Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Paul Adrien Maurice Dirac

Paul Adrien Maurice Dirac

Paul Adrien Maurice Dirac

Urodzony 8 sierpnia 1902
Bristol
Zmarł 20 października 1984
Tallahassee
Zawód fizyk

Paul Adrien Maurice Dirac (ur. 8 sierpnia 1902 w Bristolu , zm. 20 października 1984 w Tallahassee ) – angielski fizyk teoretyk .

Jeden z twórców mechaniki kwantowej i elektrodynamiki kwantowej , laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1933 za wkład w rozwój mechaniki kwantowej [1] .

Spis treści

Życiorys

Od 1932 roku profesor Uniwersytetu w Cambridge , a od 1953 roku Uniwersytetu w Oksfordzie . Od 1930 członek Towarzystwa Królewskiego w Londynie Royal Society .

W 1933 roku został uhonorowany wraz z Erwinem Schrödingerem Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie nowych, płodnych aspektów teorii atomów i ich zastosowanie.

Paul Dirac zmarł w wieku 82 lat w stolicy stanu Floryda , Tallahassee .

Dla uczczenia pamięci P. A. M. Diraca od 1985 corocznie w jubileusz jego urodzin Abdus Salam International Centre for Theoretical Physics w Trieście przyznaje medal Diraca .

Wkład w rozwój fizyki

Najważniejszym wkładem Paula A. M. Diraca w rozwój mechaniki kwantowej jest odkryte przez niego w 1928 roku równanie falowe opisujące elektron w sposób relatywistycznie niezmienniczy. Dzisiaj znane jest ono jako równanie Diraca . Równanie to pozwoliło mu na przewidzenie istnienie pozytonuantycząstki elektronu, które zostało potwierdzone w 1932 roku przez Carla Andersona . Równanie Diraca pozwoliło także na wyjaśnienie pochodzenia spinu elektronu.

W 1926 roku opracował niezależnie od Enrico Fermiego statystykę ( fermionów ) cząstek o spinie 1/2 (tzw. Statystyka Fermiego-Diraca ).

W 1930 została wydana jego najbardziej znana książka The Principles of Quantum Mechanics (Podstawy mechaniki kwantowej). Zawierała ona pierwszy systematyczny wykład teorii operatorów liniowych jako uogólnienia formalizmów wprowadzonych przez Erwina Schrödingera i Wernera Heisenberga . W książce tej Dirac wprowadził także zapis wektorów ket i bra , stosowany dzisiaj powszechnie w fizyce.

Wysunął on hipotezę, że pusta przestrzeń stanowi ocean nieskończenie wielu cząstek. "Krople" tego oceanu wyskakujące ponad powierzchnię to cząstki fizyczne, natomiast "bąbelki" próżni pod powierzchnią to antycząstki. Z tego powodu uznaje się go za odkrywcę antymaterii . Hipoteza ta okazała się nieprawdziwa, gdyż nie przewidywała istnienia cząstek niepodlegających zakazowi Pauliego .

Poglądy religijne

Dirac powiedział kiedyś: "Bóg użył pięknej matematyki do stworzeniu świata." Heisenberg wspomina przyjacielską rozmowę wśród młodych uczestników w 1927 Konferencji Solvay na temat Einsteina i Plancka poglądów na religię. Wolfgang Pauli, Dirac i Heisenberg wzięli w niej udział. Wkładem Diraca była wzruszająca i jasna krytyka politycznej manipulacji dokonywanej przez zorganizowane religie. Bohr docenił jej przejrzystość gdy Heisenberg mu później o niej opowiedział. Między innymi Dirac powiedział [Werner Heisenberg "Physics and Beyond: spotkania i rozmowy"]:

Nie mogę zrozumieć dlaczego marnujemy czas dyskutując religię. Jeśli jesteśmy uczciwi, a naukowcy powinni tacy być, to musimy przyznać, że religia jest zbieraniną fałszywych stwierdzeń, bez żadnych podstaw w rzeczywistości. Sama idea Boga jest produktem ludzkiej wyobraźni. To jest zupełnie zrozumiałe, dlaczego pierwotni ludzie, którzy o wiele bardziej byli narażeni na łaskę i niełaskę sił przyrody niż my dzisiaj, personifikowali te siły w strachu i z drżeniem. Ale dziś, gdy my już zrozumieliśmy tak wiele naturalnych procesów w przyrodzie, my nie mamy takiej potrzeby. Nie mogę dostrzec za żadne skarby świata, jak Wszechmogący Bóg pomaga nam w jakikolwiek sposób. To co ja widzę, że to założenie prowadzi do takich bezproduktywnych pytań - dlaczego Bóg pozwala na tak wiele nieszczęść i niesprawiedliwości, wyzysku biednych przez bogatych i wszystkich innych okropności. On mógł temu zapobiec. Jeśli religia jest ciągle nauczana, to bynajmniej nie z powodu, że jej idee wciąż nas przekonują. Ale po prostu dlatego, że niektórzy z nas chcą zapewnić spokój niższych klas. Spokojnymi ludźmi jest o wiele łatwiej rządzić niż krzykliwymi i niezadowolonymi. Jest też znacznie łatwiej ich eksploatować. Religia jest rodzajem opium narodu, który pozwala uśpić ludzi w pobożnych marzeniach i skłonić aby zapomnieli o krzywdach, które są im wyrządzane. Stąd wynika sojusz tych dwóch wielkich sił politycznych, państwa i Kościoła. Państwo i Kościół potrzebują iluzji, że dobry Bóg nagrodzi ludzi w niebie, a nie na ziemi - tych wszystkich którzy godzą się na niesprawiedliwości, którzy wypełniają swoje obowiązki cicho i bez narzekania. Dlatego właśnie uczciwe stwierdzenie, że Bóg jest tylko wytworem ludzkiej wyobraźni jest nazywane przez Kościół najgorszym ze wszystkich grzechów śmiertelnych.

Heisenberg miał tolerancyjny punkt widzenia. Natomiast Pauli, który wychowany był jako katolik, ale szybko rozstał się z Kościołem, nie zabierał głosu poza kilkoma uwagami, ale w końcu, kiedy zapytano go o opinię, odpowiedział półżartem: "Cóż, jak widać nasz przyjaciel Dirac ma swoją religię, a jej pierwsze przykazanie brzmi 'Bóg nie istnieje, a Paul Dirac jest Jego prorokiem'." Wtedy wszyscy się roześmiali, łącznie z Diraciem. [Werner Heisenberg "Physics and Beyond: spotkania i rozmowy"]

Źródła

  • Beata Tarnowska (red.), Nagrody Nobla. Leksykon PWN, Warszawa 2001, .
  • Werner Heisenberg "Physics and Beyond: spotkania i rozmowy". New York 1972: Harper & Row. .

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Paul Adrien Maurice Dirac":

Oddychanie komórkowe ...

Sztuka ...

Nowa Anglia ...

Dire Straits ...

Boris Blacher ...

Romeo i Julia (film 1996) ...

Archeologia ...

1908 ...

1848 ...

William Turner ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Paul Adrien Maurice Dirac":

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 17) ...

041. B. Russell – atomizm logiczny (plansza 7) ...

46. Wybrane konflikty na świecie (plansza 19) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie