Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Orłosęp brodaty

Orłosęp brodaty

Orłosęp, orłosęp brodaty (Gypaetus barbatus syn. Vultur barbatus) – gatunek dużego ptaka padlinożernego z rodziny jastrzębiowatych , zamieszkujący w zależności od podgatunku :

Cechy gatunku 
Samice większe od samców, lecz obie płci ubarwione jednakowo. Dorosłe osobniki mają woskówkę porośniętą czarnymi piórami, tworzącymi bródkę. Ciemne są również pióra na boku głowy w okolicy oka. Grzbiet i ogon czarnobrązowy z jasnymi kreskami. Reszta ciała biała, pokryta rdzawym nalotem, jedynie na piersi czarny znak przypominający literę "V". Rdzawe zabarwienie wywołane jest wydzieliną z gruczołu kuprowego , zatem natężenie nalotu jest zmienne. Podgatunek G. b. meridionalis różni się od G. b. barbatus nagim skokiem, brakiem czarnych piór wokół oka i czarnego znaku na piersi. Osobniki młodociane całe czarnobrązowe.
Wymiary średnie 
dł. ciała ok. 95–125 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 250–280 cm
waga ok. 5–7 kg
Biotop 
Góry powyżej górnej granicy lasu.
Gniazdo 
W niedostępnym miejscu na skalnej półce lub w jaskini. Może mieć do 2 m średnicy i 1 m metra wysokości. Zbudowane z gałęzi, wysłane wełną i pierzem.
Jaja 
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w grudniu–lutym (półkula północna) lub maju–lipcu (półkula południowa) 1–2 jaja (jednak przeżywa tylko jedno pisklę).
Wysiadywanie 
Jaja wysiadywane są przez okres około 53–58 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po 106–130 dniach. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 7 lat; w niewoli dożywają 40 lat.
Pożywienie 
Głównie padlina dużych ssaków. Kości zrzuca na skały, starając się je rozbić, podobnie robi z żółwiami . Niekiedy stara się strącić duże zwierzęta w przepaść.
Ciekawostki 
Według legendy orłosęp jest odpowiedzialny za śmierć Ajschylosa , którego łysą głowę pomylił z kamieniem, chcąc rozbić na nim żółwia.

Galeria zdjęć

Przypisy

  1. Gypaetus barbatus w: Integrated Taxonomic Information System ( ang. )
  2. Gypaetus barbatus . Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) ( ang. )
  3. Ludwik Tomiałojć, Tadeusz Stawarczyk: Awifauna Polski. Rozmieszczenie, liczebność i zmiany. Wrocław: PTPP "pro Natura", 2003, s. 210. . 

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Orłosęp brodaty":

Ajschylos około roku 456 p.n.e. w sycylijskim mieście Gela . Według legendy zginął, gdy Orłosęp brodaty zrzucił na jego łysą głowę żółwia sądząc, że to kamień, ...

Polska Czerwona Księga Roślin ...

Bolesław V Wstydliwy ...

1420 ...

Zakon krzyżacki ...

Werona ...

Asklepios ...

Cywilizacja Majów ...

1414 ...

Drzewo genealogiczne Jagiellonów ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Orłosęp brodaty":

Groza gór wysokich w poezji Kazimierza Przerwy - Tetmajera (plansza 29) ...

Groza gór wysokich w poezji Kazimierza Przerwy - Tetmajera (plansza 10) ...

043 Odbudowa i zjednoczenie Królestwa Polskiego (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie