Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ofensywa w Katalonii

Ofensywa w Katalonii

Ofensywa w Katalonii
Hiszpańska wojna domowa
Data 23 grudnia 193810 lutego 1939
Miejsce Katalonia , Hiszpania
WynikZdecydowane zwycięstwo nacjonalistów
Strony konfliktu
Nacjonaliści Hiszpańscy
Republika Hiszpanii
Dowódcy
Fidel Dávila ArrondoJuan Hernández Saravia
Siły
300 000
562 działa
500 samolotów
300 000
300 dział
200 czołgów
50 samolotów
Straty
nieznane ? zabitych
10 000 rannych
60 000 wziętych do niewoli
220 000 uciekło do Francji

Ofensywa w Katalonii – masowa ofensywa sił frankistowskich na pozycje republikańskie w rejonie Katalonii , ostatniego bastionu wojsk republikańskich na północy Hiszpanii .

Celem sił nacjonalistycznych było zajęcie Barcelony , ważnego centrum przemysłowego Hiszpanii a także odcięcie granicy z Francją , przez którą przerzucano posiłki dla republikanów oraz ewakuowano rannych i cywilów. Przez granicę przedostawały się również siły Brygad Międzynarodowych.

Ofensywa nacjonalistyczna rozpoczęła się 23 grudnia 1938 roku. Obie strony posiadały podobne siły, które wynosiły około 300 000 żołnierzy po każdej ze stron. Siły nacjonalistyczne dominowały jednak w powietrzu, gdzie 500 maszyn nacjonalistycznych szybko pokonało około 50 samolotów należących do republikanów.

Dzięki dominacji w powietrzu siły nacjonalistyczne mogły wspierać postępy natarcia, osłabić pozycje obronne republikanów oraz dokonywać bombardowań Barcelony oraz innych celów strategicznych.

Po serii walk w okolicach Barcelony, siłom nacjonalistycznym udało się zdobyć stolicę Katalonii , 26 stycznia 1939 roku. Następnie siły frankistowskie podjęły się pogoni za uciekającymi w stronę granicy z Hiszpanią wojskami republikańskimi.

Ostatecznie ofensywa zakończyła się 10 lutego 1939 roku wraz z zajęciem wszystkich terenów przygranicznych z Francją oraz przejęciem pełnej kontroli nad granicą po stronie hiszpańskiej przez oddziały frankistowskie.

Straty po stronie nacjonalistycznej nie są znane, podobnie jak liczba ofiar po stronie republikańskiej. Wiadomo, że po stronie oddziałów wiernych republice rany odniosło ponad 10 000 żołnierzy, 60 000 dostało się do nacjonalistycznej niewoli a ponad 220 000 republikanów zdążyło przekroczyć francuską granicę i znaleźć schronienie we Francji.

Upadek Katalonii oznaczał ostateczną utratę ostatniego bastionu republikańskiego poza Madrytem . Po zajęciu Katalonii, siły nacjonalistyczne mogły skupić wszystkie wojska na zdobyciu stolicy i zakończeniu wojny domowej własnym zwycięstwem.

Bibliografia

  • Thomas Hugh: The Spanish Civil War. Nowy Jork: Harper & Row. .  ( ang. )


Inne hasła zawierające informacje o "Ofensywa w Katalonii":

Mieszko II Lambert ...

Anarchizm ...

1938 ...

Sanok ...

14 Dywizja Grenadierów SS (1 ukraińska) ...

Tymczasowy Robotniczo-Chłopski Rząd Ukrainy ...

Wojna ukraińsko-radziecka 1917-1921 ...

Historia Ukrainy ...

Flaga państwowa ...

Aleksandr Orłow ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ofensywa w Katalonii":

215b Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 4) ...

215b Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 3) ...

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie