Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
SkrótZnak
Status prawnyspółka z o.o.
Adresul. Kościuszki 37, 30-105 Kraków
Rok założenia 1959
Dyrektor Henryk Woźniakowski
Redaktor naczelny Jerzy Illg
Strona internetowa wydawnictwa

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak – jedna z większych polskich instytucji wydawniczych , z siedzibą w Krakowie .

Historia

SIW Znak powstał w 1959 r. jako niezależna instytucja wydawnicza powiązana z osobami skupionymi wokół miesięcznika "Znak" , " Tygodnika Powszechnego " (w którego budynku mieściła się początkowo siedziba firmy), kręgami opozycji (także solidarnościowej) oraz Kościołem, z którym w czasach PRL-u jako jedyne niezależne, świeckie wydawnictwo miał ścisłe koneksje.

Inicjatorem i pierwszym dyrektorem przedsiębiorstwa był prof. Jacek Woźniakowski . Do innych osób współpracujących ze Znakiem w początkowym okresie działalności należą m.in. Jerzy Turowicz , Stanisław Stomma , Hanna Malewska . W czasach PRL -u wydawnictwo publikowało głównie literaturę katolicką i filozoficzną – pierwszą wydaną książką była nieodpłatnie przekazana Droga krzyżowa kard. Stefana Wyszyńskiego – oraz sporadycznie poezje, eseje i prozę.

Stopniowo od lat 80. ukazywać zaczęły się pozycje z dziedziny historii i politologii, pamiętniki i komentarze polityczne.

Obecnie

Po 1989 przedsiębiorstwo zmieniło siedzibę na dworek Łowczego przy ul. Kościuszki 37, w którym mieści się do dziś (2009), zaczęło profilować ofertę pod kątem działania na wolnym rynku i zwiększać ilość wydawanych pozycji. Od połowy lat 90. istotną część publikacji stanowi polska oraz zagraniczna poezja i proza, książki akademickie, filozofia, religia oraz szeroko rozumiana literatura faktu, a także, od niedawna, tytuły dla dzieci.

Obecnie oficyna publikuje około 150 pozycji rocznie i zalicza się do grupy najbardziej prestiżowych wydawnictw w kraju. Zatrudnia około 70 osób. Do najważniejszych obecnie wydanych autorów polskich i zagranicznych należą m.in.:

Dyrektorem wydawnictwa jest obecnie Danuta Skóra, prezesem zarządu zaś Henryk Woźniakowski.

W marcu 2003 Znak założył wyższą uczelnię w Krakowie – Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera . Od 2005 jako jedyne wydawnictwo w Polsce bierze udział w międzynarodowym projekcie "Mity". Przedsiębiorstwo prowadzi również działalność agencyjną. W 2006 Znak otworzył Wydawnictwo Otwarte .

W 2008 Znak wydał książkę Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści autorstwa Jana Tomasza Grossa . Niedługo potem metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz w liście do Henryka Woźniakowskiego skrytykował wydawnictwo za decyzję o wydaniu książki.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Społeczny Instytut Wydawniczy Znak":

Rodzimy Kościół Polski ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Wincenty Okołowicz ...

Adwentyzm ...

Wiktor Sukiennicki ...

Pogrom w Kownie ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Stanisław Narutowicz ...

1884 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Społeczny Instytut Wydawniczy Znak":

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 1 (plansza 21) ...

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 1 (plansza 20) ...

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 1 (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie