Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Półwysep Kolski

Półwysep Kolski

Półwysep Kolski
Jezioro Umboziero na płw. Kolskim

Półwysep Kolski – półwysep w północno-zachodniej części Rosji , oblany wodami Morza Białego i Barentsa , o powierzchni 100 tys. km². Jego południowa część przecina koło podbiegunowe północne.

Wybrzeża są słabo urozmaicone. Jest zbudowany z granitów , gnejsów i łupków krystalicznych , w jego zachodniej części znajduje się masyw Chibin (Judyczwumczorr 1200 m n.p.m.), w części południowej nizina przykryta osadami polodowcowymi.

Przez półwysep przepływają liczne zasobne w energię rzeki: Ponoj , Warzuga, Umba i Jokanga. Znajdują się tam także jeziora: Imandra , Umboziero , Ławoziero .

W południowej i środkowej części bagna. Południe półwyspu porasta tajga sosnowo-świerkowa, środek i północ tundra .

Bogate złoża surowców mineralnych: apatyty ( Chibiny ), neflin, rudy wanadu , toru , molibdenu , w okolicy Murmańska magnetyt , rudy miedzi , niklu i kobaltu .

Na półwyspie koło miasta Zapolarnyj znajduje się najgłębszy na świecie odwiert ( SG-3 ). Odwiert wykonywano w latach 1970 - 1989 , jego głębokość wynosi 12 262 m.

Półwysep Kolski jako całość jest terenem zniszczonym lub zagrożonym ekologicznie, głównie z powodu zanieczyszczenia spowodowanego produkcją wojskową i intensywnym wydobyciem apatytów . Na Półwyspie jest w dalszym ciągu ok 250 reaktorów jądrowych. Choć nie są już używane, pozostają źródłem promieniowania i przecieków radioaktywnych. W portach Półwyspu Kolskiego pozostaje też dużo przeznaczonych do złomowania okrętów podwodnych o napędzie atomowym . Obiecana została pomoc finansowa Finlandii na poprawę bezpieczeństwa i ochronę środowiska.

Zobacz też

Rosyjska północ

Linki zewnętrzneInne hasła zawierające informacje o "Półwysep Kolski":

Uznam ...

Włosi ...

Półwysep Antarktyczny ...

Nathaniel Palmer ...

Fabian Bellingshausen ...

Pozaalpejska Europa Środkowa ...

Tałty (jezioro) ...

Orzysz (jezioro) ...

Wietnam ...

Kamczatka ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Półwysep Kolski":

008c. Grecja (plansza 12) ...

008c. Grecja (plansza 8) ...

019. Wielkie formy ukształtowania powierzchni Ziemi (plansza 4) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie