Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Partia Baas

Partia Baas

Flaga Partii Baas

Partia Baas ( arab. اﻟﺒﻌﺚ) czyli 'Odrodzenie' (skrót od Hizb al-Baas al-Arabi al-Isztiraki = 'Partia Socjalistycznego Odrodzenia Arabskiego') – partia polityczna oficjalnie założona 7 kwietnia 1947 w Damaszku w Syrii na skutek zjednoczenia dwóch partii Partia Odrodzenia Arabskiego (arab.Hizb al-Baas al-Arabi) założonej przez Michela Aflaqa i Salah al-Din al-Bitara oraz Arabskiej Partii Socjalistycznej (arab.Al-Hizb al-Arabi al-Isztiraki) założonej przez Akram Al-Horaniego i od tego czasu nosi obecną nazwę.

Partia o zasięgu panarabskim , jednak od 1966 pozbawiona jest ogólnoarabskiego kierownictwa. Swoje odłamy posiada w wielu krajach arabskich , m.in. w Syrii , Iraku , Libanie czy Jordanii . Od samego początku zwolennicy Baas nawoływali do fuzji krajów arabskich (m.in. istniejąca 3 lata, od 1 lutego 1958 do 28 września 1961, Zjednoczona Republika Arabska złożona z Egiptu i Syrii). Największą rolę odgrywa w Syrii, poprzednio także w Iraku. W Syrii zdobyła władzę 8 marca 1963 , w wyniku przewrotu. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi nie doprowadziła jednak do zjednoczenia obu tych krajów, głównie z racji radykalizmu politycznego irackiego przywódcy Baas - Saddama Husajna , który opierając się o rodzinę przekształcił iracki odłam tej partii w swój własny aparat bezwzględnych i dyktatorskich rządów autorytarnych.

Michel Aflak - główny ideolog Partii Baas, ok. 1965

Pod koniec lat 60. w Syrii na czele partii stał m.in. Hafiz al-Assad , który został prezydentem w 1971. Po jego śmierci w czerwcu 2000 władzę przejął syn, Baszar al-Assad .

W 1968 Partia Baas zdobyła także władzę w Iraku, również w wyniku zamachu stanu . Przywódcą kraju został Ahmad Hasan al-Bakr, a od 1979 Saddam Husajn . Doprowadziło to, zwłaszcza po wybuchu wojny iracko-irańskiej (1980-88), do zaostrzenia stosunków pomiędzy obu frakcjami, tym bardziej, że Syria opowiedziała się za Iranem. Podobnie stało się w czasie konfliktu w Zatoce Perskiej (1990-91) . Rządy Partii Baas w Iraku przerwała amerykańska interwencja w 2003 .

Podstawą ideologiczną Partii Baas jest tzw. baasizm, który jest mieszanką nacjonalizmu , socjalizmu w wydaniu marksistowskim . Propaguje rewolucję , mającą na celu radykalną przebudowę struktur społecznych. W ramach tej ideologii istnieją dwa, częściowo przeciwstawne odłamy: regionalny, odwołujący się do nacjonalizmu lokalnego (syryjskiego i irackiego) oraz odłam narodowy, panarabski, który odwołuje się do ogólnoarabskiej wspólnoty narodowej.

Najważniejszymi ideologami baasizmu są: Michel Aflak (ur. 1910, zm. 1989) i Salah ad-Din al-Bitar.

Źródła

Patrick Seale – The Struggle for Syria

Linki zewnętrzne

(W drodze odnowienia) arab. Fi sabil el-baas Pełne opisy polityczne – Michel Aflaq


Inne hasła zawierające informacje o "Partia Baas":

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Mer (urzędnik) ...

Orlęta Lwowskie ...

1977 ...

Kulturkampf ...

1863 ...

Narodowy socjalizm ...

Adolf Hitler ...

1932 ...

1951 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Partia Baas":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 7) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 8) ...

209a Tworzenie demokracji parlamentarnej w Polsce (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie