Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Park Narodowy Yellowstone

Park Narodowy Yellowstone

Na mapach: 44°36'53″N 110°30'04″W / 44.61472, -110.50111

Park Narodowy Yellowstone
Yellowstone National Park
Położenie Idaho , Montana , Wyoming , USA
Data utworzenia 1872
Powierzchnia8980 km²
Odwiedzających rocznie3 151 342 (2007)
SiedzibaWyoming
Mapa parku
Commons
commons:{{{galeria_commons}}}|Multimedia w Wikimedia Commons
Wikinews
n:{{{wikinews}}}|Wiadomości w Wikinews
q:{{{wikiquote}}}|{{{wikiquote}}} w Wikicytatach
Strona internetowa parku
Mammoth Hot Springs

Park Narodowy Yellowstone ( ang. Yellowstone National Park) – park narodowy położony w Stanach Zjednoczonych , na terenie stanów Wyoming , Montana i Idaho . Park narodowy Yellowstone jest pierwszym i najstarszym parkiem narodowym na świecie. Na terenie parku znajdują się słynne gejzery , gorące źródła , wulkany błotne , fumarole i wodospady .

Park usytuowany jest na rozległym wulkanicznym płaskowyżu, pod którym na głębokości 8 km znajduje się ogromna komora magmowa (dł. 70 km, szer. 30 km). W przeszłości (przed ponad 2 mln lat; 1,3 mln lat i 640 tys. lat) dochodziło w tym miejscu do eksplozji superwulkanu , powodujących ogromne i rozległe zniszczenia. Park Narodowy jest rozcięty głębokim wąwozem rzeki Yellowstone . W 1978 Park Yellowstone został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO .

Spis treści

Flora i fauna

Park wchodzi w skład większego ekosystemu uznawanego za ostatni duży i niemal nienaruszony ekosystem w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej[1].

Flora

Na terenie parku występuje około 1100 gatunków roślin naczyniowych . 2/3 lasów w Yellowstone zajmują lasy iglaste. W lasach parku rośnie siedem gatunków drzew iglastych , spośród których najpowszechniejsza jest sosna wydmowa występująca na 80% powierzchni lasów iglastych. Na terenie parku występuje również 186 gatunków porostów , a także około 200 gatunków obcych . Skatalogowano tu również ponad 400 gatunków termofili , choć do tej pory zbadano zaledwie 1% obszarów hydrotermalnych[2].

Fauna

Mięsożercy:

Roślinożercy:

Ekologia

W Parku Narodowym Yellowstone od początku lat 70. XX w. prowadzona jest polityka przyzwalania na pożary lasu. Wiele roślin parku to pirofity znoszące pożar bez uszczerbku. Także cała formacja roślinna przystosowana jest do przechodzenia pożarów, których powstrzymywanie w pierwszych kilkudziesięciu latach funkcjonowania parku narodowego spowodowało znaczne zmiany struktury roślinności. Według badań ekologicznych pożary formacji zaroślowych występują w cyklu ok. 20-30 lat, a potężne pożary drzewostanu obejmujące duże obszary lasu – w cyklu ok. 300 lat. Rocznie w Parku występuje kilkanaście pożarów punktowych o powierzchni poniżej 0,1 akra i kilka większych pożarów. Prawie wszystkie są pochodzenia naturalnego (uderzenie pioruna ). Ostatni pożar wielkopowierzchniowy, pierwszy zarejestrowany w czasach osadnictwa białych, miał miejsce w 1988. Spłonęło wówczas 36% powierzchni parku. Jednak wbrew obawom, nie okazał się szczególnie uciążliwy dla dużych zwierząt, a uszkodzenia gleby zagrażające organom podziemnym roślin objęły zaledwie 1% powierzchni. Tak poważne zaburzenie starzejącej się struktury roślinności jest pierwszym etapem naturalnego przywrócenia jej znanego z czasu powoływania Parku Narodowego charakteru. Dzięki niemu możliwe jest odnowienie drzewostanu, gdyż działanie wysokiej temperatury jest czynnikiem niezbędnym do otwarcia szyszek jednego z głównych gatunków parku – sosny wydmowej .

Charakterystyka terenu

Park Yellowstone ( Góry Skaliste ) znajduje się na wyżynie, otoczonej pasmami górskimi. Rozległe lasy, głównie iglaste.

Typowe obiekty i wytwory przyrodnicze tego rejonu to:

Przypisy

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Park Narodowy Yellowstone":

Pęcice ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Tampere ...

Uznam ...

Meczet w Kownie ...

Romas Kalanta ...

Szkoci ...

Zamek w Kownie ...

Poniemoń (dzielnica Kowna) ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Park Narodowy Yellowstone":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 14) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 13) ...

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie