Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

ozonosfera

ozonosfera (warstwa ozonowa, powłoka ozonowa) – warstwa zwiększonej koncentracji ozonu w stratosferze. Znajduje się na wysokości ok. 20-50 km nad Ziemią. Główna warstwa ozonu znajduje się 25-30 km nad poziomem morza.

Ozonosfera jest warstwą ochronną bardzo ważną dla życia na Ziemi. Chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym, które jest szkodliwe dla organizmów żywych. Dzięki niej jest możliwe życie na lądzie.

Ozonosfera przyczynia się do wzrostu temperatury w warstwie stratosfery, ponieważ ozon pochłania promieniowanie nadfioletowe. Mimo iż nazwa sugeruje jego duży udział, cały ozon z ozonosfery w warunkach normalnych utworzyłby na poziomie morza warstwę o grubości ok. 3 mm.


Inne hasła zawierające informacje o "ozonosfera":

Ziemia ...

Historia Ziemi ...

Atmosfera ziemska ...

Tlen ...

Metan ...

Halon ...

Lista laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii ...

Światło widzialne Ultrafiolet pochłaniany jest w dużej mierze przez tlen , zwłaszcza w postaci ozonu ( ozonosfera ), podczerwień przez gazy cieplarniane ( metan , podtlenek azotu , dwutlenek węgla , para wodna ). ...

tlen ...

atmosfera ...


Inne lekcje zawierające informacje o "ozonosfera":

037. Zagrożenia związane ze wzrostem efektu cieplarnianego (plansza 3) ...

Układ Słoneczny (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie