Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Paul Klee

Paul Klee

Paul Klee (portret rys. August Macke

Paul Klee (ur. 18 grudnia 1879 w Münchenbuchsee koło Berna , zm. 29 czerwca 1940 w Muralto ) – malarz szwajcarsko - niemiecki .

Pochodził z muzykalnej rodziny – jego ojciec Hans Klee był nauczycielem muzyki w seminarium nauczycielskim koło Berna . We wczesnych latach Paul chciał zostać muzykiem, ale ostatecznie rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium wraz z Heinrichem Knirrem i Franzem von Stuckiem . Po podróży do Włoch , a następnie znów do Berna, osiadł w Monachium , gdzie poznał takich artystów jak Wassily Kandinsky i Franz Marc . Wkrótce przyłączył się do ugrupowania Der Blaue Reiter . W Bernie poznał też bawarską pianistkę Lily Stumpf, z którą się ożenił; mieli jednego syna.

W 1914 odwiedził Tunezję , która wywarła na nim duże wrażenie.

Klee tworzył przy użyciu farb olejnych , akwareli , tuszu . Często mieszał różne techniki w jednej pracy. Był związany z różnymi kierunkami: ekspresjonizmem , kubizmem i surrealizmem , ale jego prace trudno jednoznacznie zaklasyfikować do któregoś z tych kierunków. Prace Klee, zazwyczaj niewielkich rozmiarów, odwołują się do poezji , muzyki (elementy notacji muzycznej ) i snów. Późniejsze dzieła składają się z pajęczyn " hieroglificznych " znaków. Jego malarstwo to przede wszystkim geometryzujące sprowadzenie przedstawienia do symbolu , rytmu i znaku . Bardziej znane prace Klee to Południowe ogrody ( 1919 ), Ad Parnassum ( 1932 ), Uścisk ( 1939 ). Jest także autorem akwareli Angelus Novus , znanej jako inspiracja twórczości Waltera Benjamina .

Po I wojnie światowej , w której brał czynny udział służąc w armii niemieckiej , Klee nauczał w Bauhausie , a od 1931 w Akademii w Düsseldorfie , aż do momentu uznania go przez partię nazistowską za twórcę " sztuki zdegenerowanej ".

W 1933 Klee wrócił do Szwajcarii; w 1935 stwierdzono u niego sklerodermię . Choroba postępowała stopniowo, aż do jego śmierci w szwajcarskim Muralto w roku 1940 .

Obecnie jego prace sprzedawane są nawet za 7,5 miliona dolarów amerykańskich .

Muzeum jego imienia powstało w Bernie według projektu włoskiego architekta Renzo Piano . Otwarte w czerwcu 2005 gromadzi kolekcję 4000 prac Paula Klee, w tym 200 jednocześnie udostępnianych zwiedzającym.

Zobacz też

Linki zewnętrzneInne hasła zawierające informacje o "Paul Klee":

Oddychanie komórkowe ...

Nowa Anglia ...

Dire Straits ...

Boris Blacher ...

Romeo i Julia (film 1996) ...

Archeologia ...

1908 ...

1848 ...

William Turner ...

Adolf Hitler ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Paul Klee":

041. B. Russell – atomizm logiczny (plansza 7) ...

46. Wybrane konflikty na świecie (plansza 19) ...

Past Perfect Continuous (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie