Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Orawa (region)

Orawa (region)

Orawa
Obszar Orawy (bez okolic Mędralowej) przyłączony do Polski w 1938 na mapie topograficznej WIG z 1939
Narodowości na Orawie w 1931 r. wg. pisma "Ziemia"
Komitat Orawski w granicach Królestwa Węgierskiego
Herb Komitatu Orawskiego

Orawa ( słow. Orava, węg. Árva, niem. Arwa) – kraina historyczna w Europie Środkowej w dorzeczu rzeki Orawy ; większa część znajduje się na terenie Słowacji . Otacza Tatry od zachodu i północnego zachodu, graniczy z Podhalem i Liptowem . Głównymi miejscowościami części polskiej są Jabłonka i Lipnica Wielka , zaś na Słowacji: Dolny Kubin , Trzciana , Namiestów , Twardoszyn , a także ośrodki wypoczynkowe: Zuberzec i Orawice .

Część polska zamieszkana jest przez Polaków i Słowaków, podobnie jak część słowacka ( powiaty namiestowski i twardoszyński , mieszkają tam również inne narodowości, m.in. Czesi , których liczba w większości gmin jest większa niż osób deklarujących polską narodowość[1]), oraz Słowaków ( pow. dolnokubiński ).

Teren Polskiej Orawy był jednorodny etnicznie - został zasiedlony przez polskich osadników z Małopolski nizinnej i Żywiecczyzny ; w osadnictwie brała też w niewielkim zakresie udział ludność wołoska [2].

Do końca XIX wieku mieszkańcy Orawy nie mieli świadomości etnicznej ani narodowej[3]. Do 1918 Orawa należała do Królestwa Węgier . Według spisu z 1910 mieszkało tam 72 125 osób:

  • 59 096 Słowaków
  • 16 131 Polaków
  • 2000 Węgrów
  • 1518 Niemców.

Po I wojnie światowej wybuchł spór pomiędzy Polską a Czechosłowacją o przynależność regionu. Generalny podział narodowościowy był taki, że w Górnej Orawie zamieszkiwała ludność polska, a w Dolnej – słowacka. Planowany plebiscyt nie odbył się, gdyż Polska podczas wojny z bolszewikami zgodziła się na podział bez pytania zainteresowanej ludności o zdanie – Rzeczypospolitej przypadło 12 wsi w Górnej Orawie. W 1924 dokonano wymiany terytoriów – Polska otrzymała resztę wsi Lipnica Wielka (część wsi należała już do Polski), a w zamian oddała wsie Głodówka i Sucha Góra .

W 1938 rząd Polski, wykorzystując osłabienie Czechosłowacji po układzie monachijskim , zwrócił się do Pragi z ultimatum o oddanie czterech niewielkich fragmentów terytorium Orawy - m.in. wsi przekazanych Czechosłowacji przez Polskę w 1924 (Sucha Góra, Głodówka), fragmentu gminy Trzciana sąsiadującego z wsią Lipnica Wielka (las Krywań oraz pastwisko i las Osadzka), części terytorium miejscowości Bobrov (fragment zachodniego stoku góry Krywań) i Orawskiej Półgóry (południowy stok Mędralowej ). Tereny te pozostały w granicach Rzeczypospolitej niecały rok – po wybuchu II wojny światowej odzyskała je Słowacja (zajęła ona cały obszar historycznej Orawy), a później Czechosłowacja.

Do czasu wejścia Polski i Słowacji do Układu z Schengen ( 21 grudnia 2007 ) istniało na Orawie pięć przejść granicznych (w kolejności od zachodu na wschód): Ujsoły-Novoť, Korbielów-Oravská Polhora, Winiarczykówka-Bobrov, Chyżne-Trstena, Chochołów-Sucha Hora.

Polska część Orawy (Kotliny Orawskiej) od północy i zachodu ograniczona jest pasmem Beskidu Żywieckiego i obejmuje zachodni skrawek Kotliny Orawsko-Nowotarskiej . Wschodnia granica Orawy przebiega wzdłuż europejskiego działu wodnego , rozdzielającego zlewiska Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego . Kotlina Orawska tworzy największy w Polsce region należący do zlewiska Morza Czarnego (poprzez Czarną Orawę , Wag i Dunaj ).

Przypisy

  1. Miejska i gminna statystyka
  2. R. Kantor, Między identyfikacją narodową a regionalną. Przypadek Polskiej Orawy, "Studia Etnologiczne i Antropologiczne", t. 1, 1997, s. 149.
  3. R. Kantor, Między identyfikacją narodową a regionalną. Przypadek Polskiej Orawy, "Studia Etnologiczne i Antropologiczne", t. 1, 1997, s. 150.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Orawa (region)":

Wag ...

Cava de' Tirreni ...

Brescia ...

Canelli ...

Odense ...

Grenoble ...

Linköping ...

Växjö ...

1972 ...

Tapiseria ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Orawa (region)":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 10) ...

027a. Ssaki – sukces złożoności (plansza 3) ...

032. Jezioro Bodeńskie (plansza 19) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie