Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Perm-36

Perm-36

Skrzynka pocztowa na obozowym ogrodzeniu
Korytarz w wewnętrznym karcerze dla więźniów politycznych
Widok wewnątrz obozu

Na mapach: 58°16'36.6″N 57°24'48.7″E / 58.276833, 57.413528

Perm-36 ( ros. Пермь-36) – jeden z najbardziej znanych obozów (łagrów) Gułagu Związku Radzieckiego . W latach 70. i 80. słynne miejsce przetrzymywania dysydentów i opozycji politycznej. Dziś przestrzeń funkcjonowania jedynego muzeum zorganizowanego na terenie byłego łagru.

Obóz został założony w 1946 roku, gdy w pobliże wsi Kuczino, nad rzeką Czusowa , przeniesiono infrastrukturę i więźniów obozu ITK-6. W pierwszym okresie istnienia byli tu zsyłani różni więźniowie, w tym żołnierze Armii Czerwonej z niemieckich obozów jenieckich i koncentracyjnych, czerwonoarmiści, którzy próbowali przedostać się na Zachód oraz inne osoby uznane za wrogów ZSRR. Trafiali tu również księża i zakonnicy. Po śmierci Stalina do Permu-36 zesłano osoby "odpowiedzialne" za "okresy błędów i wypaczeń". W latach siedemdziesiątych obóz stał się jednym z głównych ośrodków przetrzymywania dysydentów i obrońców praw człowieka. Wówczas otrzymał on nowy, tajny kryptonim: WS-389/36 (ros. ВС-389/36[1]). W tym czasie wewnętrzny karcer stał się jedynym w całym ZSRR oficjalnym miejscem przetrzymywania więźniów politycznych o zaostrzonym rygorze.

Pierwsi więźniowie polityczni trafili do obozu w lipcu 1972 roku. Ostatni opuścili go w 1987 roku na podstawie ułaskawienia. Nieliczni, którzy odmówili złożenia prośby o ułaskawienie zostali jeszcze na pewien czas przeniesieni do pobliskiego obozu Perm-35.

Po 1988 roku część budynków zaadaptowano na szpital dla psychicznie chorych. W latach 90. na terenie byłego łagru powstało muzeum, mające na celu upamiętnienie represji politycznych z czasów ZSRR. Administracja muzealna mieści się w mieście Perm , oddalonym o około 120 km.

W lipcu, na terenie byłego łagru, odbywa się festiwal "Pilorama" (od nazwy machiny piłującej, przy której pracowali więźniowie, której resztki stoją na placu pracy), który skupia kilka tysięcy osób - głównie byłych więźniów i dysydentów, działaczy demokratycznych i studentów - wokół dyskusji na tematy związane z prawami człowieka, z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego, z trudnymi kartami rosyjskiej i sowieckiej historii oraz rozwojem demokracji. Podczas festiwalu mają miejsce również koncerty muzyki rokowej i alternatywnej, pokazy teatralne, filmowe, spotkania poezji.

Przypisy

  1. Мемориальный музей истории политических репрессий Пермь-36, Бывший лагерь "Пермь-36" . [dostęp: 2010-09-29].

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Perm-36":

Jura ...

Zlepieniec ...

Podgórze Karkonoskie ...

Brama Lubawska ...

Orogeneza hercyńska ...

Człowiek ...

Czwartorzęd ...

Ornitopody ...

Perm-36 wewnętrznym karcerze dla więźniów politycznychWidok wewnątrz obozuNa mapach: 58°16'36.6″N 57°24'48.7″E / 58.276833, 57.413528 Perm-36 ( ros. Пермь-36) – jeden z najbardziej znanych obozów (łagrów) Gułagu Związku ...

Czernihów ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Perm-36":

005. Przegląd i znaczenie nasiennych (plansza 6) ...

Litosfera i wnętrze Ziemi (plansza 16) ...

Geologiczne dzieje Polski (plansza 17) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie