Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Orlica pospolita

Orlica pospolita

Orlica pospolita

Systematyka [1]
Domena : eukarionty
Królestwo : rośliny
Podkrólestwo : naczyniowe
Klad : monilofity
Klasa : paprocie
Rząd :paprotkowce
Rodzina :Dennstaedtiaceae
Rodzaj : orlica
Gatunek :orlica pospolita
Nazwa systematyczna
Pteridium aquilinum ( L. ) Kuhn
O. Kersten, Reis. Ost-Afr. 3(3):11. 1879
Gatunek trujący

Orlica pospolita, orlica zgasiewka (Pteridium aquilinum ( L. ) Kuhn) – kosmopolityczny gatunek paproci z rodziny Dennstaedtiaceae. Występuje w strefie klimatów umiarkowanych i subtropikalnych. W Polsce gatunek pospolity z wyjątkiem wyższych terenów górskich.

Spis treści

Morfologia

W naturalnym siedlisku
Przekrój poprzeczny osadki liścia

Gametofit

W pełni rozwinięty gametofit jest sercowaty i osiąga 7–8 mm szerokości, na dolnej stronie posiada chwytniki , pozbawiony jest włosków[2].

Sporofit

Kłącze
Duże, długie, poziome, czołgające się. Zawiera dużo skrobi . Nadziemnego pędu brak.
Liście
Osiągają 1-2 m wysokości[3] i wyrastają pojedynczo na końcach kłączy. W zarysie trójkątne, 3-krotnie (rzadziej 2- i 4-krotnie) pierzaste o odcinkach równowąsko-lancetowanych, tępych, prawie naprzeciwległych i całobrzegich. Blaszka liściowa jest naga lub rzadziej słabo owłosiona. Ogonek liściowy długi i gruby, a na jego przekroju skośnym układ wiązek przewodzących przypomina sylwetkę ptaka, stąd nazwa zwyczajowa polska i łacińska. Kupki zarodniowe umieszczone są na brzegu liścia i osłonięte szczątkową zawijką, jak również zagiętym brzegiem blaszki liściowej. Zarodnikuje w okresie lipca i sierpnia .

Ekologia

Występuje w widnych i suchych borach mieszanych i borach sosnowych , rzadziej na terenach otwartych, na niżu i niższych położeniach górskich. Preferuje glebę piaszczystą.

Biologia

Cechy fitochemiczne
Roślina trująca. Zawiera trujący kwas pteritanowy (orlikowogarbnikowy). Zatrucia u zwierząt roślinożernych następują zarówno po spożyciu orlicy na pastwisku, jak i w sianie. U bydła domowego powoduje krwiomocz . U koni poraża układ nerwowy i powoduje chwiejny chód. Orlicy przypisywano także winę za zapadanie owiec na kołowaciznę (obecnie wiadomo, że choroba ta wywoływana jest przez priony )[4].
Rozwój
Zarodniki kiełkują po 10–14 dniach. Kiełkowanie zaczyna się od wysunięcia przez szczelinę ściany zarodnika ( egzynę ) bezbarwnego chwytnika. Po stadium nitkowatym rozwoju gametofitu, rozwija się stadium "łopatkowe" i w końcu powstaje przedrośle sercowate. Rozwój gametofitu u orlicy należy do najszybciej przebiegających wśród gatunków należących do paproci cienkozarodniowych . Plemnie powstają po 23 dniach, a rodnie po 40 dniach. Zapłodnienie następuje ok. 60 dni po skiełkowaniu zarodnika. Po zapłodnieniu powstaje na przedroślu jeden tylko zarodek. Składa się on ze stopy tkwiącej w przedroślu i odżywiającej młodą roślinę oraz zaczątków korzenia, łodygi (kłącza) oraz liści. Młode listki są u orlicy nagie, ale w miarę rozwoju stają się coraz bardziej podobne do liści asymilacyjnych ( trofofili )[2].

Zastosowanie

Młode liście spożywane są w Japonii jako warzywo .

Przypisy

  1. Smith, A. R., K. M. Pryer, E. Schuettpelz, P. Korall, H. Schneider & P. G. Wolf: A classification for extant ferns ( ang. ). Taxon 55(3): 705–731, 2006. [dostęp 2009-11-13].
  2. 2,0 2,1 Wanda Karpowicz: Paprocie. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1972. 
  3. F. Činčura, V. Feráková, J. Májovský, L. Šomšak, J. Záborský: Pospolite rośliny środkowej Europy. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1990, s. 74. . 
  4. S. Bagiński, J. Mowszowicz: Krajowe rośliny trujące. Łódź: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1963. 

Bibliografia

  1. Jakub Mowszowicz: Krajowe chwasty polne i ogrodowe. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1986. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Orlica pospolita":

Małże ...

Orzysz (jezioro) ...

Niegocin ...

Torfowisko ...

Bór sosnowy warstwę tę tworzą mchy i porosty , niekiedy dość obficie występują trawy i Orlica pospolita .GlebaBory sosnowe występują na glebach ubogich i skrajnie ubogich ( oligotroficznych i ...

Pijawki ...

Czerkasy ...

Słucz (dopływ Horynia) ...

Łuszczyca ...

Czortków ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Orlica pospolita":

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 13) ...

Rośliny użytkowe (plansza 4) ...

Rośliny użytkowe (plansza 21) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie