Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gajusz Petroniusz

Gajusz Petroniusz

Gaius Petronius zwany Arbitrem ( 27 - 66 ) – rzymski pisarz (poeta), filozof i polityk. Przypisuje się mu autorstwo wydanej anonimowo powieści Satyricon.

Krytykowany przez stoików sybaryta , praktyk epikureizmu . Według Tacyta Seneka zarzucał mu, że zamienia noc w dzień. Zdecydowanie wybierał epikurejskie przyjemności bezczynności. Jako przedstawiciel znakomitego rodu Petroniuszy nie uniknął jednak funkcji publicznych. Zarządzał rzymską prowincją w Azji , Bitynią . Pokazał wówczas, że jest człowiekiem obowiązkowym i energicznym. W 62 lub 63 roku został konsulem .

Uzyskał duży wpływ na Nerona , znudzonego stoickim Seneką. Dla zafascynowanego kulturą grecką i uważającego się za artystę cesarza oraz jego zmanierowanego dworu, stał się wyrocznią w sprawach dobrego smaku i wartości artystycznych. Stąd przydomek Arbiter elegantiae (elegantiarum).

Swój wpływ na cesarza przypłacił nie tylko niechęcią Seneki, ale również nienawiścią prefekta pretorianów Ofoniusza Tygellinusa , który wykorzystał spisek na życie Nerona ( 65 ) do oskarżenia Petroniusza o kontakty z jednym z przywódców spisku, Gajuszem Pizonem . Podobnie jak Seneka i Lukan popełnił w związku z tym samobójstwo.

Filozofem pozostał do końca. Spodziewając się nieuchronnego wyroku śmierci, zorganizował ucztę, podczas której otworzył sobie żyły, zaciskając je następnie opaską aby opóźnić zgon. Przez kilka godzin dokonał dyspozycji majątkowych, ucztował, rozmawiał z przyjaciółmi, słuchał recytacji i muzyki. W końcu zapadł w sen.

Petroniusz jest jednym z głównych bohaterów powieści Quo vadis Henryka Sienkiewicza .

Autorstwo Satyriconu

Petroniuszowi przypisuje się autorstwo komediowej, awanturniczej powieści Satyryki (Satyricon liber).

Zachowało się około dziesiątej części całości dzieła, napisanego w formie tzw. greckiego romansu, przedstawiającego w sposób zabawny, ale jednocześnie bardzo realistyczny życie różnych warstw ówczesnego społeczeństwa rzymskiego.

Głównym bohaterem i narratorem powieści jest młody (ok. dwudziestoletni) mężczyzna imieniem Enkolpiusz, na którym ciąży klątwa Priapa skutkująca całkowitą impotencją, a rzucona wskutek świętokradztwa, jakiego Enkolpiusz dopuścił się wobec kultu tego boga. Enkolpiusz razem z towarzyszącym mu chłopcem Gitonem wyrusza w podróż, która wiedzie od Marsylii , przez Italię w kierunku południowym. Co jest celem tej podróży, nie wiadomo na skutek fragmentarycznego tylko zachowania Satyriconu, ale podejrzewa się, że zmierzają do Lampsakos , które stanowiło centrum kultowe Priapa, celem przebłagania zagniewanego boga i usunięcia klątwy. Obaj bohaterowie przeżywają w trakcie drogi mnóstwo dzikich przygód (m.in. Enkolpiuszowi przypadkiem udaje się obrazić Priapa jeszcze raz).

Jedną z charakterystycznych postaci spotkanych po drodze jest typowy nowobogacki: pozbawiony dobrego smaku i prostacki, ale bałwochwalczo uwielbiający kulturę, zamożny wyzwoleniec imieniem Trymalchion. W jego domu odbywa się najbardziej znany epizod powieści, Uczta Trymalchiona, na którą dostają się główni bohaterowie.

Uważa się, że postać Trymalchiona jest karykaturą Nerona .

Trzeba jednak zaznaczyć, że identyfikacja Gajusza Petroniusza Arbitra z autorem Satyryków, którego zachowane kopie rękopiśmienne nazywają Tytusem Petroniuszem, jest tylko hipotezą. Część uczonych, wskazując na pewne elementy w treści sugerujące czas akcji, uważa, że autor działał w czasach Augusta lub Tyberiusza .

Swobodną adaptację filmową powieści Petroniusza nakręcił Federico Fellini ( 1969 )

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Gajusz Petroniusz":

79 ...

Cesarze rzymscy ...

Pliniusz Starszy ...

Imieniny ...

396 ...

Historia nauki ...

Jan Kasprowicz ...

Ukrzyżowanie ...

Cymbrowie ...

Gajusz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gajusz Petroniusz":

010b. Rzym (plansza 8) ...

016. Republika, cesarstwo i przemiany ustrojowe państwa rzymskiego (plansza 15) ...

017. Dorobek kultury Rzymu (plansza 17) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie