Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Owernia

Owernia

Auvergne
Herb
Herb regionuFlaga regionu
Stolica
Clermont-Ferrand
Ludność ( 2003 )
ogółem
gęstość

1 312 000
50 os./km²
Powierzchnia 26 013 km²
Departamenty 4
Arrondissement 14
Kantony 158
Gminy 1 310
Prezydent regionuRené Souchon
Departamenty
Allier (03)
Cantal (14)
Górna Loara (43)
Puy-de-Dôme (63)
Położenie na mapie Francji
Położenie na mapie Francji
Strona internetowa regionu

Owernia ( fr. Auvergne, okcyt. Auvernhe) - kraina historyczna i region administracyjny w centralnej Francji . W jego skład wchodzą 4 departamenty : Allier , Cantal , Górna Loara , Puy-de-Dôme . Poza Clermont-Ferrand stolicą i największym miastem regionu, ludność koncentruje się w następujących miastach: Montluçon (40,1 tys. mieszk.), Aurillac (29,4), Vichy (25,7), Moulins (21,2) i Le Puy-en-Velay (20,8).

Spis treści

Historia

Owernia to historyczna prowincja francuska, której nazwa wywodzi się od galijskiego plemienia Arwernów . Pod wodzą Wercyngetoryksa bronili się przez najazdami Rzymian . Pomimo walecznej obrony w twierdzy Gergowia, zostali podbici przez Cezara w 51 p.n.e. Po upadku imperium podbici zostali przez Wizygotów , a później Franków .

Później wchodziła w skład Akwitanii jako hrabstwo , a później jako hrabstwo i delfinat Owernii. Owernia podzielona została na kilka części, które należały do możnych rodów francuskich (m.in. Burbonów), a także do biskupów z Clermont . Ostatecznie pod koniec XVII wieku całą Owernię włączono do Korony francuskiej.

W 1790 historyczne prowincje zostały podzielone na departamenty . Ziemie historycznej Owernii weszły w skład 3 departamentów: W latach 70. powołano region administracyjny Owernia, powracając do historycznej nazwy. Swoim zasięgiem obejmuje on inne krainy historyczne: Burbonię , Velay ( Langwedocja ) i Lyonnais .

Zobacz też

Geografia

Szczyt Puy de Dôme - jeden z wulkanicznych szczytów Owernii

Owernia, położona w środkowej Francji, to kraina o rzeźbie wyżynno - górzystej . Znaczną część regionu zajmuje wulkaniczny Masyw Centralny , którego kulminacją jest Puy de Sancy (1885 m n.p.m.). Najważniejsze rzeki tego regionu to Loara , Dordogne i Allier .

Słabo zaludnione górskie obszary Owernii, porośnięte lasami dębowymi i sosnowymi (27% powierzchni regionu), podlegają ochronie w dwóch parkach regionalnych: Volcans d'Auvergne i Livradois-Forez .

Gospodarka

Spośród wszystkich 22 regionów należy on do jednych z najbiedniejszych w kraju ( PKB per capita kształtuje się na poziomie ok. 80% wartości dla całego kraju). Stąd też obserwuje się tu, już od końca XIX w., procesy wyludniania się wsi.

Najważniejszymi branżami gospodarki regionalnej są rolnictwo i turystyka . Najbardziej rozwinęła się tu hodowla bydła . Region jest znany ze swoich serów , m.in. bleu d'Auvergne czy saint-nectaire.

Znaczącą rolę odgrywa także turystyka uzdrowiskowa, górska i kongresowa. Najważniejsze uzdrowiska , wykorzystujące miejscowe źródła wód mineralnych to: Vichy , La Bourboule , Châtel-Guyon , Mont-Dore , Saint-Nectaire .

Najważniejszym przedstawicielem przemysłu w tym regionie, a zarazem najsłynniejszą w świecie firmą wywodzącą się z Owernii jest producent opon Michelin , które ma swoją siedzibę w Clermont-Ferrand.

Wiele górskich rzek wykorzystywanych jest dla potrzeb hydroenergetyki , m.in. Tarn , Dordogne , Cère , Lot i Truyère .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Owernia":

1361 ...

Kraina historyczna ...

Clermont Clermont-Ferrand - francuskie w regionie Owernia, utworzone w 1630 z połączenia miast Clermont i Montferrand Clermont - francuskie ...

1426 ...

Masyw Centralny ...

Hugo Kapet ...

Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników św. Jana z Jerozolimy z Rodos i z Malty ...

Vichy ...

Filip III Śmiały ...

Ludwik VIII Lew ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Owernia":

Żywność i żywienie (plansza 19) a son coq-au-vin (Alzacja ma wyborne danie podobne do naszego bigosu, a Owernia swojego koguta w winie.) Nous connaissons bien la ratatouille niçoise. (Dobrze znamy ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie