Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Olga Kijowska

Olga Kijowska

Święta
Olga Kijowska
księżna , równa apostołom[1] (rawnoapostolnaja)
Data urodzeniaok. 890
Wybuti k. Pskowa
Data śmierci 969
Kijów
Kościół / wyznanie rzymskokatolicki , Cerkiew prawosławna
Data kanonizacji 1574
przez Ruska Cerkiew Prawosławna
Wspomnienie 11 lipca (kat.)
11 lipca (praw. liturgia wg kal. jul. )
24 lipca (praw. wg kal. greg. )

Olga, wielka księżna, równa apostołom, scs. Rawnoapostolnaja Olga, wielikaja kniaginia Rossijskaja, Olga Mądra[2], Ольга, Helga (ur. ok. 890 w Wybuti koło Pskowa , zm. 969 ) — wielka księżna kijowska , święta Kościoła katolickiego i prawosławnego .

Spis treści

Żywot świętej

Olga była żoną księcia Rusi Kijowskiej , Igora Rurykowicza i matką księcia Światosława I . Po śmierci męża (ok. 945 ), w imieniu małoletniego syna Światosława I , objęła jako regentka władzę w księstwie i sprawowała ją do roku 969 [3].

Po śmierci jej męża ( 945 r.) plemię Drewlan wysłało poselstwo do księżny z propozycją małżeństwa z księciem drewlańskim Małem , starając się naprawić wyrządzoną krzywdę. Lecz wściekła Olga kazała zabić posłów. Śmierć spotkała także członków kolejnego poselstwa. W 946 Olga najechała plemię Drewlan . Zburzono główny gród Iskorosteń, zabito tysiące ludzi, wśród nich także konkurenta do ręki księżny. W ten sposób wcieliła ich ziemie do swego księstwa.

Jako regentka nieletniego syna, który spędzał głównie czas na wyprawach wojennych, zajmowała się sprawami wewnętrznymi. Chcąc uniknąć kłopotów jakie jej sprawiło plemię Drewlan , wprowadziła na Rusi Kijowskiej podatki , prawo sądowe oraz uregulowała daninę . Podporządkowała Kijowowi księstwo nowogrodzkie , odnowiła traktaty handlowe z Bizancjum . W 957 przyjęła chrzest w Konstantynopolu , jako Helena i rozpoczęła proces chrystianizacji kraju.

Kult

Relikwie

Za panowania księcia Włodzimierza odkryto, że ciało Olgi nie uległo rozkładowi. Na Rusi był to pierwszy przypadek otwarcia relikwii, które złożono w soborze św. Zofii Mądrości Bożej w Kijowie . Stały się one źródłem licznych cudownych uzdrowień, które opisał zakonnik Jakub w XI wieku w Pochwale księżnej Olgi. Do kultu księżnej Olgi przyczynił się Iłarion, metropolita kijowski , który w swej homilii Słowo o zakonie i łasce tak wspomina Olgę, uznając ją i wnuka (Włodzimierza I Wielkiego) za postaci istotne dla chrystianizacji Rusi:

O naśladowco Konstantyna Wielkiego [Włodzimierzu]…

Tyś z babką swoją Olgą

Przyniósł krzyż z nowego Jeruzalem, z Carogrodu […]

Na początku XVIII w. relikwie ukryto w nieznanym miejscu i dotychczas nie odnaleziono.

W wyniku szerzącego się kultu księżnę Olgę zaliczono lokalnie do grona świętych, prawdopodobnie w II połowie XIII wieku[4], jednak dopiero w 1574 roku Ruska Cerkiew Prawosławna urzędowo zatwierdziła jej kult szerząc go na cały Kościół (prawosławny), nadając tytuł "równej apostołom"[1].

Dzień obchodów

Kościół katolicki wspomina św. Olgę 11 lipca , natomiast Cerkiew prawosławna - 11/24 lipca[5], tj. 24 lipca wg kalendarza gregoriańskiego .

Ikonografia

W ikonografii święta przedstawiana jest jako dojrzała kobieta, ubrana w bogato zdobione czerwono-złote szaty książęce i koronę, najczęściej wyobrażana z krzyżem w prawej dłoni.

Zobacz też

Przypisy

  1. 1,0 1,1 kategorie i tytuły świętych prawosławnych
  2. Św. Olga Mądra - Przewodnik Katolicki nr 28/2004 (autor: Michał Gryczyński)
  3. Andreas Ranft Der Hoftag in Quedlinburg 973 - Von den historischen Wurzeln Neuen Europa, hrsg. von A. Ranft, Berlin 2006, S. 45 ( niem. ); Universal History - John von Müller, Vol. II. Boston, American Stationers company, 1837, p. 213. ( ang. )
  4. Niewiasta Apostoł Rusi na stronie "Bractwa Młodzieży Prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej" (autor: Jarosław Charkiewicz) [opublikowano: 2007-04-15]
  5. podwójne datowanie

Źródła

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Olga Kijowska":

Jarząb pospolity ...

Stanisław Szczęsny Potocki ...

Wielkie Księstwo Moskiewskie ...

1979 ...

1962 ...

1974 ...

1961 ...

Imieniny ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Epoka lodowcowa (film) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Olga Kijowska":

032 Najazdy mongolskie w XIII w. (plansza 9) ...

032 Najazdy mongolskie w XIII w. (plansza 10) ...

032 Najazdy mongolskie w XIII w. (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie