Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jan XXII

Jan XXII

Jan XXII
Ioannes Vicesimus Secundus
Jacques d'Euse
Papież
Jan XXII
Herb Jan XXII
Data i miejsce urodzeniaok. 1245
Cahors , Francja
Data i miejsce śmierci 4 grudnia 1334
Awinion , Francja
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Pontyfikat 7 sierpnia 1316

Jan XXII, (właściwie Jacques d'Euse, De Osa lub Duéze), (ur. w Cahors we Francji , zm. 4 grudnia 1334 w Awinionie ) – papież od 7 sierpnia 1316 do 4 grudnia 1334 .

Był synem szewca. Studiował prawo i teologię w Cahors i Montpellier , był proboszczem kościoła św. Andrzeja w Cahors. w 1289 wyjechał do Neapolu . Był wychowawcą i doradcą króla Neapolu Karola Roberta ; z poręki króla został biskupem Fréjus , a następnie Awinionu. Brał żywy udział w pracach soboru w Vienne w 1311 , zwłaszcza w procesie wytoczonym templariuszom .

Po śmierci papieża Klemensa V nastąpił dwuletni wakat na tronie papieskim. Kilka grup kardynałów, skłóconych ze sobą i reprezentujących interesy różnych panujących, nie mogło uzgodnić osoby nowego papieża. Ostatecznie po interwencji króla Francji Filipa V wybór konklawe w Lyon w 1316 r. padł na biskupa d'Euse, liczącego już ponad 70 lat. Liczono na krótki pontyfikat , w rzeczywistości elekt, który przyjął imię Jana XXII, rządził Kościołem 18 lat i był jednym z energiczniejszych papieży swoich czasów. Sugeruje się, że zdobył tron podstępem. Kazał swojemu słudze roznieść wieść o tym że, do końca jego żywota zostało kilka dni. Kardynałowie wybrali go, myśląc, że szybko umrze. Chcieli jak najszybciej wyjść, gdyż na rozkaz Filipa de Poitiers zabarykadowano drzwi grożąc iż, jeżeli nie wybiorą papieża jak najszybciej, stopniowo ograniczana będzie dostawa żywności. Przez wieki powtarzano pogłoskę, iż uważał, że piekło nie istnieje czego musiał wyrzec się tuż przed samą śmiercią ponieważ nie otrzymałby ostatniego namaszczenia.[] W rzeczywistości podawał własną interpretację spraw ostatecznych, tego co dzieje się z duszami po śmierci i kiedy dusze "oglądać będą Boga twarzą w twarz". Przez swych oponentów zmuszony do publicznego oświadczenia, iż wypowiadał swoje poglądy jako osoba prywatna. Zapoczątkowana przez niego dyskusja na temat losów duszy ludzkiej doprowadziła jego następcę Benedykta XII do oficjalnego zdefiniowania problemu i aktualna jest po dzień dzisiejszy.


Poprzednik
Klemens V
Papież
Następca
Benedykt XII


Inne hasła zawierające informacje o "Jan XXII":

Podróżnik ...

II wiek ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Sztuka ...

Brno ...

1484 ...

Huldrych Zwingli ...

Ratusz w Kownie ...

Romas Kalanta ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jan XXII":

Rozwinięcia dziesiętne (plansza 1) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 11) Życie religijne w XX wieku Jan XXIII przyczynił się do zwołania II soboru watykańskiego w czasie od ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie