Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Piechowice

Piechowice

Piechowice
Herb
Flaga
Herb Piechowic Flaga Piechowic
Województwo dolnośląskie
Powiat jeleniogórski
Gmina
• rodzaj
Piechowice
miejska
ZałożonoXIII-XIV w.
Prawa miejskie 1967
Burmistrz Zofia Grabias-Baranowska
Powierzchnia 43,21 km²
Wysokość360-480 m n.p.m.
Ludność (2008)
•  liczba
•  gęstość

6 496
150,3 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 75
Kod pocztowy 58-573
Tablice rejestracyjne DJE
Położenie na mapie Polski

Piechowice
50°51'20″N 15°37'08″E / 50.85556, 15.61889 Na mapach: 50°51'20″N 15°37'08″E / 50.85556, 15.61889
TERC
( TERYT )
5020106031
Miasta partnerskie Úpice (Czechy)
Urząd miejski
ul. Żymierskiego 49
58-573 Piechowice
Strona internetowa miasta

Piechowice (do 1945 r. niem. Petersdorf) to gmina miejska w województwie dolnośląskim , w powiecie jeleniogórskim .

W latach 1945-54 siedziba wiejskiej gminy Piechowice . W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa jeleniogórskiego .

Miejscowość leży nad Kamienną , niewielką rzeką dorzecza Odry , dopływem Bobru oraz uchodzącym doń w Piechowicach dopływem Małą Kamienną .

Założone na przełomie XIII i XIV wieku, prawa miejskie uzyskało dopiero w 1967 r.(przy czym sąsiednie wsie jako osiedla znalazły się w obrębie nowopowstałego miasta). Geneza miasta wiąże się z Hansem Paterem, który zbudował młyn na terenie dzisiejszych Piechowic na początku XIV w.- stąd też nasiębierne koło młyńskie we współczesnym herbie miasta. Późniejsze wieki przyniosły rozwój tradycji szklarskich, podobnie jak w sąsiedniej Szklarskiej Porębie . Nowoczesny przemysł pojawił się w Piechowicach w XX w., co wynika z doprowadzenia kolei (w grudniu 1891 r., przedłużona do Szklarskiej Poręby i Korzenova w czerwcu 1902 r.) i budowy zakładów. Z uwagi na brak działań wojennych w czasie II wojny światowej przeniesiono do Piechowic produkcję z niektórych zakładów Berlina . Pozostały z tego okresu instalacje obronne (np. bunkry w Cichej Dolinie - obecnie znane w Polsce siedlisko nietoperzy).

Do Piechowic należą części miejscowości (niektóre mają status osiedla): Górzyniec , Michałowice , Pakoszów , Piastów . W latach 1976 - 1997 dzielnicą Piechowic był także Jagniątków , przyłączone 1 stycznia 1998 r. do graniczącej z nim Jeleniej Góry . Miasto położone jest na wysokości 360-480 m n.p.m., a granica administracyjna sięga aż do wysokości 1509 m n.p.m., gdzie znajduje się drugi co do wielkości szczyt Karkonoszy - Wielki Szyszak . Gmina graniczy z gminami: Jelenia Góra , Stara Kamienica , Szklarska Poręba oraz z Republiką Czeską (przez szczyty Karkonoszy).

Według danych z 31 grudnia 2008 miasto liczyło 6 496 mieszkańców. Piechowice do niedawna miały charakter przemysłowo-wypoczynkowy, obecnie rozwijane są usługi i funkcje rekreacyjne – kierowane głównie do turystów.

Spis treści

Nazwy historyczne

  • Petirsdorf - 1305 rok
  • Petersdorff - 1550 rok
  • Pettersdorff - 1687 rok
  • Pettersdorf - 1727 rok
  • Petersdorf - 1747 rok
  • Pitschdorf, Petersdorf - 1845 rok
  • Piotrowice - 1945 rok
  • Piechowice - 1946 rok

Struktura powierzchni

Według danych z roku 2002[1] Piechowice ma obszar 43,22 km², w tym:

Miasto stanowi 6,89% powierzchni powiatu.

Demografia

Dane z 31 grudnia 2007 [2]:

OpisOgółemKobietyMężczyźni
jednostkaosób %osób %osób %
populacja6 5261003 42352,453 10347,55
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
151,079,271,8

Komunikacja

Piechowice leżą na trasie drogi krajowej nr 3 , która przebiega na odcinku Świnoujście - Jakuszyce oraz stanowi polską część międzynarodowej trasy E65 z Malmö do Chania . Od drogi krajowej nr 3 odchodzi droga wojewódzka nr 366 z Piechowic do Kowar, stanowiąca zarazem główną ulicę miasta (ul. Żymierskiego). Miasto jest skomunikowane z Jelenią Górą (pociągi, autobusy PKS i MZK) i Szklarską Porębą. Na uwagę zasługuje droga do Michałowic, prowadząca przez serpentyny i malowniczy tunel wykuty w skale.

Oświata i sport

W mieście działają 2 przedszkola, szkoła podstawowa, gimnazjum i zespół szkół ponadgimnazjalnych (zawodówka, technikum i liceum). Po ukończeniu gimnazjum absolwenci wybierają zwykle szkoły w Jeleniej Górze. Piechowicki sport to przede wszystkim Klub Sportowy Lechia Piechowice. Klub dzieli się na sekcję rowerową i piłkarską, dysponuje stadionem. Prezesem zarządu jest Jacek Kamiński, a wiceprezesem Daniel Potkański. Do klubu należy Marek Galiński - wielokrotny mistrz Polski w kolarstwie górskim i czterokrotny olimpijczyk (w 2008 r. w polskiej reprezentacji na igrzyskach w Pekinie). Z uwagi na dużą ilość górskich tras rowerowych Piechowice są obecnie promowane jako "Kraina rowerów".

Kultura

Artystyczną wizytówką miasta jest położone w Karkonoszach osiedle Michałowice, w którym funkcjonują: galeria sztuki Pawła Trybalskiego (malarstwo surrealistyczne i metaforyczne) oraz Teatr Nasz i Teatr Cinema. Oba teatry mają charakter niepubliczny, Teatr Nasz specjalizuje się w kabarecie i regularnie wystawia spektakle dla mieszkańców i turystów, a Teatr Cinema interesuje się eksperymentami artystycznymi, uczestnicząc zarazem w krajowych i zagranicznych festiwalach. Funkcje kulturalne pełni również Piechowicki Ośrodek Kultury. Coroczną imprezą kulturalną miasta jest "Kryształowy weekend", podczas którego prezentują się m.in. wytwórcy kryształów i grawerzy.

Turystyka

Piechowice urokliwie położone pod szczytami Karkonoszy są odpowiednim miejscem do uprawiania turystyki przez cały rok. Na terenie gminy przebiega wiele szlaków turystycznych PTTK i ścieżek rowerowych. W granicach miasta znajduje się Wodospad Szklarki oraz Śnieżne Kotły . W centralnej części miasta przy ul. Żymierskiego rośnie 700-letni cis objęty ochroną jako pomnik przyrody. Na pograniczu miasta znajduje się także Rezerwat przyrody Krokusy w Górzyńcu utworzony w 1962 roku w celu zachowania dla potrzeb nauki i dydaktyki, prawdopodobnie naturalnego stanowiska szafrana (Crocus L.) - znanego już w roku 1811. Rezerwat ten ma bardzo duże znaczenie w krajowym systemie ochrony przyrody. Chroni izolowane, jedyne poza Tatrami i ich przedpolem, stanowisko tego gatunku w Polsce. Na terenie miasta warto zobaczyć zabytki: kościół w Piastowie z XIV w., założenie pałacowe w Pakoszowie z XVIII w. (obecnie w remoncie) oraz ośrodek wypoczynkowy Uroczysko w Michałowicach - dawne sanatorium Luftwaffe.

Władze miasta

Funkcję burmistrza od 2006 r. pełni Zofia Grabias-Baranowska. Zastępcą burmistrza jest Krzyszof Raczek, a sekretarzem miasta Miłosz Kamiński. Rada Miasta liczy 15 radnych, przewodniczącą jest Halina Wieczorek, a wiceprzewodniczącym Daniel Potkański.

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Piechowice":

Michałowice (powiat jeleniogórski) ...

Kowary ...

Jagniątków ...

Wodospad Szklarki ...

Kamienna (dopływ Bobru) ...

Śnieżne Kotły ...

Specjalna strefa ekonomiczna ...

Droga krajowa nr 3 ...

Szklarska Poręba ...

Województwo dolnośląskie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Piechowice":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie