Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Osip Mandelsztam

Osip Mandelsztam

Osip Mandelsztam w roku 1914
Osip Mandelsztam po pierwszym aresztowaniu przez NKWD w 1934

Osip Emiljewicz Mandelsztam ( ros. Осип Эмильевич Мандельштам, ur. 15 stycznia (3 stycznia wg starego stylu) 1891 w Warszawie , zm. 27 grudnia 1938 w łagrze pod Władywostokiem ) – rosyjski poeta i prozaik pochodzenia żydowskiego . Jeden z głównych przedstawicieli akmeizmu .

Spis treści

Dzieciństwo i młodość

Osip Mandelsztam urodził się w Warszawie, jako syn dobrze prosperującego handlarza wyrobami skórzanymi i nauczycielki muzyki. W dzieciństwie pobierał nauki w swym domu, pod kierunkiem guwernantek oraz nauczycieli. W latach 19071908 odbył podróż do Paryża (studiował na Sorbonie ), później do Niemiec, gdzie w latach 19091910 studiował klasyczną literaturę francuską na uniwersytecie w Heidelbergu . Od 1911 do 1917 roku studiował natomiast filozofię na uniwersytecie w Sankt Petersburgu , której jednak nie ukończył.

Twórczość

Jako poeta debiutował w 1910 roku, w piśmie "Apollon". Sławę zyskał trzy lata później zbiorem wierszy Kamień, a wydany w 1922 tom Tristia umocnił jego pozycję w środowisku poetów. Inspiracją wierszy z tego okresu była przede wszystkim kultura starożytna oraz mistyczny świat dawnej kultury rosyjskiej. Napisany przez niego w 1913 i wydany w 1919 roku manifest Świt akmeizmu określał ramy tej poezji.

W twórczości Mandelsztama pojawiały się również wątki judaistyczne , choć on sam nie był praktykującym żydem, a niekiedy do religii tej odnosił się nawet z niechęcią. Tom Wiersze ( 1928 ) był ostatnim wydanym za życia poety z tego nurtu.

Z początkiem lat 30. Mandelsztam zwrócił się ku prozie. W 1933 ukończył ostatnią książkę Podróż do Armenii, będącą poetyckim opisem autentycznej wyprawy na Kaukaz . Tytułowa podróż to proza poetycka, będąca owocem podróży, jaką Mandelsztam odbył wraz z żoną we wczesnych latach 30. Nie było to krajoznawstwo, lecz podróż – zgodnie z historiozofią poety – do źródeł czasu. Mandelsztam wierzył, że kultury Kaukazu i Czarmomorza są jak księgi, z których uczyli się pierwsi ludzie.

Pisane przez niego później wiersze nie mogły już zostać wydane ze względu na wszechobecny stalinowski terror. Dużą część utworów napisanych pod koniec życia poety przechowała i uchroniła przed zapomnieniem jego żona. Początek światowej sławy Osipa rozpoczął się dopiero w latach siedemdziesiątych XX w. , za sprawą wdowy, Nadieżdy Mandelsztam , opisującej w swojej książce Nadzieja w beznadziei los swego zmarłego męża. Ocalone wiersze złożyły się na Woroneskie zeszyty.

Obecnie Osipa Mandelsztama, obok Borysa Pasternaka i Anny Achmatowej , stawia się na piedestale największych poetów rosyjskich XX wieku.

Represje

Fotografia wykonana przez NKWD po aresztowaniu

W latach 19341937 Mandelsztam przebywał na zesłaniu , na osobisty rozkaz Józefa Stalina , początkowo w Czerdyniu, a później w Woroneżu . Poniższy wiersz (w przekładzie Stanisława Barańczaka ) przyczynił się do tej zsyłki:

Żyjemy tu, nie czując pod stopami ziemi,
Nie słychać i na dziesięć kroków, co szepczemy,
A w półsłówkach, półrozmówkach naszych
Cień górala kremlowskiego straszy.
Palce tłuste jak czerwie, w grubą pięść układa,
Słowo mu z ust pudowym ciężarem upada.
Śmieją się karalusze wąsiska
I cholewa jak słońce rozbłyska.

Wokół niego hałastra cienkoszyich wodzów:
Bawi go tych usłużnych półludzików mozół.
Jeden łka, drugi czka, trzeci skrzeczy,
A on sam szturcha ich i złorzeczy.
I ukaz za ukazem kuje jak podkowę –
Temu w pysk, temu w kark, temu w brzuch, temu w głowę.
Miodem kapie każda nowa śmierć
Na szeroką osetyńską pierś.

Listopad 1933

Мы живём, под собою не чуя страны,
Наши речи за десять шагов не слышны,
А где хватит на полразговорца,
Там припомнят кремлёвского горца.
Его толстые пальцы, как черви, жирны,
А слова, как пудовые гири, верны,
Тараканьи смеются усища,
И сияют его голенища.

А вокруг него сброд тонкошеих вождей,
Он играет услугами полулюдей.
Кто свистит, кто мяучит, кто хнычет,
Он один лишь бабачит и тычет,
Как подкову, кует за указом указ:
Кому в пах, кому в лоб, кому в бровь, кому в глаз.
Что ни казнь у него – то малина
И широкая грудь осетина.

Ноябрь 1933

Wiersz ten poeta powtórzył w trakcie przesłuchania i został on zanotowany w protokole, który po dziś dzień znajduje się w rosyjskich archiwach. W maju 1938 roku Mandelsztam został ponownie aresztowany i skazany na pięcioletnie zesłanie za działalność antyrewolucyjną. Nie było jednak szans, by przeżył wyrok. Był bowiem u skraju fizycznej wytrzymałości i trudność sprawiało mu samo utrzymanie się na nogach.

Zmarł w obozie przejściowym Wtoraja Rieczka (Вторая Речка) pod Władywostokiem. Jako oficjalną przyczynę śmierci podano zawał serca. Ciało złożono we wspólnej mogile.

Wybrana twórczość

  • Kamień (Камень), 1913
  • Tristia, 1922
  • Druga księga (Вторая книга), 1923
  • Wiersze (Стихотворения), 1928
  • Nowe wiersze 1930–34 (Новые стихотворения 1930-34) – wydane po śmierci poety w tamizdacie
  • Zeszyty woroneskie 1935–37 (Воронежские тетради 1935-37) – wydane po śmierci poety w tamizdacie

Polskie tłumaczenia

  • Osip Mandelsztam: Słowo i kultura, przełożył Ryszard Przybylski, Czytelnik, Warszawa 1972

Rehabilitacja

Mandelsztam został pośmiertnie rehabilitowany. Częściowo w 1956 i ostatecznie 28 października 1987 r.[1]

To ostatnie wydarzenie było natchnieniem dla Jacka Kaczmarskiego do napisania piosenki "Zmartwychwstanie Mandelsztama"[2].

Przypisy

  1. za angielską Wikipedią – Osip Mandelstam .
  2. tekst piosenki na www.kaczmarski.art.pl .


Inne hasła zawierające informacje o "Osip Mandelsztam":

Insurekcja kościuszkowska ...

1938 (ur. 1869 ) 25 grudnia - Karel Čapek , pisarz czeski (ur. 1890 ) 27 grudnia - Osip Mandelsztam , rosyjski poeta i prozaik (ur. 1891 ) 30 grudnia - Aleksander Kakowski , ...

Warłam Szałamow ...

1891 w literaturze Nagrody Wydarzenia Nowe książkipolskie Bez dogmatu – Henryk Sienkiewicz zagraniczne Urodzili się 15 stycznia – Osip Mandelsztam , rosyjski poeta (zm. 1938 ) 15 maja (3 maja ss ) – Michaił ...

Osip Mandelsztam Osip Mandelsztam w roku 1914Osip Mandelsztam po pierwszym aresztowaniu przez NKWD w ...

Insurekcja warszawska ...

Kategoria:Urodzeni w 1872 ...

Orland szalony Jean de La Fontaine wykorzystał wątki eposu w niektórych swych bajkach. Rosyjski poeta Osip Mandelsztam oddal hołd Orlandowi szalonemu w poemacie Ariosto. Jorge Luis Borges ...

Rusłan i Ludmiła (opera) ...

4 maja ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Osip Mandelsztam":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie