Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pepin II Akwitański

Pepin II Akwitański

Pepin II Młodszy
Król Akwitanii
Okres panowaniaod 838
do 864
Poprzednik Pepin I
Następca Karol Dziecię
Dane biograficzne
Dynastia Karolingowie
Urodzony 823
Zmarłpo 864
Senlis
Ojciec Pepin I Akwitański
MatkaIngeltruda z Madrie

Pepin II, zwany Młodszym (ur. 823 , zm. po 864 w Senlis ), król Akwitanii z dynastii Karolingowie . Najstarszy syn króla Akwitanii Pepina I i Ingeltrudy, córki Teudeberta, hrabia Madrie, wnuk cesarza Ludwika Pobożnego .

Po śmierci ojca w 838 r. Pepin II został okrzyknięty przez możnych królem Akwitanii. Cesarz Ludwik pozbawił jednak 15-letniego Pepina jego królestwa i przekazał je swojemu najmłodszemu synowi Karolowi Łysemu . Akwitańczycy nie uznali jednak władzy Karola i pozostali wierni Pepinowi. Kiedy cesarz Ludwik zażądał, aby wysłali Pepina na dwór cesarski do Akwizgranu , celem edukacji młodego króla, Akwitańczycy odmówili. Do 841 r. Pepin miał pełną władzę nad Akwitanią. Później jednak wmieszał się w wojnę domową, jaka rozgorzała po śmierci Ludwika w 840 r. między jego synami - najstarszym Lotarem a młodszymi Ludwikiem i Karolem. Pepin opowiedział się po stronie Lotara i w 841 r. ruszył na czele swych wojsk na pomoc Lotarowi. Brał udział w bitwie pod Fontenay. Pepin zmierzył się tam z siłami Karola Łysego i pokonał je, jednak wojska Lotara przegrały starcie z siłami Ludwika i cała bitwa została przegrana. Pepin powrócił do Akwitanii i kontynuował wojnę z Karolem Łysym, królem Zachodnich Franków .

W 844 r. Pepin popełnił wielki błąd prosząc o pomoc wojskową wikinga-awanturnika, jarla Oskara. Pepin poprowadził siły wikingów w górę Garonny aż po Tuluzę , przymykając oko na rabunki i gwałty jakich dopuszczali się jego sojusznicy. W 845 r. Pepin doszedł do porozumienia z Seguinem z Bordeaux, dotychczasowym stronnikiem Karola Łysego. Pepin nadał Seguinowi tytuł księcia Gaskonii i wspomagał go w walce z prawowitym księciem, Sanchem II. W 847 r. jarl Oskar opanował Bordeaux . Jego poczynania sprawiły, że poparcie dla Pepina zaczęło się zmniejszać. Nie pomogło wsparcie brata Karola, który został pojmany przez siły Karola Łysego.

Rzady Pepina II dobiegły końca w 852 r., kiedy został on pojmany przez Sancha II Gaskońskiego i przekazany Karolowi Łysemu. Został on następnie zesłany do klasztoru św. Medarda w Soissons . Rozpoczęły się walki o władzę nad Akwitanią. Na wieść o upadku Pepina, król Ludwik Niemiecki wysłał swojego syna Ludwika Młodszego , aby ten zajął Akwitanię. Ludwik doszedł do Limoges , ale w 855 r. wycofał się z powrotem na wschód. Karol Łysy nadał wówczas Akwitanię swojemu młodszemu synowi, Karolowi .

W 854 r. Pepin uciekł z więzienia i odzyskał częściowo poparcie w Akwitanii. Wikingowie tymczasem umocnili się w dolinie Loary , zajmują Poitiers , Angoulême , Périgueux , Limoges , Clermont i Bourges , podczas gdy Karol Łysy poróbował podporządkować sobie Pepina. W 864 r. Pepin dołączył do wikingów i podobno porzucił chrześcijaństwo na rzecz kultu Odyna . Brał udział w najeździe wikingów na Tuluzę . Został pojmany przez siły Karola Łysego jeszcze w 864 r. Na mocy edyktu z Pistres został pozbawiony królestwa oraz uwięziony w Senlis, gdzie zmarł niedługo później.


Poprzednik
Pepin I
Książę Akwitanii
838 - 864
w latach 852 - 855 razem z Ludwikiem
od 855 r. razem z Karolem
Następca
Karol Dziecię


Inne hasła zawierające informacje o "Pepin II Akwitański":

Pozaalpejska Europa Środkowa ...

VIII wiek ...

Carcassonne ...

755 ...

Karol Wielki ...

Wilhelm I ...

Chorał gregoriański ...

Liège ...

Trubadurzy (literatura) ...

VII wiek ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pepin II Akwitański":

013. Odrodzenie Europy (plansza 9) ...

013. Odrodzenie Europy (plansza 8) ...

013. Odrodzenie Europy (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie