Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Orontes

Orontes

Noria na Orontesie w mieście Hama

Orontes (obecnie arab. Nahr al-Asi, tur. Asi) – rzeka przepływająca przez Liban , Syrię i Turcję . Długość – 540 km (niektóre źródła podają 400 km). Najważniejsze dopływy – Kara Su i Odi Meidani. Nad Orontesem leżą między innymi Hims , Hama i Antiochia Syryjska , a u ujścia - portowe miasto Samandağ . Rzeka nie jest żeglowna ani spławna.

Dolina Orontesu od starożytności stanowi korytarz komunikacyjny między Azją Mniejszą a Egiptem . Rzeka wypływa w górach Liban , w dolinie Bekaa , niedaleko Baalbeku i płynie na północ doliną między górami Liban i Antyliban . W początkowym biegu stanowi granicę między Syrią a Libanem. Na odcinku syryjskim wody Orontesu są intensywnie wykorzystywane do nawadniania. Niedaleko Himsu rzeka tworzy sztuczne jezioro Homs, istniejące od starożytności. W Hamie od starożytności działają norie – olbrzymie (do 20 m średnicy) drewniane koła, napędzane przez prąd rzeki, które czerpią wodę do akweduktów doprowadzających ją na pola. Za Hamą Orontes przepływa przez żyzną dolinę al-Ghab, stanowiącą niegdyś moczary. Biegnąc na północ rzeka napotyka barierę wzgórz Dżisr al-Hadid, przed którą zatacza obszerny łuk na zachód, przecina obecną granicę syryjsko-turecką i wkracza na równinę Antiochii. Rzeka opływa dzisiejszą Antiochię od północy, gdzie przyjmuje dopływy Afrin i Kara Su. Dawniej na tym odcinku Orontes tworzył Jezioro Antiocheńskie, obecnie osuszone. Za Antiochią rzeka zmienia kierunek na południowo-zachodni i wpada do Morza Śródziemnego na terenie tureckiej prowincji Hatay . U ujścia Orontesu od starożytności istnieje port - w czasach Seleucydów i Rzymu miasto Seleucja Pieria, obecnie, kilka kilometrów na północ od jego lokalizacji, miasto Samandağ .

Podziału wód Orontesu dotyczy umowa między Syrią a Libanem z 20 września 1994 , mocą której zużycie wód przez Liban zostało ograniczone, natomiast Syria zobowiązała się do finansowania ewentualnej melioracji rzeki na terenie Libanu.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Orontes":

Oblężenie Antiochii ...

Diodor z Tarsu ...

Alalach ...

Orontes Noria na Orontesie w mieście Hama Orontes (obecnie arab. Nahr al-Asi, tur. Asi) – rzeka ...

III wiek p.n.e. ...

Seleucja ...

Seleucja nad Tygrysem ...

Seleukos I Nikator ...

Antiochia (Turcja) ...

Kościół maronicki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Orontes":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie