Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

PSL Lewica

Polskie Stronnictwo Ludowe Lewica - działające od 13 grudnia 1913 roku do 11 maja 1924 roku stronnictwo polityczne o charakterze ludowym. Założycielem stronnictwa był Jan Stapiński. Było to ugrupowanie o wpływach raczej lokalnych nie wykraczających poza granice Galicji, o radykalnym społecznie programie politycznym. Związane z partią było czasopismo polityczno-społeczne "Przyjaciel Ludu", pełniące rolę trybuny koncepcji i poglądów partii, a także informatora o bieżących jej działaniach.

Powstanie i działalność

W 1895 roku powołano do życia Stronnictwo Ludowe, na którego czele stanął prezes - Karol Lewakowski. Od 1905 r. Stronnictwo Ludowe przyjęło nazwę Polskiego Stronnictwa Ludowego. W 1913 r. grupa prawicowych posłów dokonała rozłamu, przybierając nazwę PSL - Piast. Na czele tej grupy stanął Jakub Bojko i Wincenty Witos. Stworzona również została PSL - Lewica przez Jana Stapińskiego W 1919 roku wprowadziła do Sejmu Ustawodawczego 22 posłów, a w 1922 roku do Sejmu I Kadencji jedynie dwóch posłów. Ważnymi działaczami tej partii byli Jan Stapiński oraz Jan Putek. W roku 1922 nastąpił kolejny rozłam w PSL. Od PSL Lewica przeszło część działaczy do partii PSL Wyzwolenie. W 1924 roku PSL Lewica połączyła się w grupą secesyjną z PSL Piast o nazwie Polski Związek Ludowców tworząc Związek Chłopski.


Inne hasła zawierające informacje o "PSL Lewica":

Orlęta Lwowskie ...

Narodowy socjalizm ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

Anarchizm ...

Polska Partia Socjalistyczna ...

Adam Mickiewicz ...

Stronnictwo Demokratyczne ...

Zjednoczone Stronnictwo Ludowe ...

Antoni Korzycki ...

1947 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "PSL Lewica":

209b Tworzenie demokracji parlamentarnej w Polsce (plansza 5) ...

209b Tworzenie demokracji parlamentarnej w Polsce (plansza 7) ...

228 Polska w okresie utrwalania się rządów komunistycznych (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie