Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Paulin z Noli

Paulin z Noli

Święty
Paulin z Noli
Meropius Pontius Paulinus
biskup
ojciec Kościoła
Data urodzeniaok. 353
Bordeaux
Data śmierci22 czerwca 431
Nola
Kościół / wyznanie katolicki , prawosławny
Wspomnienie 22 czerwca (kat.)
23 stycznia (praw. liturgia wg kal. jul. )
5 lutego (praw. wg kal. greg. )
Szczególne miejsca kultuNola, Sutera

Paulin z Noli, Paulin Miłościwy, właśc. Poncjusz Metropiusz Anicjusz Paulin, łac. Pontius Meropius Anicius Paulinus, fr. Meropius Pontius Paulinus, wł. San Paolino di Nola, scs. Swiatitiel Pawlin Miłostiwyj, jepiskop Nołanskij (ur. ok. 353 w Bordeaux , zm. 22 czerwca 431 w Noli ) – rzymski kapłan i poeta chrześcijański , biskup Noli, święty katolicki i prawosławny .

Spis treści

Żywot świętego

Urodził się w Bordeaux lub w dobrach rodzinnych w pobliżu miasta. Pochodził z bogatej, senatorskiej rodziny rzymskiej, posiadającej rozległe dobra w Galii , Hiszpanii i Italii . Otrzymał staranne wykształcenie. Jego nauczycielem w Bordeaux był poeta Auzoniusz . Po zdobyciu wykształcenia Paulin rozpoczął obiecującą karierę urzędniczą. W 378 wyjechał do Rzymu . Po otrzymaniu jednej z magistratur , będącej stopniem do senatu, staje się w krótkim czasie także i senatorem. Przyjmuje się, iż w połowie 378, czyli po śmierci cesarza Walensa , Paulin został prawdopodobnie konsulem (consul suffectus). W l. 381 - 382 był gubernatorem Kampanii ze stolicą w Neapolu . Tam też zetknął się z chrześcijanami i zaczął ich wspierać, budując m.in. hospicjum dla chorych i drogę dojazdową dla pielgrzymów do sanktuarium św. Feliksa. Zainteresował go również kult świętego Feliksa z Noli. Kariera polityczna Paulina kończy się jednak wraz ze śmiercią cesarza Gracjana w 383 , kiedy to do władzy doszedł Magnus Maksymus . Prześladował on zwolenników poprzedniego cesarza, w tym i rodzinę Paulina, której dobra zamierzał zagarnąć. W tej sytuacji Paulin zrezygnował z urzędu gubernatora i powrócił do Akwitanii .

W l. 383- 384 Paulin przebywał w Hiszpanii, gdzie ożenił się z kobietą o imieniu Terazja (Teresa), pochodzącą z zamożnej rodziny z Barcelony [1]. Małżonkowie powrócili do Akwitanii, gdzie Paulin przyjął chrzest z rąk biskupa Bordeaux, Delfina, w 389 . Jeszcze przed przyjęciem chrztu udał się do szkoły biskupa Ambrożego w Mediolanie , aby poznać lepiej wiarę chrześcijańską, a także spotykał się z wybitnymi biskupami galijskimi: św. Marcinem z Tours i Wiktrycjuszem z Rouen . Zamierzał jednak pozostać jedynie świeckim chrześcijaninem. Wkrótce potem wyjechał wraz z żoną do Hiszpanii, gdzie boleśnie przeżył śmierć swego syna (któremu nadano imię Celsus), zmarłego w osiem dni po urodzeniu. Pod wpływem tego wydarzenia postanowił radykalnie zmienić swoje życie. Od 393 , za zgoda żony, zaczął wyprzedawać część swych posiadłości oraz posiadłości żony. Wtedy też został mnichem, zaprzestając współżycia małżeńskiego. Uzyskane ze sprzedaży majątku pieniądze przeznaczył na rzecz ubogich, wspieranie wdów i wykup niewolników. W międzyczasie został ostiariuszem , a w Boże Narodzenie 394 przyjmuje z rąk biskupa Lampiusza święcenia kapłańskie w kościele katedralnym w Barcelonie.

W 395 , w towarzystwie żony i kilku domowników udał się do Noli , gdzie pozostały ostatnie jego dobra rodzinne. Tam też założył wspólnotę monastyczną oraz ufundował nową bazylikę na cześć św. Feliksa. Dużą część swojego klasztoru przeznaczył na potrzeby ubogim, o których mówił: “moi patroni”. Ich modlitwa miała stanowić fundament całej wspólnoty monastycznej, dlatego mieszkali oni na parterze klasztoru. Pomiędzy 408 a 415 zmarła żona Paulina, Terazja, prowadząca również życie mnisze w Noli.

W 409 Paulin został wyświęcony na biskupa . Kiedy wielu wiernych zostało uprowadzonych do Afryki pieniądze kościelne przeznaczał na ich wykupienie z niewoli. Gdy zabrakło majątku, miał sam przebrać się za niewolnika i zastąpić syna biednej wdowy . Tajemnica ta szybko wydała się jednak i biskup powrócił na katedrę [2]. Jako biskup Paulin nawiązał szerokie stosunki z wielu osobistościami Kościoła, m.in. przyjaźnił się ze świętym Augustynem i świętym Hieronimem . Po śmierci pochowany został obok sanktuarium świętego Feliksa w Noli.

Jego żywot spisał kapłan Uraniusz, który spędził u boku świętego wiele lat. W XI wieku jego szczątki przeniesiono do Rzymu , do kościoła św. Bartłomieja . Obecnie spoczywają w sarkofagu -trumnie w kościółku w miejscowości Sutera na Sycylii obok relikwii św. Onufrego Wielkiego . Cerkiew w uznaniu jego trudów na rzecz biednych nazwała go Miłościwym.

Twórczość

Paulin był znanym poetą . Uważany jest za czołowego poetę wczesnochrześcijańskiego na Zachodzie i za jednego z twórców (obok Prudencjusza) łacińskiej poezji chrześcijańskiej. Zachowały się jego trzydzieści trzy poematy , jedna z najwcześniejszych chrześcijańskich pieśni weselnych, pięćdziesiąt jeden listów , skierowanych do wielu wybitnych ówczesnych osobistości, m.in. do Augustyna , Hieronima , Marcina z Tours , Ambrożego z Mediolanu , Sulpicjusza Sewera , Pammachiusza, Amanda i Delfina z Bordeaux. Ukazują one autora jako człowieka łagodnego i uczciwego.

Kult

Wspomnienie liturgiczne św. Paulina w Kościele katolickim obchodzone jest 22 czerwca.

Cerkiew prawosławna wspomina Paulina Miłościwego 23 stycznia/5 lutego[3], tj. 5 lutego wg kalendarza gregoriańskiego .

Zobacz też

Przypisy

  1. Inna wersja zakłada, że do poznania i ślubu doszło w Bordeaux.
  2. Obecnie jednak ten punkt jego biografii jest podważany. Historię tę podał papież Grzegorz Wielki, lecz krytycy uważają, że najprawdopodobniej pomylił on Paulina z Noli z żyjącym później Paulinem III.
  3. podwójne datowanie

Bibliografia

  • Publikacje:
    • Benedykt XVI o św. Paulinie z Noli - katecheza podczas audiencji ogólnej w dniu 12.12.2007 - opracowanie polskie: Wierzbińska A., Portal Młodych Archidiecezji Gnieźnieńskiej
    • Drączkowski F. ks., Patrologia, Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej "Bernardinum", Pelplin 1998, s. 151, ; również w internecie w formie pliku .pdf.
    • Zaleski W. ks. sdb, Święci na każdy dzień, Wydawnictwo Salezjańskie, Warszawa 2002, s. 334-336, .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Paulin z Noli":

Polska Partia Socjalistyczna ...

Ambroży z Mediolanu ...

Imieniny ...

Beda Czcigodny ...

431 ...

Las łęgowy ...

Święci i błogosławieni Kościoła katolickiego z Neapolu św. Patryk św. Patryk Dong Bodi św. Paula Frassinetti św. Paula Montal św. Paula Rzymianka św. Paulin z Noli św. Paulina od Serca Jezusa św. Paweł św. Paweł I, papież św. Paweł ...

Religia Słowian ...

Studium Biblicum Franciscanum ...

Juda Tadeusz Apostoł ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Paulin z Noli":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie