Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Państwo Lu

Państwo Lu

Państwo Lu
Nazwa chińska
Hanyu pinyin
Wade-Giles Lu
Jaworski-Jabłoński Lu
Zn. tradycyjne 魯國
Zn. uproszczone 鲁国

Lu – państwo w Chinach starożytnych. Założone w X w.p.n.e. w następstwie ekspansji zachodniej dynastii Zhou , zajmowało środkową i południowo-zachodnią część dzisiejszej prowincji Shandong .

Książęta Lu używali nazwiska Ji i pochodzili z bocznej linii królewskiej Zhou. Stolica znajdowała się w Qufu , co potwierdzają znaleziska archeologiczne, datowane na zachodnią dynastię Zhou (brązy i fragmenty murów miejskich)[1]. Choć nieduże, było wysoko rozwinięte cywilizacyjnie i uważane za jedno z centralnych państw chińskich (w odróżnieniu od półbarbarzyńskich, takich jak Qin czy Chu ). Przykładem może być odstąpienie od karania szamanów, jeśli ich modły nie przynosiły efektu, i rozwijanie technik irygacyjnych[2]. Według Sima Qiana Lu przechowywało tradycje Zhou, przez co jego mieszkańcy mieli tendencję do formalizmu i rytuału, byli pracowici i ortodoksyjni; państwo, choć małe, było ludne, a jednym ze źródeł bogactwa była hodowla jedwabników. Sima Qian (jako konfucjanista) krytykował wszakże zaangażowanie w handel i dążenie do zysku, powszechne w schyłkowym okresie państwa[3].

W VII w., dzięki doskonałej taktyce generała Cao Gui, zdołało powstrzymać inwazję Qi w bitwie pod Changshao (684 r.p.n.e.), ale w okresie Walczących Królestw nie mając możliwości ekspansji zostało zredukowane do roli bufora między silniejszymi sąsiadami. Dążenie do unifikacji wzięło górę nad (słabnącymi) tradycjami i ostatecznie zajęło je Chu w 256 r.p.n.e.

Z Lu związane są jedne z najważniejszych postaci i dzieł cywilizacji chińskiej. W Qufu urodził się (i zmarł) Konfucjusz , któremu m.in. przypisuje się redakcję kroniki tego państwa: Kroniki wiosen i jesieni , która dała nazwę całemu okresowi historycznemu i jest jednym z pięciu najważniejszych klasyków chińskich. Także w Lu powstały Przekazy Zuo . Drugi najsławniejszy konfucjanista, Mencjusz , też pochodził z okolic Qufu, choć z sąsiedniego państwa Zou .

Obecnie Lu to alternatywna, skrótowa nazwa Shandongu.

Zobacz też

Przypisy

  1. Feng Li: Landscape and Power in Early China. Cambridge: Cambridge University Press, 2006, s. 315. . 
  2. Martin Loewe, Edward Shaughnessy: Cambridge History of Ancient China. Cambridge: Cambridge University Press, 1999. . 
  3. Mark Edward Lewis: The Early Chinese Empires: Qin and Han. Cambridge (Mass.): Harvard University Press, 2007, s. 14. . 

Bibliografia

  • Martin Loewe, Edward Shaughnessy: Cambridge History of Ancient China. Cambridge: Cambridge University Press, 1999. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Państwo Lu":

Pęcice ...

Rodzimy Kościół Polski ...

II wiek ...

Cava de' Tirreni ...

Brescia ...

Canelli ...

Mieszko II Lambert ...

Tiumeń ...

Xiamen ...

Odense ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Państwo Lu":

008c. Grecja (plansza 12) ...

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 11) ...

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie