Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Paweł Milcarek

Paweł Milcarek

Paweł Milcarek

Paweł Milcarek (ur. 25 sierpnia 1966 w Warszawie ) – polski filozof i publicysta, założyciel i w latach 1999 - 2008 redaktor naczelny kwartalnika " Christianitas ", w latach 1992 - 2009 wykładowca w Katedrze Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej UKSW . W latach 2008-2009 był dyrektorem, redaktorem naczelnym II Programu Polskiego Radia .

Jest absolwentem VI Liceum Ogólnokształcącego im. T. Reytana . W 1981 wstąpił do harcerskiej Czarnej Jedynki do której należał także w ciągu studiów. Uczestniczył w staraniach o powrót polskiego harcerstwa do jego tradycyjnych ideałów (m.in. redagując niezależne pismo młodzieżowe "Harcownik" rozpowszechniane w środowiskach niezależnego ruchu harcerskiego).

W latach 1982 - 1984 był współpracownikiem podziemnego Katolickiego Pisma Robotniczego "Ojczyzna" i kolporterem literatury niezależnej . W latach 1986 - 1990 był redaktorem podziemnego pisma Nowe Horyzonty nawiązującego do idei obozu narodowego, ze szczególnym odwołaniem do dorobku Jędrzeja Giertycha . W sumie ukazały się 24 numery periodyku. W 1988 wraz z Rafałem Matyją i Robertem Kostro współtworzył na UW stowarzyszenie konserwatywne Liga Akademicka. W latach 1988 - 1990 uczestniczył w reaktywowaniu katolickiego Polskiego Związku Akademickiego (zawieszonego po ogłoszeniu stanu wojennego ).

W 1989 był stypendystą Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu . W 1991 ukończył Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego składając pracę magisterską Dzieje Polski Feliksa Konecznego (promotor: Tomasz Wituch ). W latach 1992 - 1996 był członkiem kilkuosobowego zespołu konsultantów Redakcji Naczelnej Nowej Encyklopedii Powszechnej PWN . W 1994 obronił na ATK rozprawę doktorską z filozofii Filozoficzna teoria ciała ludzkiego w pismach św. Tomasza z Akwinu (promotor: Mieczysław Gogacz ). W latach 1994 - 2001 był członkiem redakcji " Edukacji Filozoficznej ". W 1996 został nagrodzony stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej .

Od 1995 jest aktywnym uczestnikiem starań o przywrócenie dostępu do tradycyjnej liturgii łacińskiej w Kościele katolickim. Był polskim przedstawicielem Centre International d'Etudes Liturgiques, stowarzyszenia powołanego dla inicjowania i prezentowania badań poświęconych klasycznemu rytowi rzymskiemu. W 1999 współzakładał pismo " Christianitas " i do 2008 był jego redaktorem naczelnym. W 2001 był uczestnikiem zamkniętych Dni Liturgicznych w klasztorze benedyktyńskim w Fontgombault ( Francja ) z udziałem kard. Josepha Ratzingera .

Od 22 grudnia 2008 do 29 grudnia 2009 był dyrektorem, redaktorem naczelnym II Programu Polskiego Radia .

Publikował artykuły publicystyczne w " Rzeczpospolitej ", " Niedzieli " i " Ozonie ". Prowadzi blog w portalu Salon24.pl . Systematycznie pisze również dla " Przewodnika Katolickiego ". W latach 1997 - 2001 był członkiem Rady Programowej Polskiego Radia z rekomendacji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji .

Współautor (wraz z Grzegorzem Kucharczykiem i Markiem Pawłem Robakiem) serii podręczników historii do gimnazjum Przez tysiąclecia i wieki wydanych przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne , które ukazały się w latach 2002 - 2004 .

W 2005 członek Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W latach 2005 - 2007 był doradcą Marszałka Sejmu Marka Jurka .

W 2008 wydał monografię na temat filozofii średniowiecznej Od istoty do istnienia. Tworzenie się metafizyki egzystencjalnej wewnątrz łacińskiej tradycji filozofii chrześcijańskiej. Przedstawił w niej analizę etapów powstawania oryginalnej formuły filozofii łacinników w IX - XIII wieku , ze szczególnym uwzględnieniem dzieła mistrzów paryskich (m.in. Tomasza z Akwinu , Alberta Wielkiego , Wilhelma z Owernii), którzy wychodząc poza prostą recepcję dziedzictwa antyku i dorobku filozofii arabskiej pogłębili teorię bytu (m.in. poprzez opracowanie doktryny transcendentaliów i podjęcie problemu różnicy istoty i istnienia ). W 2010 roku wydał Historię Mszy - praktyczny przewodnik po dziejach Mszy Świętej.

Jest żonaty, ma pięcioro dzieci. Mieszka w Brwinowie .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Paweł Milcarek":

Biskup ...

I wiek ...

Brno ...

1972 ...

1884 ...

Stanisław Hozjusz ...

Janusz Józefowicz ...

1986 ...

Adam Naruszewicz ...

Michałowice (powiat jeleniogórski) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Paweł Milcarek":

229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 9) ...

229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 4) ...

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie