Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Jan Cynarski

Jan Cynarski - pseud. Jan Krzesławski (ur. 22 maja 1882 w Warszawie, zm. 12 grudnia 1943 w Oświęcimiu), historyk polski, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej.

Studiował na Uniwersytecie Warszawskim i uniwersytecie w Kazaniu. Od 1904 działał w PPS Brał udział demonstracji w listopadzie 1904 r. na Placu Grzybowskim w Warszawie oraz wiecu studenckim w styczniu 1905, który zdecydował o zamknięciu Uniwersytetu. Prowadził zajęcia w kole samokształceniowym Stefana Okrzei. W październiku 1905 r. wyjechał z polecenia partii do Lublina. Był inicjatorem zamachu na szefa żandarmerii Markgrafskiego dokonanego w sierpniu 1906 r. Podejrzany o współudział, aresztowany i osadzony w Cytadeli. W okresie 1906-1907, przejściowo należał do PPS-Lewicy. Po usunięciu hasła niepodległości z programu PPS Lewicy, powrócił do PPS Frakcji Rewolucyjnej. W 1907 r. ponownie więziony, pomimo uniewinnienia polecono mu opuścić granice Królestwa. Od 1907 r. przebywał za granicą, głównie w Galicji. Po 1909 otrzymał zgodę na powrót do Królestwa gdzie ponowił działalność w PPS. W 1910 był członkiem kierownictwa Związku Młodzieży Postępowo-Niepodległościowej. Ponownie aresztowany w maju 1911 r. po siedmiu miesiącach skazany administracyjnie na zesłanie do guberni mazowieckiej. Po zamianie wyroku na opuszczenie Królestwa przeniósł się do Lwowa. W 1912 r. organizował PPS Opozycję. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do 1 Pułku Piechoty Legionów Od marca 1915 r. oddelegowany do Łodzi, gdzie był aresztowany przez władze niemieckie.

Od 1915 pracował jako nauczyciel historii w gimnazjum w Warszawie, później był inspektorem szkolnym; Działa czynnie w Polskiej Organizacji Wojskowej. W okresie 1918-1923 był aktywny w służbie dyplomatycznej, do 1930 pracował jako urzędnik w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Organizował prace Komisji Archiwalno-Historycznej Stowarzyszenia byłych Więźniów Politycznych. Działał jednocześnie w PPS, będąc od 1929 do 1933 r. członkiem Warszawskiego Okręgowego Komitetu Robotniczego. Od 1931 r. do 1937 r. był członkiem Centralnej Komisji rewizyjnej PPS. Aktywny działacz Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego.

Po wybuchu II wojny światowej działał w konspiracji, współpracował z Polskimi Socjalistami oraz pismem "Barykada Wolności". Aresztowany przez gestapo, zginął w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Odznaczony w 1932 r. Krzyżem Niepodległości


Inne hasła zawierające informacje o "Jan Cynarski":

Podróżnik ...

II wiek ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Sztuka ...

Brno ...

1484 ...

Huldrych Zwingli ...

Ratusz w Kownie ...

Romas Kalanta ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jan Cynarski":

Rozwinięcia dziesiętne (plansza 1) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie