Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pangea

Pangea

Geografia superkontynentu Pangei w triasie
Kierunki ruchu kontynentów podczas rozpadu Pangei

Pangeasuperkontynent istniejący na Ziemi w okresie pomiędzy 300 a 180 milionów lat temu. Słowo "Pangea" pochodzi z greki i w wolnym tłumaczeniu znaczy "Wszechziemia".

Pangea nie była pierwszym superkontynentem w dziejach Ziemi, ale niewątpliwie najbardziej znanym.

Powstanie i rozpad

Podział Pangei

Pangea uformowała się w karbonie , na skutek zamknięcia się paleozoicznego oceanu Reik i kolizji kontynentu Laurosji z południowym superkontynentem Gondwany . Towarzyszyło temu intensywne wypiętrzanie się gór zwane orogenezą hercyńską , które utworzyło masywne pasmo hercynidów w centrum powstałego lądu. Pangeę otaczał pokrywający całą półkulę Ziemi "wszechocean" Panthalassa , a od wschodu rozcinał ją mniejszy zbiornik oceaniczny – Ocean Tetydy .

W okresie jurajskim rozerwanie się Pangei na dwie części – północną Laurazję , oraz południową, odtworzoną Gondwanę , spowodowało powstanie centralnego Oceanu Atlantyckiego . Te lądy uległy dalszemu podziałowi, tworząc dzisiejsze oblicze Ziemi z jej siedmioma kontynentami.

Według alternatywnej, cieszącej się niewielkim poparciem teorii geotektonicznej ( hipotezy ekspansji Ziemi ), Pangea istniała od zawsze i pokrywała w przeszłości cały glob, a jej rozpad był związany z powiększaniem się planety.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Pangea":

Jura ...

Ziemia ...

Laurazja ...

Gondwana ...

Historia Ziemi ...

Wędrówka kontynentów ...

Hercynidy ...

Tetyda (ocean) ...

Dinozaury ...

Tektonika płyt ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pangea":

Litosfera i wnętrze Ziemi (plansza 23) e height=380 width=770 > Wygląd Ziemi w erze mezozoicznej Ziemia w górnej jurze. Pangea rozpadła się na dwa kontynenty: Laurazję i Gondwanę ...

010. Dzieje Ziemi (plansza 11) ...

010. Dzieje Ziemi (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie