Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ostry Kamień (Jerzmanowice)

Ostry Kamień (Jerzmanowice)

Na mapach: 50°12'10″N 19°46'16″E / 50.20278, 19.77111

Ostry Kamień, zwany też Kapucynemostaniec wierzchowinowy w najwyższych partiach Wyżyny Olkuskiej w miejscowości Jerzmanowice . Znajduje się w odległości ok. 900 m na południe od drogi krajowej nr 74 [1]. Zbudowany jest z wapieni górnej jury i posiada charakterystyczny, ostro zakończony wierzchołek. Wznosi się na wysokość 502 m n.p.m. i udostępniony jest do wspinaczki skałkowej. Tuż obok niego, w kierunku na południe znajduje się drugi ostaniec będący najwyższym wzniesieniem Wyżyny Olkuskiej – Skała Grodzisko (512,8 m n.p.m.). Obydwa te ostańce są pomnikami przyrody . Pomiędzy nimi znajduje się spory, trawiasty plac, często wykorzystywany przez turystów jako miejsce biwakowe. Ostry Kamień wznosi się na niezabudowanym i niezalesionym terenie wśród pól uprawnych i jest jednym z 41 pomników przyrody gminy Jerzmanowice-Przeginia (figuruje w rejestrze wojewódzkim pomników przyrody pod nr 10/32 [2]). W bezpośrednim jego sąsiedztwie oprócz Grodziska wznosi się jeszcze kilka innych wybitnych ostańców i grup skałek: Łysa Skała (Fiala), Wielka Skała , Skała Łaziska. Wchodzą one w skład grupy skał zwanych ostańcami jerzmanowickimi . Tereny te ze względu na piękno krajobrazu i walory przyrodnicze włączone zostały w obszar Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie .

Szlaki rowerowe

- niebieski z Jerzmanowic przez Dolinę Będkowska do Radwanowic

Przypisy

  1. Dolinki Podkrakowskie. Mapa turystyczna 1: 25 000. Kraków: Wyd. Compass, 2006. . 
  2. Rejestr pomników przyrody Gminy Jerzmanowice-PrzeginiaInne hasła zawierające informacje o "Ostry Kamień (Jerzmanowice)":

Nadciśnienie tętnicze ...

Linköping ...

Bereza (Białoruś) ...

Nowa Anglia ...

Kopiec Kościuszki ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Flins ...

Ptasi Kamień ...

Kowary ...

Przesieka (województwo dolnośląskie) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ostry Kamień (Jerzmanowice)":

010b. Rzym (plansza 19) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

003 a Rewolucja neolityczna (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie