Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ostrów Lubelski

Ostrów Lubelski - miasto w woj. lubelskim, w powiecie lubartowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ostrów Lubelski. Leży 26 km na wschód od Lubartowa oraz 45 km na północny wschód od Lublina. Położone jest nad Tyśmienicą, na terenie Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Swoją nazwę zawdzięcza właśnie położeniu geograficznemu, gdyż "ostrów" w języku starosłowiańskim oznaczało wyspa.

Według danych z 31 grudnia 2004, miasto miało 2224 mieszkańców.

Historia

Pierwsze wzmianki o wsi Ostrów pochodzą z 1441 roku. Według relacji biskupa Zbigniewa Oleśnickiego, przed rokiem 1423 strony te, przez które jeździł z Władysławem Jagiełłą na Litwę, były wówczas bagniste, lesiste i niezaludnione. W 1442 roku powstała parafia. 25 stycznia 1548 Zygmunt Stary nadał wsi Ostrów Lubelski prawa miejskie. Lokacja miasta miała być przeprowadzona na prawie magdeburskim. Od tej pory Ostrów – jako miasto królewskie podlegał władzy króla, którą w jego imieniu sprawował starosta parczewski. W latach 80. XVI w. Ostrów był jednym z pięciu najważniejszych miast województwa lubelskiego (poza Lublinem, Kazimierzem, Parczewem oraz Łukowem). Jednak rola miasta malała wraz z malejącą rolą Lublina. W 1657 r. Ostrów został niemal całkowicie spalony. Na przełomie lat 80. i 90. XVII w. Ostrów liczył ponad 2100 mieszkańców. Rozwijało się rzemiosło (wśród rzemieślników przeważali browarnicy, kramarze, kuśnierze, krawcy, szewcy i piekarze). Ostrów jako miasto królewskie dotrwał do 1864 r., kiedy to rząd rosyjski przemianował je na gminę osadzką. W 1918 r., już po odzyskaniu niepodległości, mieszkańcy wystąpili do władz polskich o przywrócenie praw miejskich. Ostrów odzyskał je 4 lutego 1919. W okresie międzywojennym miasto przeżywało intensywny rozwój. W okresie II wojny światowej Ostrów znany był jako ośrodek działalności partyzanckiej oddziałów BCh i AL. Obecnie miasto i gmina posiadają korzystne warunki do rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego w oparciu o własną bazę surowcową. Duże znaczenie dla miasta ma turystyka.

Komunikacja

Ostrów Lubelski posiada bezpośrednie połączenia autobusowe z Lublinem, Lubartowem, Parczewem, Międzyrzecem Podlaskim oraz Łęczną. Obsługiwane są przez PKS Lublin, PKS Radzyń Podlaski, PKS Międzyrzec Podlaski, Transped Lublin oraz przewoźników prywatnych. Najbliższa stacja kolejowa czynna w ruchu pasażerskim to Lublin.


Inne hasła zawierające informacje o "Ostrów Lubelski":

Ujście ...

Sobieski ...

1908 ...

Orzysz (jezioro) ...

Lednica 2000 ...

Lednogóra ...

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy ...

Stauroteka ...

Palatium ...

Religioznawstwo ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ostrów Lubelski":

045 Unie Polski w XIV i XV w. (plansza 11) ...

217 Zbrodnie przeciwko ludzkości w II wojnie światowej. Holokaust (plansza 2) ...

206. Sieć hydrograficzna. Jeziora (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie