Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Państwowe Gospodarstwo Rolne

Państwowe Gospodarstwo Rolne

Edward Gierek z wizytą w PGR Rząśnik
PGR w Szczyrzycu
Jedna z wielu maszyn rolniczych wykorzystywana w PGR-ach – kombajn Bizon model Z056

Państwowe Gospodarstwo Rolne (w skrócie PGR) – forma socjalistycznej własności ziemskiej w Polsce w latach 19491991 ; duże gospodarstwo rolne , którego właścicielem było państwo .

Państwowe Gospodarstwa Rolne zostały utworzone 1 stycznia 1949 z Państwowych Nieruchomości Ziemskich , Państwowych Zakładów Hodowli Koni i Państwowych Zakładów Hodowli Roślin.

Gospodarstwa takie tworzone były głównie na bazie wcześniejszych majątków ziemskich . Wiele takich gospodarstw powstało na Ziemiach Odzyskanych . Niska efektywność pracy, nadmiernie rozbudowane świadczenia socjalne na rzecz pracowników oraz w wielu przypadkach fatalne zarządzanie powodowały niewielką produktywność i deficyt pokrywany z dotacji państwowych.

Po przejściu na gospodarkę rynkową na podstawie ustawy z 19 października 1991 roku o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa[1] Państwowe Gospodarstwa Rolne zostały zlikwidowane, a ich majątek został przejęty przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa (obecnie Agencja Nieruchomości Rolnych ). Gospodarstwa, które nie zostały sprzedane lub wydzierżawione były w zarządzie Agencji Rolnej Skarbu Państwa i zarządzane przez administratorów wyznaczonych przez Agencję. Następnie dążono do sprzedaży lub dzierżawy gospodarstw i majątku towarzyszącego gospodarstwom takim jak mieszkania, ośrodki wczasowe, baza socjalna itp. Dokonano także sprzedaży części ziemi indywidualnym rolnikom . Część najsłabszych ziem pozostała niezagospodarowana przez kilka lat. Proces sprzedaży i dzierżawy popegerowskiej ziemi trwa w dalszym ciągu.

Likwidacja PGR-ów wiązała się często z ograniczeniem lub całkowitym zaniechaniem chowu zwierząt, ograniczeniem produkcji roślinnej, zmianę metod uprawy. Pociągnęło to za sobą drastyczne ograniczenie miejsc pracy i wynikającą z tego całą gamę problemów w regionach , w których były one jedynymi pracodawcami , po restrukturyzacji nowi właściciele ograniczali znacznie zatrudnienie. PGR-y były bardzo często organizatorami życia społecznego i teoretycznie zapewniały zaspokojenie właściwie wszelkich potrzeb pracowników . Ich upadek spowodował często szkody w strukturze lokalnych społeczności , które nie przystosowały się do nowej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej. Dewastacji uległ także majątek – częściowo na skutek kradzieży, częściowo z powodu braku elementarnych zabezpieczeń.

22 lipca 2008 w Bolegorzynie koło Złocieńca otwarto muzeum Państwowych Gospodarstw Rolnych[2][3].

Galeria

Przypisy

Bibliografia

  • Ewelina Szpak, Między osiedlem a zagrodą. Życie codzienne mieszkańców PGR-ów, Warszawa 2005.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Państwowe Gospodarstwo Rolne":

Brno ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Teatr Nasz ...

Kowary ...

Ludwik XVIII ...

Murawa bliźniczkowa ...

Jarząb pospolity ...

Archeologia ...

Szkoła wyższa ...

Pozaalpejska Europa Środkowa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Państwowe Gospodarstwo Rolne":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 10) ...

045. Bremerhaven (plansza 10) ...

013. Odrodzenie Europy (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie