Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Parki narodowe w Chorwacji

Parki narodowe w Chorwacji

Na terenie Chorwacji znajduje się osiem parków narodowych . Ze wszystkich 8 parków narodowych aż 7 jest zlokalizowanych nad samym morzem lub w jego pobliżu, zaś ósmy park – Park Narodowy Jezior Plitwickich – jest oddalony od wybrzeża o niecałe 200 km.

Parki Narodowe w Chorwacji

Najbardziej znany park narodowy Chorwacji to Park Narodowy Jezior Plitwickich . Tworzy go 16 jezior , powiązanych ze sobą wodospadami , otoczonych bujnym lasem.

Archipelag Wysp Briońskich , znajdujący się przy zachodnim wybrzeżu Istrii , tworzą 2 większe i 12 mniejszych wysepek, na których już w czasach antycznych wypoczywali najbogatsi i najbardziej znani ludzie. Drugi wyspiarski park narodowy to Kornati. Jest najbardziej rozwiniętym skupiskiem wysp na całym obszarze śródziemnomorskim, a składa się aż z ponad 150 wysp, wysepek i skał – to raj dla żeglarzy i nurków. Mljet, najbardziej zielona adriatycka wyspa i park narodowy, znajduje się na południowy zachód od Dubrownika , jest wyjątkowy ze względu na dwa jeziora, Wielkie i Małe Jezioro oraz unikatowe lasy.

Rzecznym parkiem jest Park Narodowy Krka, znajdujący się na najpiękniejszej chorwackiej rzece krasowej Krka .

Górzystymi są Parki Narodowe: Welebitu Północnego, Paklenica i Risnjak, obszary interesujące dla alpinistów, speleologów i botaników.

Spis treści

Park Narodowy Wysp Briońskich (National Park Brijuni)

Grupa 15 małych wysp chorwackich na Morzu Adriatyckim u południowo-zachodnich wybrzeży półwyspu Istria . Panuje tu klimat śródziemnomorski.

Godne zobaczenia są rezerwaty przyrody i drogocenne, dobrze zachowane "pomniki" kultury antycznej. Na największej wyspie Veli Brijun znajdują się ruiny budowli z czasów rzymskich , bizantyjskich i średniowiecznych , a w mieście Brioni — obiekty wypoczynkowe objęte dostępnym dla turystów parkiem narodowym.

Park Narodowy Kornati (National Park Kornati)

Grupa wysp Morza Śródziemnego (ponad 150 wysp i skał), prawdziwy labirynt morza i kamieni, znany dzięki swojemu niezwykłemu ukształtowaniu powierzchni . Park jest miejscem penetracji dla płetwonurków .

Kornaty są najbardziej zagęszczonym archipelagiem na Morzu Śródziemnym. Archipelag podzielony jest na 2 grupy: Kornaty Dolne i Kornaty Górne. 89 ze 152 wysp Kornatów ze względu na wyjątkowe piękno i bogactwo flory i fauny ogłoszono w 1980 roku parkiem narodowym.

Zjawiskiem najbardziej zapadającym w pamięć są klify znajdujące się na szeregu wysp należących do Kornatów Dolnych. Od dawnych czasów klify nazywane są koronami i stąd najprawdobodobniej pochodzi nazwa Kornaty. Najwyższe klify znajdują się na wyspie Klobučar (80 m), Mana (65 m) i Rašip Veli (64 m). Podmorskie części tych klifów sięgają aż do 100 m głębokości.

Park Narodowy Krka (National Park Krka)

Obejmuje swoim terenem dolny bieg rzeki Krka , od miejscowości Trosenj i Necven, aż po jej ujście do Morza Adriatyckiego w okolicy miasta Šibenik . Jego powierzchnia wynosi 109 km².

Głębokie wąwozy wrzynają się tu w wapienne skały i razem z licznymi jeziorami i wodospadami tworzą niezapomniane widoki.

Główną atrakcję stanowi siedem malowniczych wodospadów: Bilusić buk, Prljen buk, Manojlovac, Rosnjak, Miljacka slap, Roski slap i największy oraz najsłynniejszy z nich – Skradinski buk o łącznej wysokości ponad 45 m.

Na wyspie Visovac (położonej w północnej części parku) znajduje się klasztor oo Franciszkanów . W południowej części parku rozlewa się szeroko Prokljansko jezero. Park ten jest rozległym, w większej części niezmienionym, obszarem o wyjątkowych wartościach przyrodniczych i posiada zachowane lub niedużo zmienione układy ekologiczne . Jego przeznaczenie jest przede wszystkim naukowe, kulturalne, edukacyjne i rekreacyjne. Park zalicza się do parków narodowych od roku 1985 i jest jednym z najmłodszych parków narodowych Chorwacji .

Park Narodowy Mljet (National Park Mljet)

Mljet jest to wyspa na północny zachód od Dubrownika . O tej wyspie poeta kiedyś powiedział: “Tam gdzie wdzięk natury wszystko stworzył lepiej niż ludzka umiejętność”. Wymieniana jest wśród dziesięciu najładniejszych wysp świata.

Jest to chorwacka wyspa z najobfitszą wegetacją śródziemnomorską, zawsze w zieleni i ze szczególnie czystym morzem, spokojnymi, piaskowymi zatoczkami i urozmaiconym światem podwodnym. Porośnięta jest gęstym sosnowym lasem (przewaga sosny alepskiej ), który jakby wyrasta z morza.

Północno-zachodnia jej część w 1960 roku ogłoszona została parkiem narodowym , w skład którego wchodzą dwa słone jeziora oraz wysepka św. Marii w sercu dużego jeziora (Veliko Jezero), na której wznosi się klasztor oo Benedyktynów z XII w.

W parku występuje bujna, śródziemnomorska przyroda oraz wartościowe zabytki antyczne. Te dwa słone jeziora tak naprawdę są dwiema głębokimi zatokami , które z powodu swego połączenia z otwartym morzem są nazywane "morzami".

Park Narodowy Paklenica (National Park Paklenica)

Park ten obejmuje swoim terenem południową część największego łańcucha gór – Velebit, który najwyższymi szczytami schodzi do Morza Adriatyckiego. Znajdują się tu dwa wąwozy : Velika Paklenica i Mala Paklenica. Występuje tu różnorodność niezwykłych form krasowych , kilka jaskiń , bogaty świat roślin i zwierząt. Monumentalna spiczasta skała Anica jest wielką atrakcją dla wspinaczy .

Park Narodowy Jeziora Plitvickie

Park Narodowy Jezior Plitwickich (National Park Plitvička jezera)

Najbardziej znany i najpiękniejszy park narodowy w Chorwacji, zaliczany do światowego dziedzictwa kultury UNESCO . Znajduje się w pobliżu arterii komunikacyjnej łączącej Zagrzeb z Dalmacją . Największy fenomen tworzy 16 jezior połączonych ze sobą wodospadami . Występują tu bardzo ciemne lasy bukowe i jodłowe wraz z rzadkimi gatunkami zwierząt (np. niedźwiedź brunatny ).

Park Narodowy Risnjak

Zalesione pasmo górskie znajdujące się na północ od Rijeki , obejmuje swym terenem źródło rzeki Kupa . Z powodu swego położenia – między Alpami a Górami Dynarskimi żyje tu na małej powierzchni bardzo dużo gatunków roślin i zwierząt (niedźwiedzie brunatne, jelenie, kozice, orły, rysie ). Piękno otaczającego terenu przyciąga tu miłośników wędrówki po górach.

Więcej informacji w Park Narodowy Risnjak .

Park Narodowy Welebitu Północnego (National Park Sjeverni Velebit)

Z przyrodniczego punktu widzenia najbardziej cenne i atrakcyjne tereny najwyżej położonych partii pasma górskiego Velebit. Obejmuje swym terytorium rezerwaty : Rożanski kuk i Hajdućki kuk. Znajdują się tu liczne ogrody botaniczne oraz jedna z najgłębszych jaskiń świata – Lukina jama. Park bogaty jest w faunę i florę oraz niezwykłe formacje skalne. Park powstał dopiero w ostatnich latach, toteż infrastruktura turystyczna jest tu słabo rozwinięta (co można uznać zarówno za minus, jak i za plus).

Góry są równie nieodłącznym elementem chorwackiego krajobrazu co morze. Łańcuchy górskie ciągną się praktycznie wzdłuż całego wybrzeża, stwarzając nieograniczone możliwości uprawiania turystyki górskiej i wspinaczki.

Parki krajobrazowe

W Chorwacji dotychczas utworzono 10 parków krajobrazowych , z których 5 znajduje się na wybrzeżu.

 • Biokovo – znajduje się w górach o tej samej nazwie, nad Riwierą Makarską , jest celem wypraw botaników, rowerzystów i uprawiających wspinaczkę
 • Kopaćki rit – bagnisty teren i rezerwat ornitologiczny przy ujściu rzeki Drawy do Dunaju
 • Lonjsko polje – znane jako jedne z największych bagien Europy
 • Medvednicamasyw górski nad Zagrzebiem
 • Telaśćica – znajdujący się przy początku Parku Narodowego Kornati, to wąska zatoczka ze ścianami skalnymi, wysokimi na 100 m, na szczycie których znajduje się wielkie słone jezioro
 • Welebit – najdłuższe pasmo górskie Gór Dynarskich , ciągnące się wzdłuż wybrzeża na odcinku ponad 145 km, od wyspy Krk aż za Riwierę Zadarską . Przyciąga speleologów i miłośników aktywnego wypoczynku.
 • Žumberak-Samoborsko gorje – pasmo górskie, na zachód od masywu górskiego Medvednica, znane ze średniowiecznych zamków i malowniczych miasteczek.
 • Papuk – największe pasmo górskie chorwackiego spichlerza – Slawonii
 • Ućkagóra i park krajobrazowy oraz obszar znany z klimatyczno-leczniczych właściwości (ponad Riwierą Kvarnerską i Opatiją ).
 • Vransko jezero – największe chorwackie jezioro położone na Riwierze Zadarskiej

Rezerwaty przyrody

W Chorwacji znajduje się prawie sto rezerwatów przyrody różnego rodzaju. Ważniejsze z nich położone w obszarach nadmorskim i wyspach to:

 • na Riwierze Zadarskiej Lun i Kolansko blato ( wyspa Pag ), Zavižan i Štirovaču (Velebit), a także gaje oliwne Saljsko polje na Dugim otoku
 • na Riwierze Šibenickiej wyspy Prvić i pobliski Grgurov kanal oraz Zeleni Vir i Vraži prolaz, rezerwaty niedaleko od Skradu, miasteczka w pobliżu Parku Narodowego Krka
 • na Istrii Rezerwat Fojiška na wyspie Cres, Limski zaljev i Motovunsku šumu na Istrii, šumu Dundo na Rabie oraz Košljun obok Punty na wyspie Krk
 • wyspa Mrkan, Bobara oraz Lokrum przy Dubrowniku , rezerwat Malostonski zaljev w Stonie
 • Ćorkovu uvalu na Plitvicach, Japetić w paśmie Samoborskim, Veliku Plješevicu lub Sekulinačke planine na Papuku

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Parki narodowe w Chorwacji":

Xiamen ...

Tampere ...

Insurekcja kościuszkowska ...

Habsburgowie ...

Brama Lubawska ...

1848 ...

Karol I Habsburg ...

Mazurski Park Krajobrazowy ...

Narodowy socjalizm ...

Łuknajno ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Parki narodowe w Chorwacji":

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 15) ...

210 Przewrót majowy i sanacja (plansza 9) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie