Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Oscylator harmoniczny

Oscylator harmoniczny

Oscylator harmoniczny w naukach ścisłych to model teoretyczny opisujący układ w parabolicznym potencjale — potencjał oscylatora harmonicznego, bądź krócej potencjał harmoniczny, czyli kwadratowa zależność potencjału od odległości V\sim r^2, gdzie r jest odległością w N-wymiarowej przestrzeni, N zależy od konkretnej realizacji modelu. Ze względu na skalę modelowanych zjawisk wyróżnia się klasyczny oscylator harmoniczny oraz kwantowy oscylator harmoniczny .

Z matematycznego punktu widzenia potencjał paraboliczny jest najprostszym potencjałem lokalizującym, który warto rozważać teoretycznie. Prostsze potencjały nie są interesujące, gdyż:

Innym powodem, dla którego model oscylatora harmonicznego jest tak często eksploatowany w naukach ścisłych wynika z tego, że istnieje bardzo wiele funkcji potencjału, które można przybliżyć wokół minimum zależnością kwadratową. Matematycznym warunkiem byłaby istniejąca i nieznikająca druga pochodna funkcji potencjału w minimum. W praktyce oznacza to, że wiele zagadnień świata realnego daje się sprowadzić do zagadnienia oscylatora harmonicznego. Przykładami takich zagadnień są:

Zagadnienie oscylatora harmonicznego jest ściśle rozwiązywalne zarówno w mechanice klasycznej ( klasyczny oscylator harmoniczny ) jak i mechanice kwantowej ( kwantowy oscylator harmoniczny ).

Drgania inne niż harmoniczne (tzn. dla potencjałów opisywanych innymi zależnościami niż kwadratowymi, bądź nie dające się sprowadzić do potencjału harmonicznego) określa się drganiami anharmonicznymi. Poprawki do ruchu harmonicznego wynikające z innych zależności potencjału niż kwadratowa nazywa się poprawkami anharmonicznymi.

Nazewnictwo

W związku z tym, że oscylator harmoniczny jest obecny we wszystkich dziedzinach fizyki, to bardzo często przez oscylator harmoniczny rozumie się konkretną realizację modelu. Nazwa ta jest używana wszędzie tam, gdzie nie budzi ona wątpliwości, a wyjaśnieniem jest kontekst, w jakim się pojawia.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Oscylator harmoniczny":

Sonar ...

Kwant energii ...

Heinrich Hertz ...

Równanie Schrödingera w pierścieniurozpraszanie na barierze potencjalnej - efekt tunelowy cząstka w potencjale sferycznie symetrycznym kwantowy Oscylator harmoniczny atom wodoru cząstka w jednowymiarowej sieci (potencjał periodyczny)atom wodoru w skrzyżowanych polach ...

Siła odśrodkowa odniesienia · Siła bezwładności  · Ruch jednostajny prostoliniowy  · Przemieszczenie  · Prędkość względna · Tarcie  · Ruch harmoniczny  · Oscylator harmoniczny  · Wibracje  · Tłumienie  · Współczynnik tłumienia · Oś obrotu  · Ruch obrotowy  · Ruch obrotowy ...

Oscylator harmoniczny Oscylator harmoniczny w naukach ścisłych to model teoretyczny opisujący układ w parabolicznym ...

Fizyka komputerowa ...

Ciąg arytmetyczny ...

Szereg ...

Złoty podział ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Oscylator harmoniczny":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie