Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Laryngoskopia

Laryngoskopia

Obraz krtani w laryngoskopii pośredniej

Laryngoskopia – metoda badania krtani wykonywana przez laryngologa. Pierwszej obserwacji własnej krtani dokonał w 1854 roku hiszpański śpiewak Manuel Garcia .

Laryngoskopia pośrednia – badanie krtani za pomocą lusterka krtaniowego w warunkach ambulatorium laryngologicznego. Pacjentowi poleca się wyciągnięcie języka ku przodowi. Język przytrzymywany jest przez laryngologa gazikiem. Prawą ręką lekarz wkłada lusterko lekko ogrzane nad palnikiem lub w ciepłej wodzie do jamy ustnej ku tyłowi opierając o podniebienie miękkie i języczek, tak aby uwidocznić krtań. Krtań jest oświetlana przez lustro lub lampę czołową założoną na głowie laryngologa. Lusterko zawsze musi być ogrzane aby nie zaparowało. Po uwidocznieniu krtani ogląda się nagłośnię , fałdy przedsionkowe, fałdy głosowe , spoidło przednie i tylne , okolicę międzynalewkową i nalewki oraz wejście do przełyku . Krtań bada się w dwóch pozycjach:

  • respiratio podczas swobodnego oddychania pacjenta, gdy fałdy głosowe i przedsionkowe są rozwarte
  • fonatio podczas mówienia (najczęściej litera "i" lub "y"), gdy fałdy są w zwarciu.

Oglądanie krtani w 2 pozycjach umożliwia obserwacje poruszania się fałdów głosowych - zawsze musi być ono symetryczne. W przypadku asymetrii mamy do czynienia z niedowładem lub porażeniem fałdu/fałdów głosowych o różnej etiologii.

Prekursor laryngoskopii Manuel Garcia w takcie badania krtani lusterkiem

Oprócz badania krtani laryngoskopia pośrednia umożliwia badanie nasady języka , dołeczków zajęzykowych, części krtaniowej gardła (zachyłki gruszkowate). Czasami w przypadku nasilonych odruchów wymiotnych (szczególnie u palaczy) błonę śluzową górnych dróg oddechowych znieczula się miejscowo roztworem lignokainy .

Odmiany laryngoskopii pośredniej:

  • Pozycja Kiliana – pozycja umożliwiająca lepszy wgląd w spoidło tylne . Podczas tej pozycji pacjent stoi a laryngolog siedzi.
  • Pozycja Türcka – umożliwia lepszy wgląd na spoidło przednie . Podczas tej pozycji pacjent siedzi a laryngolog stoi.

Laryngoskopia pośrednia jest podstawową metodą badania krtani w gabinecie lub ambulatorium laryngologicznym. Umożliwia jej oglądanie, a co za tym idzie wykrycie wielu patologii, od zapaleń krtani do raka raka krtani włącznie.

Laryngoskopia bezpośrednia - oglądanie krtani w warunkach sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym po uprzedniej intubacji lub w przypadku planowanej operacji raka krtani tracheotomii . Krtań ogląda się za pomocą sztywnych endoskopów - laryngoskopów . Jej częściej stosowaną odmianą jest:

Mikrolaryngoskopia – w znieczuleniu ogólnym laryngoskop włożony przez jamę ustną pacjenta tak aby uwidocznić krtań mocuje się na specjalnej dźwigni opartej na mostku . Krtań ogląda się za pomocą dwuokularowego mikroskopu operacyjnego , który ustawia się przed laryngoskopem tak aby uwidocznić krtań . Zabieg jest wykonywany w celach diagnostycznych i leczniczych. Za jego pomocą, przy użyciu odpowiednich narzędzi można pobierać materiał do badań histopatologicznych w przypadku zmian podejrzanych o etiologię nowotworową a także wewnątrzkrtaniowo usuwać różne zmiany patologiczne z krtani np. polipy, brodawczaki , obrzęk Reinkego itp. Mikrolaryngoskopia jest powszechnie stosowanym zabiegiem na oddziałach laryngologicznych i stanowi duży postęp w mikrochirurgii wewnątrzkrtaniowej.

Videolaryngoskopia – badanie krtani w warunkach ambulatoryjnych za pomocą sztywnego endoskopu sprzężonego z kamerą i torem wizyjnym. Badanie to umożliwia oglądanie krtani w powiększeniu z możliwością dokumentacji całego badania. Umożliwia ono dobry wgląd w miejsca ukryte lub słabo widoczne w laryngoskopii pośredniej.

Bibliografia

  • W. Becker, H.H. Naumann, C. R. Pfalz. Choroby uszu, nosa i gardła. wyd. Bel Corp. Warszawa 1999
  • Technika zabiegów i operacji w otorynolaryngologii. red. B. Latkowski PZWL Warszawa 2000.

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Laryngoskopia":

Rak języka ...

Laryngoskopia Obraz krtani w laryngoskopii pośredniejLaryngoskopia – metoda badania krtani wykonywana przez laryngologa. Pierwszej obserwacji własnej krtani ...

Badanie laryngologiczne ...

Gardło ...

Rak krtani ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Laryngoskopia":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie