Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pęd płonny

Pęd płonny

Pędy płonne skrzypu olbrzymiego

Pęd płonny – u roślin jest to pęd , na którym nie występują organa rozrodcze, nie są wytwarzane zarodniki ani nasiona . Wiele gatunków roślin wytwarza wyłącznie pędy rozrodcze, u niektórych występują równocześnie zarówno pędy płonne, jak i pędy rozrodcze, u innych jeszcze gatunków pędy płonne wytwarzane są w innym czasie, niż pędy rozrodcze. Pędy płonne pełnią funkcję asymilacyjną wytwarzając w drodze fotosyntezy substancje organiczne niezbędne do rozwoju i wzrostu rośliny.

U skrzypów pęd płonny to pęd, na którym nie są wytwarzane kłosy zarodnionośne . W naszej strefie klimatycznej wytwarzany jest on zazwyczaj później niż pęd zarodnionośny . Pęd płonny jest pokoleniem bezpłciowym – sporofitem . Jego zadaniem jest przeprowadzanie fotosyntezy i wytworzenie substancji zapasowych , które zmagazynowane w kłączu i znajdujących się na nim bulwach pędowych umożliwią rozwój pędu zarodnionośnego i wytworzenie zarodników .

Drobne liście skrzypu tworzą pochewkę otaczającą węzeł pędu

Pęd płonny skrzypów wyrasta z podziemnego kłącza i zbudowany jest z na przemian ułożonych członów długich – międzywęźli i krótkich – węzłów. Z węzłów na pędach nadziemnych wyrastają okółkowo ułożone liczne pędy boczne (również członowane) i małe, łuskowate liście. Liście skrzypów są bardzo małe i nie biorą udziału w fotosyntezie, często są czarniawe. Wyrastają one w okółkach na pędzie, zrastając się dookoła węzłów tworzą pochwy podtrzymujące nasady międzywęźli. Pędy skrzypów są silnie wysycone krzemionką . Bardzo łatwo odrywają się w węzłach.

U roślin nasiennych nazwą pędy płonne określa się pędy nie wytwarzające kwiatów. Ich przeciwieństwem są pędy kwiatowe wytwarzające kwiaty. U niektórych gatunków tych roślin występują wyłącznie pędy kwiatowe, u niektórych obok pędów kwiatowych występują również pędy płonne.

Bibliografia

  1. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. . 
  2. Stanisław Tołpa, Jan Radomski: Botanika. Podręcznik dla Techników Rolniczych. Warszawa: PWRiL, 1971. 
  3. František Činčura, Viera Feráková, Jozef Májovský, Ladislav Šomšák, Ján Záborský: Pospolite rośliny środkowej Europy. Jindřich Krejča, Magdaléna Záborská (ilustracje). Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1990. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Pęd płonny":

Sporty wodne ...

Ewolucja ...

Polska Czerwona Księga Roślin ...

Rewolucja francuska ...

Korona drzewa ...

Fale materii ...

Zasada nieoznaczoności ...

Kwark ...

Masa spoczynkowa ...

Kondensat Bosego-Einsteina ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pęd płonny":

128. Ruchy roślin i ich przyczyny (plansza 10) ...

004. Organy generatywne i cykle rozwojowe roślin nasiennych (plansza 8) ...

241. Charakterystyka regionów geograficznych. Tatry i Bieszczady (plansza 4) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie