Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

piekło

piekło - W eschatologiach religii uznających życie pozagrobowe, piekło to miejsce przebywania lub stan dusz zmarłych, potępionych za grzechy lub winy wobec bogów popełnione na ziemi.

  • W religiach pierwotnych i starożytnych piekło było umiejscawiane przeważnie pod ziemią, a wyobrażenia doznawanych w nim kar były kształtowane na wzór doczesnych cierpień człowieka (głód, pragnienie, tortury, ból, płacz, niewola i inne). Także siedziba złych duchów.
  • W wierzeniach Słowian piekło - jako miejsce pobytu wyłącznie dusz potępionych - nie występowało. Istniała natomiast podziemna kraina zaświatów zwana Nawiami, do której trafiała zdecydowana większość dusz po śmierci.
  • W judaizmie, obok podziemnego miejsca dla przebywania wszystkich zmarłych (szeol), istnieje pojęcie miejsca kary dla potępionych (Gehenna).
  • W chrześcijaństwie jest stanem potępionych aniołów i zmarłych ludzi, na zawsze pozbawionych daru oglądania Boga (poena damnationis), dręczonych cierpieniami fizycznymi (poena sensus) i wyrzutami sumienia (poena vermis). W restoracjonizmie i w trzech wyznaniach protestanckich (jak adwentyści dnia siódmego, chrześcijanie dnia sobotniego i zielonoświątkowców) jest wiara w anihilacjonizm (zamiast piekła), gdy dusze te są unicestwiane za grzechy.
  • W islamie, tak samo jak w chrześcijaństwie, jest wiara w siedem piekieł, tj. siedem niebios (stąd pochodzi określenie "siódme niebo")
  • W buddyzmie nazywają to naraką. Istnieje tam 16 piekieł (w tym 8 gorących i 8 zimnych), jednak chociaż okres przebywania w nich może być niezmiernie długi, to jednak jest ograniczony.
Piekło w sztuce

W malarstwie wizerunki piekła z dużą fantazją przedstawiał Hieronim Bosch.

Najbardziej znany literacki obraz piekła to Boska Komedia Dantego. Z kolei piekło jako pewne abstrakcyjne miejsce, gdzie może trafić człowiek w już życiu doczesnym, stało się głównym tematem Sezonu w piekle Arthura Rimbauda.

Piekło (i jego mieszkańcy) są częstym tematem przysłów.


Inne hasła zawierające informacje o "piekło":

Maciej Słomczyński ...

William Blake (Zaślubiny nieba i piekła), stworzone w duchu Miltona i Dantego . Co ciekawe, piekło nie było dla Blake'a miejscem wiecznej kaźni, lecz źródłem niczym niepohamowanej ...

Tadeusz Boy-Żeleński ...

Kamczatka gdzie rządzi Łosoś. „National Geographic”. 2/2010. Ss. 57-81. ↑ Jeremy Schmidt. Rosyjskie mroźne piekło. „National Geographic”. 8/2001. Ss. 32-49.  ...

Życie wieczne ...

1966 ...

Buddyzm nastąpić w jednej z sześciu krain ponownych narodzin. Są to następujące krainy:bogowie,tytani,ludzie,zwierzęta,głodne duchy,piekło.Pierwsze trzy krainy są krainami szczęśliwych narodzin, podczas gdy trzy ostatnie – ...

Teatr w misteriach toczyła się na dwóch płaszczyznach – ziemskiej i pozaziemskiej (raj, piekło), bohaterami byli zarówno ludzie, jak i postacie nadprzyrodzone. Istotną rolę odgrywały ...

Wierzenia ...

Delta rzeki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "piekło":

024 Arabowie w czasach wczesnego średniowiecza (plansza 6) ...

039. Nizina Amazonki (plansza 2) ...

041 Kultura późnego średniowiecza w Europie (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie