Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Stopnie harcerskie

Stopnie harcerskie

Stopnie harcerskie - stopnie zdobywane w harcerstwie poprzez wykazanie się określonym zasobem wiedzy i umiejętności.

Stopnie są elementem metody harcerskiej , dzięki któremu harcerze zostają zmotywowani do samorozwoju. W poszczególnych organizacjach harcerskich są różne systemy stopni.

Spis treści

Stopnie w ZHP

W ZHP funkcjonuje 6 stopni harcerskich wprowadzonych Uchwałą nr 40/XXXII Rady Naczelnej ZHP z dnia 15 czerwca 2003 r.

Naramiennik
Wywiadowca - naramiennik
Odkrywca - naramiennik
Ćwik - naramiennik
Harcerz Orli - naramiennik
Harcerz Rzeczypospolitej - naramiennik
Patka
Młodzik - patka
Wywiadowca - patka
Odkrywca - patka
Harcerz Orli - patka
Harcerz Rzeczypospolitej - patka
Krzyż
Krzyż Harcerski z wieńcem głogowym
Krzyż Harcerski odkrywca
Krzyż Harcerski odkrywca
Krzyż Harcerski ćwik
Krzyż Harcerski Harcerz Orli
Krzyż Harcerski Harcerz Rzeczypospolitej
Chłopcy młodzik
(mł.)
wywiadowca
(wyw.)
odkrywca
(odkr.)
ćwik
(ćw.)
Harcerz Orli
(HO)
HarcerzRzeczypospolitej
(HR)
Dziewczęta ochotniczka
(och.)
tropicielka
(trop.)
pionierka
(pion.)
samarytanka
(sam.)
Harcerka Orla
(HO)
HarcerkaRzeczypospolitej
(HR)
Grupa metodyczna Harcerze Harcerze starsi Wędrownicy
Wiek10-13 lat13-16 lat16-25 lat

Oprócz stopni istnieją jeszcze także: próba harcerza i próba wędrownicza. Próbę harcerze należy przejść przed rozpoczęciem zdobywania (swojego) pierwszego stopnia, kończy się ona złożeniem przyrzeczenia harcerskiego i wręczeniem krzyża. Próbę wędrowniczą należy odbyć przed zdobyciem stopnia harcerza orlego, po niej otrzymuje się naramiennik wędrowniczy. Po przyjęciu do ZHP harcerz nie posiada żadnego stopnia i odbywa próbę harcerza, która jeśli jest w odpowiednim wieku jest łączona z próbą wędrowniczą. Po złożeniu przyrzeczenie zaczyna zdobywać stopień odpowiedni do swojego wieku (poziomu rozwoju). Harcerz bez stopnia w wielu środowiskach jest nazywany biszkoptem, co jednak nie jest nazwą oficjalną.

Stopnie oznacza się belkami, krokiewkami i gwiazdkami na naramiennikach w mundurach normalnych oraz na specjalnych patkach w mundurach wodniackich. W przypadku wędrowników posiadających naramiennik wędrowniczy stopnie oznaczane są tylko na jednym (prawym) naramienniku. Harcerz bez stopnia nie nosi żadnego oznaczenia stopnia.

Dodatkowo stopnie od odkrywcy/pionierki wzwyż można oznaczać w sposób tradycyjny nabiciami na krzyżu harcerskim.

Stopnie w ZHR

W ZHR funkcjonuje 5 stopni harcerskich (system 5 stopni harcerskich używany jest też przez: HROŚ , NDH "Bądź Gotów" , NKIH "Leśna Szkółka" oraz Szczep "Czerwone Maki". Nowy regulamin stopni w organizacji harcerzy wprowadzono rozkazem Naczelnika Harcerzy Ls 03/2006 z dnia 26 marca 2006 roku.

Krzyż harcerski:
Krzyż Harcerski z wieńcem głogowym
Krzyż Harcerski odkrywca
Krzyż Harcerski ćwik
Krzyż Harcerski Harcerz Orli
Krzyż Harcerski Harcerz Rzeczypospolitej
 Srebrna lilijkaZłota lilijkaZłota lilijkaZłota lilijka
 Złoty okrągZłoty okrąg
 Złoty wieniec
Chłopcy młodzik
(mł.)
wywiadowca
(wyw.)
ćwik
(ćw.)
Harcerz Orli
(HO)
Harcerz Rzeczypospolitej
(HR)
Dziewczęta ochotniczka
(och.)
tropicielka
(trop.)
samarytanka
(sam.)
wędrowniczka
(wędr.)
Harcerka Rzeczypospolitej
(HR)

Różnice w Stowarzyszeniu Harcerskim w stosunku do ZHR

Dodatkowo w celu oznaczenia stopnia stosuje się naramienniki[1]

Młodzik
Wywiadowca
Wywiadowca
Ćwik
Ćwik

Różnicą jest również stosowanie nazwy pionierka zamiast samarytanka.

Stopnie w SHK Zawisza - FSE

SHK Zawisza - FSE używa jeszcze innego systemu stopni:

Stopnie w Organizacji Harcerskiej "Rodło"

Stopnie harcerskie w przeszłości, nazwy i oznaczenia

Większość nazw stopni harcerskich stosowanych jest niemal od początków harcerstwa. Nazwy młodzik użył jako jednej z propozycji na nazwę pierwszego stopnia Andrzej Małkowski . Określeń pierwszych 3 stopni: młodzik, wywiadowca, ćwik użyli już w 1912 w swoim podręczniku skautowym Harce młodzieży polskiej Mieczysław Schreiber i Eugeniusz Piasecki .

PoziomMałkowski (Scouting... 1911)Piasecki, Schreiber (Harce... 1912)
przyjęcie do patroluochotnikfryc, młodzik, ochotnik
skaut II klasyzwiadowca, wywiadowcaharcerz, wywiadowca
skaut I klasyharcerzćwik, harcerz(sic!)

Nieco później pojawiło się określenie skaut Orła Białego (dzisiejszy harcerz orli). Wyższe stopnie (po skaucie I klasy) polegały głównie na zdobyciu odpowiedniej ilości sprawności.

System 5 stopni i oznaczenia na krzyżu harcerskim

W okresie międzywojennym używano systemu 5 stopni: młodzik, wywiadowca, ćwik, harcerz orli i harcerz Rzeczypospolitej, podobnie jak nadal w ZHR i kilku innych mniejszych organizacjach. Harcerki zdobywały stopnie: ochotniczki (przed I wojną światową nazywanej też młódką), pionierki, samarytanki, przewodniczki (od 1936 wędrowniczki) i harcerki Rzeczypospolitej. W latach 40. po ochotniczce dodano tropicielkę, a zrezygnowano z harcerki Rzeczypospolitej.

Z systemem tym jest związany tradycyjny sposób oznaczania stopni na krzyżu harcerskim - zdobycie pierwszego stopnia potwierdzane jest dopuszczeniem do złożenia przyrzeczenia harcerskiego i wręczeniem krzyża. Kolejne stopnie oznacza się przez nabijanie na krzyżu srebrnych i złotych elementów: lilijki, kręgu i wieńca. O oznaczaniu stopni na krzyżu pisał już Kazimierz Lutosławski w projektach polskiej odznaki skautowej: Pole, prążkowane tylko w środku, oznaczać by mogło ochotnika, gwiazdka srebrna - skauta II klasy, złota by ją zastąpić mogła po zdaniu egzaminu na skauta I klasy.

System ten stosowany był także w Szarych Szeregach , a po II wojnie światowej do 1949 oraz w krótkim okresie 1957 - 1962 (po reaktywowaniu ZHP; w niektórych środowiskach nieformalnie - dużo dłużej). Używano go też w latach 80. w drużynach i szczepach skupionych w KIHAM . System 5 stopni obowiązywał ponownie w całym ZHP w latach 1993 - 2003 .

Dla starszych harcerzy nowo wstępujących do drużyny wprowadzano okresowo stopnie wyrównawcze: starszego ochotnika i włóczęgi, dla starszych harcerek - starszej ochotniczki. Stopnie wyrównawcze stosowane były w ZHP w okresie międzywojennym, w Szarych Szeregach i w ZHR w latach 90.

System 6 stopni i oznaczenia na naramiennikach

W 1949 w ZHP ujednolicono męskie i żeńskie nazwy stopni: ochotnik - ochotniczka, pionier - pionierka, przodownik - przodowniczka, organizator - organizatorka. Do pomysłu tego powrócono także w 1962 [2] - dodano wtedy do wymienionych stopnie tropiciel - tropicielka, odkrywca, wędrownik - wędrowniczka i (od 1968 ) sprawny (później, od 1978 - organizator). Od tego czasu, tj. w okresie 1962 - 1993 w ZHP obowiązywał system 6 stopni (okresowo 7 stopni). Oprócz nazw ujednoliconych (podobnie brzmiących męskich i żeńskich), ale odbiegających od tradycyjnych z początków harcerstwa (młodzik, wywiadowca, ćwik), charakterystyczne dla tego systemu są oznaczenia na naramiennikach (stosowane zamiast oznaczeń na krzyżu lub równocześnie z nimi) oraz powiązanie stopni z grupami wiekowymi.

Od 1957 do 1993 dzielono stopnie na harcerskie (pierwsze trzy lub cztery) i starszoharcerskie (pozostałe - zdobywane w drużynach starszoharcerskich-specjalnościowych). W 2003 zrezygnowano w ZHP z tradycyjnego systemu 5 stopni, wprowadzając system 6 stopni, z obowiązkowymi oznaczeniami na naramiennikach oraz ścisłym powiązaniem stopni z grupami wiekowymi (harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników). Zachowano przy tym tradycyjne nazwy stopni.

Ciekawostki

  • Andrzej Małkowski wśród propozycji nazwy pierwszego stopnia harcerskiego przedstawiał dosłowne tłumaczenie z angielskiego tenderfoot - delikatna nóżka, a także żółtodziób, fryc i ostatecznie przyjęte młodzik.
  • Harcerza bez stopnia nazywano kiedyś ciurą, a w drużynach związanych z KIHAM - biszkoptem (nazwę tę stosują nadal niektóre drużyny).

Przypisy

  1. Regulamin Mundurowy - Regulamin odznak, oznak zuchowych, harcerskich i instruktorskich Stowarzyszenia Harcerskiego
  2. Biuletyn Historyczny Chorągwi Stołecznej ZHP im. Bohaterów Warszawy. Nr 1 (47), Warszawa 2003. ISSN 1462-9104

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Stopnie harcerskie":

Biskup ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Diakon ...

Aleksandr Suworow ...

Formacja skalna ...

Wrażenie ...

Marcin Szyszkowski ...

Marszałek (stopień wojskowy) ...

Kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie ...

Lawina ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Stopnie harcerskie":

Chrom i jego związki (plansza 2) ...

133 Kongres wiedeński (plansza 6) ...

Mangan i jego związki (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie