Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Otto Meyerhof

Otto Meyerhof

Otto Fritz Meyerhof (ur. 12 kwietnia 1884 w Hanowerze w Niemczech , zm. 6 października 1951 w Filadelfii w USA ) – fizjolog i biochemik niemiecki , laureat Nagrody Nobla w 1922 roku.

Pochodził z zamożnej rodziny żydowskiej. Studiował medycynę w Berlinie , następnie biochemię w Strasburgu i Heidelbergu . Od 1912 roku pracował na uniwersytecie w Kilonii , od 1918 roku na stanowisku profesora. W obawie przed nazizmem wyjechał w roku 1938 do Paryża , a dwa lata później do USA , gdzie był gościnnym profesorem Uniwersytetu Pensylwanii w Filadelfii .

Zajmował się przemianami energetycznymi i chemicznymi w tkankach , zwłaszcza w mięśniach. Odkrył zależność między zużyciem tlenu a wytwarzaniem kwasu mlekowego w mięśniach, za co został uhonorowany Nagrodą Nobla w 1922 roku. Niezależnie od niego laureatem został Anglik Archibald Vivian Hill , także zajmujący się procesami energetycznymi w mięśniach.

Bibliografia

  • Wulf von Bonin, Erich Bagge, Robert Herrlinger: Laureaci nagrody Nobla. Chemia, fizyka, medycyna. Warszawa: 1969. 


Inne hasła zawierające informacje o "Otto Meyerhof":

Mieszko II Lambert ...

Oddychanie komórkowe ...

1972 ...

Wittenberga ...

1884 Gostyński , ksiądz, pedagog, opiekun harcerstwa, błogosławiony Kościoła katolickiego (zm. 1942 ) 12 kwietnia – Otto Meyerhof , niemiecki biochemik, odkrywca zależności występujących między zużyciem tlenu, a wytwarzaniem ...

1225 ...

Kulturkampf ...

1878 ...

1908 ...

1848 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Otto Meyerhof":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

035 Kryzys i odbudowa państwa Piastów (plansza 2) ...

039. Wiedeń - część 2 (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie