Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Paź królowej

Paź królowej

Paź królowej (Papilio machaon) – gatunek owada . Motyl dzienny o żółtym ubarwieniu skrzydeł z czarnymi i niebieskimi wzorami, zamieszkujący całą Europę , Azję i północną Afrykę . Uważany za jednego z najpiękniejszych owadów , przez co stał się cennym łupem dla kolekcjonerów.

Spis treści

Wygląd

Ciało smukłe, z małą głową, czułki ma zakończone niewielkim zgrubieniem ( buławką ). Na przednich nogach posiada długie włoski, skrzydła są opatrzone ogonkami. Długość skrzydła samców to ok. 3,4 cm. Skrzydła są żółte, z czarnymi i niebieskimi wzorami, dwiema czerwonymi kropkami przy końcu wewnętrznej ich krawędzi. Ich rozpiętość to 65-80 mm. Jajeczka są kuliste, składane pojedynczo rozwijają się 8-10 dni.

Występowanie

W Polsce występują dwa pokolenia: I w maju, II w sierpniu. Gatunek prawie kosmopolityczny, występuje na większości terytorium Europy i Azji. Zasiedla także północną Afrykę. W Polsce żyje wszędzie, z wyjątkiem wysokich gór. Młoda gąsienica jest czarna z czerwonymi brodawkami i dużą plamą na grzbiecie. Z biegiem czasu staje się zielona, ma czarne pierścienie, z których każdy posiada sześć pomarańczowych plam.

Paź królowej w naturalnym środowisku

Środowisko

Otwarte tereny, od wybrzeży morskich, po góry do wysokości 2000 m. Na wyższych stanowiskach występuje głównie podczas lata. Często spotykany w ogrodach w których rośnie marchew zwyczajna , koper , kminek . Preferuje łąki i miejsca, w których rosną dzikie gatunki warzyw (np. koper włoski ).

Papilio machaon

Tryb życia i odżywianie się imago

Jedno pokolenie na północy Europy rozwija się między czerwcem, a sierpniem. Podczas gorącego lata, na południu kontynentu występują z reguły dwie, a w północnej Afryce nawet trzy generacje. Dojrzały motyl żyje kilka tygodni, ginie zwykle po złożeniu i zapłodnieniu jaj . Imago pobiera mało pokarmu, zjada małe ilości nektaru i rosy. Zdarza się, że paź królowej siada na solniskach czy odchodach zwierzęcych, aby pobrać substancje mineralne.

Gąsienica pazia królowej

Tryb życia i odżywianie się gąsienicy

Dwa pokolenia: od maja do czerwca i od sierpnia do września. Przemiana od gąsienicy do poczwarki trwa 6-7 tygodni, a rozwój poczwarki 2-24 tygodnie. Gąsienice pazia królowej zjadają liście roślin baldaszkowatych , zwłaszcza dzikiej i ogrodowej marchwi , kopru , biedrzeńca , kminku i pietruszki .

Gęstość zasiedlenia

Był niegdyś bardzo licznym motylem (jego gąsienice żerują na bardzo pospolitych roślinach baldaszkowatych), ale wskutek nowoczesnego rolnictwa i działalności kolekcjonerów, w niektórych miejscach niemal wyginął.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Paź królowej":

Biegun północny ...

Iwan IV Groźny ...

XVI wiek ...

1398 ...

Stanisław Hozjusz ...

Paź prace, a także noszą liberie w czasie, kiedy arystokracja zażywa rozrywki. Zobacz też Paź królowej ...

Merkucjo ...

Rezurekcja ...

Habsburgowie ...

Herodot ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Paź królowej":

106 Walka o hegemonię w Europie w XVI w. (plansza 17) ...

Zabytki języka polskiego (plansza 12) ...

Od mitów tebańskich do tragedii Sofoklesa (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie