Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Otoczka mielinowa

Otoczka (inaczej osłonka) mielinowa - zwana także rdzenną - osłonka włókien nerwowych tworzona przez oligodendrocyty w ośrodkowym układzie nerwowym i przez komórki Schwanna w obwodowym układzie nerwowym.

Komórki owijając się kilkakrotnie wokół aksonów tworzą osłonkę z własnej błony komórkowej, ułożonej w kilka warstw złączonych białkiem PLP1. Spełnia ona jednocześnie funkcję ochrony mechanicznej i izolatora elektrycznego aksonu. Długie aksony z osłonką mielinową nazywane są włóknami rdzennymi, a aksony bez osłonki to włókna bezrdzenne. Osłonkę mielinową posiada większość długich aksonów, biegnących przez istotę białą w ośrodkowym układzie nerwowym oraz w nerwach rdzeniowych. W odstępach około 1 mm w obrębie cieśni węzła (przewężeń Ranviera) włókna bezrdzenne pozbawione są osłonek.

Mielina to substancja wytwarzana przez komórki otaczające aksony komórek nerwowych, w ośrodkowym układzie nerwowym są to oligodendrocyty, natomiast w obwodowym układzie nerwowym są to komórki Schwanna (lemocyty). Głównym składnikiem osłonki mielinowej są cerebrozydy, a w tym galaktozyloceramid. Związki te są zaliczane do grupy glikolipidów, składają się z cukrów, w tym przypadku galaktozy, i lipidu ceramidu (pochodna sfingozyny). Innym składnikiem mieliny jest fosfolipid lecytyna(fosfatydynocholina).


Inne hasła zawierające informacje o "Otoczka mielinowa":

Para jonowa ...

Gwiazda AGB ...

Oko ...

Atmosfera ...

Johannes Kepler ...

Wirus grypy ...

Motyle ...

Pokwitanie ...

Pałeczka okrężnicy ...

Ściana komórkowa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Otoczka mielinowa":

Komórka (plansza 18) ...

Podziały komórkowe - część 2 (plansza 13) ...

Sinice (cyjanobakterie) (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie