Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Olaf I Tryggvason

Olaf I Tryggvason

Wybór Olafa Tryggvasona na króla Norwegii

Olaf I Tryggvason, Olav Tryggvason (ur. 963 - 968 , zm. 9 września 1000 w bitwie pod Svold ) – król Norwegii w latach 995 - 1000 .

Spis treści

Dzieciństwo i młodość

Urodził się zapewne w latach 963 - 968 jako pogrobowy syn Tryggve Olafssona, norweskiego króla Viken. Jego ojciec został zabity na polecenie Haralda II Szarej Opończy , króla Norwegii . Wdowa po Tryggve wraz z małym synem schroniła się na Rusi (przypuszczalnie w Nowogrodzie Wielkim ), gdzie Olaf się wychował. W wieku 12 lat rozpoczął karierę wikinga i z grupką piratów zaczął grasować na wodach Bałtyku .

Żywot wikinga

Nadworny skald Olafa odnotował, że późniejszy król Norwegii walczył m.in. w okolicach Hedeby i na wybrzeżu flandryjskim. Na czele wielkiej armii wikingów dwukrotnie najeżdżał Anglię : najpierw w 991 , później w 994 roku, wymuszając ogromne okupy na anglosaskim królu Ethelredzie II . W 991 odniósł zwycięstwo pod Maldon . W czasie drugiej wyprawy Olaf przyjął chrzest.

Król Norwegii

Olaf powrócił do Norwegii w 995 roku, gdzie objął tron jako następca zamordowanego jarla Hakona . Próbował wprowadzać siłą chrześcijaństwo , przez co natrafił na silny opór możnych.

Śmierć

Przeciwko Olafowi zawiązała się potężna koalicja do której należeli Swen I Widłobrody , król Danii , młody Olaf Skötkonung król Szwecji oraz jarl Eryk Hakonsson, przywódca norweskiej opozycji. Olaf próbował najechać Danię w roku 1000 , ale 9 września tego roku poniósł śmierć w bitwie pod Svold , w której został pokonany przez połączone siły swoich przeciwników. Miał wpaść do wody i utonąć, a jego ciała nie odnaleziono. Rozeszły się pogłoski jakoby widziano go w Jerozolimie .

Olaf Tryggvason i Sygryda Storråda

Małżeństwo

Jego żoną była Tove , pochodząca z Danii , być może córka duńskiego króla Haralda Sinozębego . Wiadomo, że zmarła na wieść o śmierci swojego męża 18 listopada 1000 roku. Późne, bałamutne i niewiarygodne, źródła przypisują Olafowi kilka żon oraz romans ze szwedzką królową-wdową Sygrydą . Przekazy te zostały odrzucone przez literaturę historyczną.

Wywód rodowodowy

4. Olaf Geirstadaalf, syn Haralda Pięknowłosego    
  2. Tryggve Olafsson
5. nieznany przodek    
   1. Olaf Tryggvason
6. Eirik Bjordaskalle  
  3. Estryda Eiriksdatter  
7. nieznany przodek   
 

Bibliografia


Poprzednik
jarl Haakon Sigurdsson
król Norwegii
995 - 1000
Następca
Swen Widłobrody


Inne hasła zawierające informacje o "Olaf I Tryggvason":

1972 ...

1986 ...

1977 ...

1377 ...

963 nad Pomorzem Wydarzenia na świecieEuropapodbicie Łużyc przez Gerona , margrabiego Marchii Wschodniej Urodzili się Olaf I Tryggvason , król Norwegii (data sporna lub przybliżona) (ur. w latach ...

1969 ...

1983 ...

1979 ...

1962 ...

1958 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Olaf I Tryggvason":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie