Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Sympatykomimetyki

Sympatykomimetyki

Sympatykomimetyki, sympatykotoniki, leki o działaniu adrenergicznym, agoniści receptorów adrenergicznych to grupa substancji pobudzających współczulny (sympatyczny) układ nerwowy. Sympatykomimetyki mają wielokierunkowe działanie na organizm, wiele z nich jest środkami psychoaktywnymi lub lekami . Wspólną cechą wszystkich sympatykomimetyków jest pobudzanie (działanie agonistyczne) receptorów adrenergicznych . Fizjologicznym sympatykomimetykiem jest noradrenalina .

Sympatykotoniki dzieli się na selektywne (pobudzające tylko receptory α-adrenergiczne lub tylko receptory β-adrenergiczne) i nieselektywne (pobudzające receptory zarówno α jak i β-adrenergiczne)

Spis treści

α-adrenomimetyki

Są to substancje pobudzające receptory α1 znajdujące się w w mięśniach gładkich naczyń krwionośnych, śliniankach, mięśniach gładkich macicy, mięśniach gładkich ściany oskrzelików, zwieraczach, mięśniówce gładkiej ściany tętniczki doprowadzającej nerki oraz w mięśniu rozwieraczu źrenicy . Działają też na receptory α2, które znajdują się w części presynaptycznej neuronu .

Receptory α1 są sprzężone z białkiem Go. Ich pobudzenie powoduje aktywację fosfolipazy C, która katalizuje przemianę 3,5-bisfosforanu fosfatydyloinozytolu (PIP2) do 1,4,5-trifosforanu inozytolu (IP3) i diacyloglicerolu (DG). Następuje aktywacja kinazy białkowej C . W mięśniach gładkich i zwieraczach dochodzi do skurczu (czego rezultatem jest zwiększenie oporu obwodowego i wzrost ciśnienia)[1], ponadto następuje rozszerzenie źrenicy.

Receptory α2 są sprzężone z białkiem Gi. Ich pobudzenie obniża poziom cyklicznego AMP. Powoduje to zahamowanie uwalniania noradrenaliny do szczeliny synaptycznej, rozkurcz naczyń krwionośnych, nasilenie agregacji płytek krwi oraz hamowanie wydzielania insuliny w trzustce.

Leki α-adrenergiczne stosuje się w przypadku zapalenia górnych dróg oddechowych, zaburzenia krążenia pochodzenia ortostatycznego oraz zbyt niskiego ciśnienia.

Agoniści receptora α1

Agoniści receptora α2

Agoniści receptora α1 i α2

β-adrenomimetyki

Pobudzają metabotropowe receptory β-adrenergiczne, które znajdują się w mięśniu sercowym, mięśniach gładkich oskrzeli, macicy i obwodowych naczyń krwionośnych. Receptory β są sprzężone z białkiem Gs, które składa się podjednostek α, β i γ. Po przyłączeniu agonisty do receptora, od białka Gs oddysocjowuje podjednostka α-GTP, która aktywuje cyklazę adenylową. Cyklaza adenylowa katalizuje przemianę ATP do 3'-5'-cyklicznego adenozynomonofosforanu (cAMP). Wzrasta poziom cAMP, który aktywuje kinazy białkowe A (PKA). Następuje wydalanie jonów wapnia na zewnątrz komórki i zatrzymanie jego uwalniania z retikulum endoplazmatycznego . Zachodzi również fosforylacja kinazy lekkich łańcuchów miozyny (MLCK) i staje się ona nieaktywna. W rezultacie nie dochodzi do powstania kompleksu wapń-kalmodulina-MLCK, co powoduje w zależności od umiejscowienia receptorów - rozkurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych, oskrzeli i/lub macicy.

Pobudzenie receptorów β1 w mięśniu sercowym powoduje wzrost stężenia cAMP, stymulację kinazy białkowej A i fosforylację białek kanału wapniowego typu L. Kanały wapniowe otwierają się i wapń napływa do wnętrza komórki. Następuje intensyfikacja pracy serca – częstość skurczów, siła skurczów, przewodnictwo i pobudliwość serca ulegają zwiększeniu, równocześnie wzrasta jednak zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen.

Agoniści receptora β1 w mięśniu sercowym

Agoniści receptora β2 w mięśniach gładkich macicy i oskrzeli

Agoniści receptora β2 w mięśniach gładkich obwodowych naczyń krwionośnych

Agoniści receptora β1 i β2

  • orcyprenalina
  • izoprenalina

α i β-adrenomimetyki

Niektóre efekty pobudzenia układu współczulnego

  • rozszerzenie źrenic
  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi
  • przyspieszenie akcji serca ( tachykardia ), wzrost siły skurczu
  • rozszerzenie oskrzeli, przyspieszenie oddechu
  • zwiększone zużycie tlenu przez serce i inne mięśnie
  • wzrost glikemii , lipoliza

Zobacz

Przypisy

Bibliografia

  1. Waldemar Janiec, Jolanta Krupińska: Farmakodynamika, podręcznik dla studentów farmacji, wydanie V. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2002, ss. 87-90. . 
  2. Janiec Waldemar (red.), Kompendium farmakologii Wydanie II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006,

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Sympatykomimetyki":

Nadciśnienie tętnicze ...

Sympatykomimetyki Sympatykomimetyki, sympatykotoniki, leki o działaniu adrenergicznym, agoniści receptorów adrenergicznych to grupa substancji ...

Adrenalina ...

Halotan galaminy i tubokuraryny .Wzmaga toksyczne działanie fenytoiny .Uczula mięsień sercowy na środki beta-adrenergiczne i Sympatykomimetyki. Adrenalina podana pozajelitowo szczególnie dożylnie wywołać może ciężkie zaburzenia rytmu serca z ...

Przeziębienie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sympatykomimetyki":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie