Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Paź żeglarz

Paź żeglarz

Paź żeglarz, witeź żeglarz, żeglarek (Iphiclides podalirius syn. Papilio podalirius) - motyl zaliczany do rodziny paziowatych .

Wygląd
Owad widziany z boku z charakterystycznymi wypustkami na tylnych skrzydłach

Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi 7-8 cm. Ubarwienie skrzydeł jasnożółte z czarnymi, klinowato zwężającymi się pręgami, tylna para skrzydeł zakończona wypustkami w kształcie szpica, na ich brzegu znajduje się dodatkowo czerwono-czarna plamka.

Stadia rozwojowe

Gąsienice pazia żeglarza żerują głównie na krzewach i drzewach owocowych, m.in. na śliwach i jabłoniach , a także tarninie i głogu . Są zielonkawe w liczne czerwone i brązowe kropki. Ubarwienie gąsienicy pełni funkcję obronną, gdyż imituje ptasie odchody . Poczwarka jest zielona lub brązowa (zimująca), przytwierdzona kremastrem do łodygi, przepasana jedwabną nicią w połowie długości (zwrócona kremastrem do dołu).

Czas lotu

Motyl pojawia się w drugiej dekadzie maja i lata do końca czerwca . W Polsce sporadycznie pojawia się drugie pokolenie przy wyjątkowo ciepłym lecie.

Występowanie

Europa , Afryka Północna , klimat umiarkowany Azji . W Polsce występuje głównie na południu i w środkowej części kraju, objęty ochroną gatunkową . Spotykany rzadko, lokalnie w coraz mniejszych ilościach. Zauważyć go można na skałkach, nasłonecznionych pagórkach, polanach i sadach.

Zobacz też

owady Polski


Inne hasła zawierające informacje o "Paź żeglarz":

XVI wiek ...

Fabian Bellingshausen ...

Paź ...

1592 ...

Historia Australii ...

Jezioro Nidzkie ...

Mazurski Park Krajobrazowy ...

Parzydełkowce ...

1622 ...

1728 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Paź żeglarz":

048b Wielkie odkrycia geograficzne (plansza 8) ...

048b Wielkie odkrycia geograficzne (plansza 2) ...

048b Wielkie odkrycia geograficzne (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie