Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Odpady promieniotwórcze

Odpady promieniotwórcze

Podwodne składowisko odpadów jądrowych w stanie Waszyngton w USA .

Odpady promieniotwórczeodpady stałe, ciekłe lub gazowe, zawierające substancje promieniotwórcze lub skażone tymi substancjami. Utylizacja i składowanie odpadów promieniotwórczych jest obecnie najważniejszym problemem energetyki jądrowej .

Spis treści

Źródła odpadów promieniotwórczych

Odpadami promieniotwórczymi są produkty uboczne przy produkcji oraz obróbce paliwa jądrowego . Największą część, ok 80%, stanowią odpady związane z wydobyciem rudy uranu, składowane w pobliżu kopalni jako hałdy lub zbiorniki ze szlamem tzw. tailings ( ang. ). Dalsze części pochodzą z elektrowni jądrowych [1], z zakładów uzdatniania zużytego paliwa jądrowego oraz z jądrowych ośrodków badawczych. Podczas procesu produkcyjnego wytwarzane są duże ilości zubożonego uranu , który może być w części wykorzystany ze względu na wysoką gęstość, np. w broni przeciwpancernej . Poza tym jest jednak traktowany jako odpad i składowany w postaci tlenku i fluorku . Ma on jednak niewielką aktywność i stanowi znikome zagrożenie. Zużyte paliwo jądrowe zawiera natomiast promieniotwórcze aktynowce i produkty rozszczepienia uranu. Substancje te mają wysoką aktywność i stanowią bardzo duże zagrożenie dla osób, które wejdą z nimi w kontakt.

Odpady promieniotwórcze powstają także przy obróbce uranu i plutonu do celów militarnych, a także przy utylizacji broni jądrowej w ramach procesu rozbrojenia.

Oprócz, zużytego paliwa jądrowego z elektrowni jądrowych, odpadów powstających przy ponownym uzdatnianiu paliwa jądrowego (stanowiących najmniejszą objętościowo część odpadów promieniotwórczych) i wspomnianych już tallings, zalicza się do odpadów promieniotwórczych również inne materiały, które zostały skażone promieniotwórczo . Materiały te zostają najczęściej skażone w procesach produkcyjnych elektrowni jądrowych, w medycynie, przemyśle i w wyniku przeprowadzanych badań naukowych. Do materiałów tych zalicza się np.:

Praktycznie wszystkie materiały i urządzenia używane w zakładach związanych w jakikolwiek sposób z materiałami radioaktywnymi , mogą stać się odpadem promieniotwórczym.

Podział odpadów promieniotwórczych

Podział odpadów promieniotwórczych uzależniony jest od czynników takich jak: zawartość materiałów promieniotwórczych ( aktywność promieniotwórcza ), wytwarzanie ciepła, stan fizyczny oraz zawartość izotopów promieniotwórczych .

aktywność /wytwarzanie ciepła

Według nomenklatury międzynarodowej dzielą się na odpady:

  • Low Level Waste (LLW) - niskoaktywne
Odpady z produkcji przemysłowej i z medycyny nuklearnej takie jak: narzędzia, ubrania robocze, filtry, czyściwo, papier itd. Niewielka kontaminacja izotopami o krkótkim czasie rozpadu. Jako odpady niskoaktywne deklarowane są zapobiegawczo, również materiały pochodzące z tzw. Active Area, co oznacza, że istniała możliwość napromieniowania. Normalnie odpady te nie wykazują wyższej aktywności promieniotwórczej od materiałów składowanych w strefach nieskażonych non-active area tych samych obiektów produkcyjnych. Niektóre z tegor rodzaju odpadów muszą być ekranowane przy przeładunku lub w czasie transportu. Większość nadaje się do utylizacji poprzez spalanie.
  • TRans Uranium (TRU) - transuranowe
Odpady pochodzące z fabryk przerobu paliwa i z przemysłu zbrojeniowego
  • Intermediate Level Waste (ILW) - średnioaktywne
Napromieniowane w wyższym stopniu co w niektórych przypadkach wymaga ekranowania. Zaliczają się do nich odpady takie jak: żywice epoksydowe , szlam chemiczny, obudowa paliwa jądrowego i napromieniowane materiały pochodzące z nieczynnych reaktorów jądrowych . Materiały te, są zalewane w celu składowania, betonem , masami ceramicznymi lub asfaltem . Odpady średnioaktywne składowane są w składowiskach odpadów promieniotwórczych.
  • High Level Waste (HLW) - wysokoaktywne
Odpady powstające w wyniku reakcji łańcuchowej w reaktorach jądrowych - wypalone paliwo jądrowe -, oraz przy produkcji broni jądrowej . Odpady te są nie tylko wysokoaktywne ale również wytwarzają duże ilości ciepła.

czas połowicznego rozpadu zawartych w nich izotopów

  • krótkożyciowe
  • długożyciowe

Składowanie odpadów promieniotwórczych

W Polsce istnieje obecnie jedno składowisko, Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie , przeznaczone dla odpadów o niewielkiej aktywności.

Obecnie zużyte paliwo jądrowe o wysokiej aktywności jest w większości składowane w skałach lub kopułach solnych, położonych głębiej niż 300 metrów pod ziemią. Składowiska takie zwykle spotykają się z wielką niechęcią i protestami mieszkańców okolicznych miejscowości.

Istnieje także kilka propozycji, które nie zostały do tej pory wprowadzone w życie. Należy do nich składowanie odpadów w głębokich odwiertach , w skałach granitowych 5 km pod powierzchnią ziemi. Gorący materiał radioaktywny byłby pokryty kruszywem, które topiłoby się, a następnie rekrystalizowało , zamykając odpady w skale[2]. Inną propozycją jest transmutacja niebezpiecznych izotopów w inne, o niskiej aktywności lub o krótkim czasie życia.

Przypisy

  1. Nuclear energy: The hybrid returns. „ Nature ”. 460, s. 25 (2009).  Szablon:DOI
  2. The Deep Borehole Disposal Option for Spent Nuclear Fuel, University of Sheffield

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Odpady promieniotwórcze":

Tytan (pierwiastek) ...

Zamość ...

Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu ...

Nawozy ...

Minerał ...

Koncesja ...

Termometr rtęciowy ...

Ładunek termojądrowy ...

Transuranowce ...

Broń jądrowa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Odpady promieniotwórcze":

40. Wybrane obszary działalności Unii Europejskiej (plansza 3) ...

Przemiany jądrowe - promieniotwórczość naturalna (plansza 7) ...

Ochrona środowiska (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie