Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pepin Krótki

Pepin Mały (Pepin III) - (ur. 714 prawdopodobnie w Jupille koło Liege, zm. 24 września 768 w Saint-Denis) - majordom Neustrii i Burgundii 741–751, majordom Austrazji 747–751, król Franków 751–768.

Pepin Mały był synem Karola Młota i Chrotrudy (Rotrudy) i majordomem Childeryka III, ostatniego króla Franków z dynastii Merowingów.

Po śmierci ojca został majordomem królestwa wraz z bratem Karlomanem. Objął Neustrię i Burgundię. 15 sierpnia 747 Karloman zrezygnował z władzy i został mnichem w klasztorze na Monte Cassino. Pepin objął całą władzę w królestwie Franków. Pepin Mały dokonał zamachu stanu, detronizując króla Childeryka III i został konsekrowany na króla Franków przez świętego Bonifacego w październiku 751 roku (lub marcu 752 r.) jako pierwszy władca z dynastii Karolingów. Wcześniej od papieża Zachariasza otrzymał poparcie w formie rozporządzenia, by tytuły królewskie nadawano tym, którzy formalnie sprawują władzę. Jego prawo do władzy pozostawało jednak wciąż dyskusyjne. Dlatego też zawarł sojusz z papiestwem, zaproponowany przez kolejnego papieża - Stefana III, w którym otrzymał legalizację swojej władzy przez namaszczenie przez papieża w bazylice Saint-Denis pod Paryżem 28 lipca 754 roku, a zobowiązywał się do obrony Rzymu przed Longobardami.

Był to akt niezwykłej wagi dla losów Państwa Papieskiego i stosunków państwo-kościół w następnych wiekach. Kościelne powiązania Karolingów sprzyjały formułowaniu idei o szczególnym posłannictwie Franków jako ludu Bożego.

Latem 754 roku w pierwszej wyprawie na Longobardów pokonał ich króla Aistulfa i zmusił do ustępstw na rzecz papieża. W 756 roku Aistulf złamał pokój i napadł na papiestwo. Pepin po raz drugi przekroczył Alpy i pokonał Longobardów. Także w roku 756 Pepin Mały zgodził się na utworzenie nowego państwa kościelnego- Patrimonium Sancti Petri (ojcowizna św. Piotra), które przetrwało do 1870 r.

W 740 roku poślubił on swoją kuzynkę Bertradę z Laon córkę hrabiego Laon Heriberta (Chariberta). Pepin Mały i Bertrada byli rodzicami Karola Wielkiego i Karlomana, którzy zgodnie z jego wolą podzielili państwo między siebie po jego śmierci. Ze związku tego przyszła na świat również córka Gizela, która została zakonnicą.

Miał 19 dzieci z czego 9 nieślubnych a 10 z 4 małżeństw.


Inne hasła zawierające informacje o "Pepin Krótki":

Oddychanie komórkowe ...

Linz ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Zugspitze ...

Bóbr (dopływ Odry) ...

Armia Czerwona ...

Kowarski Grzbiet ...

Jezioro Nidzkie ...

Niegocin ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pepin Krótki":

Słówka - ubrania (plansza 16) ...

031. La Mettrie Człowiek maszyna (plansza 4) ...

Pierwszy w czasach niewoli utwór patriotyczny (plansza 14) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie