Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Okoń europejski

Okoń europejski

Okoń europejski, okoń (Perca fluviatilis) – gatunek ryby z rodziny okoniowatych .

Spis treści

Występowanie

Europa z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego , północnej Szkocji , zachodniej Skandynawii , południowych i środkowych Włoch i zachodniej części Bałkanów oraz Azja aż do Kołymy . Aklimatyzowany m. in. na Irlandii i w Australii .

Występuje zarówno w wodach płynących jak i stojących a także w słonawych wodach przybrzeżnych. Młodsze osobniki często tworzą ławice, starsze żyją w niewielkich grupach bądź samotnie.

Opis

Osiąga 60 cm długości i masę ciała do 4 kg. Ciało wysokie, bocznie spłaszczone. Łuski małe, ktenoidalne, mocno osadzone w skórze. Pokrywy skrzelowe zakończone ostrymi kolcami, a ich górna krawędź jest ząbkowana. Otwór gębowy duży, przedni, tylna krawędź szczęki sięga do oka.

Grzbiet ciemnozielony, boki jasnozielone. Na grzbiecie i bokach 5–9 poprzecznych, ciemnych smug, brzuch biały lub żółtawy. Pierwsza płetwa grzbietowa szara z ciemną plamą w tylnej części, druga płetwa zielonkawożółta przezroczysta, płetwy piersiowe żółtawe, pozostałe płetwy jaskrawoczerwone. Tęczówka oka żółta. Ubarwienie zmienne w zależności od miejsca przebywania, osobniki żyjące w płytkich prześwietlonych wodach są bardziej jaskrawo ubarwione od tych żyjących w ciemnych, głębokich wodach.

Odżywianie

Narybek żywi się planktonem , później ikrą innych ryb (zwłaszcza karpiowatych ). Dorosłe osobniki zjadają głównie ryby oraz większe bezkręgowce .

Rozród

Trze się w IV–V czasem w VII, na płyciznach. Samica składa nocą 15000–20000 ziaren ikry, która jest przyklejana do kamieni, zanurzonych gałęzi, roślin wodnych itp. w postaci wstęg o długości 1–2 m i szerokości do 2 cm. Wylęg po 14–17 dniach. Świeżo wylęgłe larwy mierzą 3–6 mm i posiadają jajowatego kształtu woreczek żółtkowy zawierający kroplę tłuszczu, która umożliwia im unoszenie się na wodzie.

Znaczenie gospodarcze

Nie posiada większego znaczenia gospodarczego. Bardzo chętnie łowiony przez wędkarzy na spinning, spod lodu, oraz na żywą i martwą rybę, a także na spławik, grunt i na muchę.

Ochrona

W Polsce nie podlega ochronie, co przyczyniło się do stałego zmniejszania jego populacji. W niektórych okręgach PZW wprowadzono wymiar ochronny na opolszczyźnie , w lubelskim oraz Okręgu Nadnoteckim 18cm (2010r)

Przypisy

  1. Perca fluviatilis w: Integrated Taxonomic Information System ( ang. )
  2. Perca fluviatilis . Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) ( ang. )

Bibliografia

  1. Perca fluviatilis. ( ang. ) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp 9 lipca 2009]


Inne hasła zawierające informacje o "Okoń europejski":

Ren ...

Adwentyzm ...

Žalgiris Kowno ...

1986 ...

Brama Lubawska ...

Bełdany ...

Jezioro Głębokie (Pojezierze Mazurskie) ...

Orzysz (jezioro) ...

Mazurski Park Krajobrazowy ...

Bóbr europejski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Okoń europejski":

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 15) ...

226 Procesy integracyjne w Europie Zachodniej (plansza 7) ...

226 Procesy integracyjne w Europie Zachodniej (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie