Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku

Parafia Świętych Apostołów
Piotra i Pawła
Fara w Pucku

Fara w Pucku
Wyznanie rzymskokatolickie
Państwo   Polska
Archidiecezja gdańska
Dekanat Puck
KościółŚwiętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku
Miejscowość Puck
Adres parafiiul. Ks. Judyckiego 4
84-100 Puck
Wiernych9000
Proboszcz ks. Jerzy Kunca
Święto parafialne29 czerwca
Strona internetowa parafii

Parafia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku należy do archidiecezji gdańskiej . Jest jedną z 8 parafii należących do dekanatu puckiego . Proboszczem parafii jest ks. Jerzy Kunca.

Spis treści

Historia parafii

Parafia w Pucku powstała prawdopodobnie w XII wieku. Wskazują na to m.in. kamienne fundamenty filarów fary pochodzące właśnie z XII wieku. W wyposażeniu ciekawa jest chrzcielnica z XIII wieku. Filary są pozostałościami po dawnym kościele romańskim, do którego przed 1309 r. dobudowano istniejącą do dziś wieżę. Obecny kościół powstał między rokiem 1330 a 1400. W latach 1556 - 1589 pucki kościół był w rękach luteran. Po zwróceniu świątyni społeczności katolickiej przeprowadzono solidny remont. W 1623 roku Jan Wejher, syn ówczesnego starosty puckiego, ufundował ołtarz, w którym znalazły się obrazy Hermana Hana, uznawanego wówczas za najlepszego malarza na Pomorzu. Około roku 1800 w kościele pojawiły się istniejące do dziś ołtarze: główny z czterema przesuwanymi obrazami oraz dwa boczne: Matki Bożej i Św. Antoniego. Wkomponowano w nie figury pochodzące z wcześniejszych ołtarzy. Niemal sto lat później przeprowadzono w świątyni prace budowlano-konserwatorskie. Wówczas m.in. powiększono otwory okienne, dzięki czemu można było zamontować witraże. Wymieniono również posadzkę. Obecnie świątynia przeżywa kolejna wielką renowację. Zmieniono dach kościoła, uzupełniono ubytki lica cegieł. W planach jest jeszcze przebudowa prezbiterium i malowanie wnętrza.

Kościół parafialny

Kościół parafialny Św. Apostołów Piotra i Pawła jest pucką farą . Świątynia stoi nad samym brzegiem zatoki Puckiej . Jest charakterystyczną budowlą, dzięki czemu Puck jest rozpoznawany już z daleka. Podczas odpustu, 29 czerwca, odbywa się tradycyjna pielgrzymka łodziowa z portów na Półwyspie Helskim. Na wodach zatoki odbywa się nabożeństwo, będące wstępem do mszy odpustowej w kościele. Wiernym z powiatu puckiego podczas tych uroczystości często towarzyszą turyści.

Porządek mszy świętych

  • Niedziela: 7.00, 8.30, 10.00 (suma), 11.30, 13.15 (msza dla dzieci) i 18.30 (msza dla młodzieży)

W kaplicy szpitalnej odbywa się msza o godz. 7.30, w Rzucewie o godz. 9.30 i w kaplicy w Domu Pomocy Społecznej o godz. 11.00.

  • Dni powszednie: 6.30, 8.30 i 18.30
  • Święta zniesione: 6.30, 8.30, 10.00, 17.00, 18.30

Zobacz też

Bibliografia

  • Roman Kościelniak. Parafia św. Piotra i Pawła w Pucku. „Polska Dziennik Bałtycki Echo Ziemi Puckiej”, s. 11 (2009-10-23). Polskapresse Sp.z.o.o Oddział Prasa Bałtycka. ISSN 1231-4366 . 


Inne hasła zawierające informacje o "Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku":

Wszystkich Świętych ...

Pęcice ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Dzień Zmarłych ...

Dzień Zaduszny ...

Biskup ...

Brescia ...

Adwentyzm ...

I wiek ...

Dogmat ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku":

229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 4) ...

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 6) ...

107 Wojna trzydziestoletnia (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie