Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pałacyk Küçüksu

Pałacyk Küçüksu

Pałacyk Küçüksu
Nazwa ojczystaKüçüksu Kasrı
Nazwa angielskaKüçüksu Palace
Data założenia1944
Lokalizacja   Turcja Stambuł
AdresAnadolu Hisarı, Beykoz

Stambuł, Turcja

Strona internetowa muzeum

Pałacyk Küçüksu lub Pawilon Küçüksu ( tr Küçüksu Kasrı) – letni pałac w Stambule , w Turcji , położony nad Bosforem , po azjatyckiej stronie miasta, w dystrykcie Beykoz.

Miejsce to było znane już od czasów Bizancjum , za panowania sułtanów ustanowiono tutaj parki imperialne (tzw. Ogrody Latarń), za panowania Mahmuda I zbudowano tu drewniany pałac. Budowę nowego pałacu zlecił sułtan Abdulmecid I , a projektantami byli architekci ormiańskiego pochodzenia Garabet Amira Balyan i jego syn Nigoşayos Balyan. Budowę zakończono w 1857 . Pałacyk był używany przez sułtanów w trakcie wycieczek za miasto i podczas polowań. Od 1944 roku znajduje się tu muzeum. W 1994 pałac gruntownie odrestaurowano, a ogrody zamieniono w park.

Pałacyk jest zbudowany w stylu barokowym, dwupiętrowy, z podpiwniczeniem. W odróżnieniu od innych pałaców stambulskich, które posiadają ogrody ogrodzone wysokimi murami, Pałacyk Küçüksu jest otoczony żelaznym ogrodzeniem, z bramami po każdej z czterech stron. W piwnicach znajdowała się kuchnia, spiżarnia i pomieszczenia dla służby. Wyższe piętra mają tradycyjny rozkład dla tureckich pałaców: cztery pokoje na rogach i hol pośrodku. Pokoje wychodzące na Bosfor posiadają po dwa kominki wyłożone włoskim kolorowym marmurem, od strony lądu – po jednym. Wnętrza zostały zaprojektowane przez wiedeńskiego projektanta wnętrz Sechana. Żyrandole wykonane są z czeskiego kryształu, dywany, zasłony i obicia mebli zostały wykonane w Hereke. Sufity posiadają bogate zdobienia, podłogi wyłożone są parkietami – w każdym pokoju inny.

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Pałacyk Küçüksu":

Olsztyn ...

Łukasz Górnicki ...

Tarnów ...

Tomaszów Mazowiecki ...

Kassel ...

Carl Maria von Weber ...

Amalienborg ...

Konin ...

Dąbrowa Górnicza ...

Beskid Śląski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pałacyk Küçüksu":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie