Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Kino Gloria

Kino Gloria

Budynek Gloria-Palast

Kino Gloria – jednosalowe kino w Bytomiu działające z przerwami od 1930 roku.

Spis treści

Budynek

Budynek od strony ul. Szymanowskiego

Kino Gloria mieści się w budynku "Gloria-Palast" przy ulicy Szymanowskiego 2 w centrum Bytomia . Jego budowę zakończono w 1930 roku w miejscu dawnego muzeum miejskiego w południowo-wschodnim narożniku Rynku. Posiada on konstrukcję stalową, a jego bryła złożona jest z dwóch głównych bloków. Jeden siedmiopiętrowy pełni funkcję mieszkaniową. Drugi, pięciopiętrowy przeznaczony jest na działalność kinową. "Gloria-Palast" jest budynkiem funkcjonalistycznym, reprezentującym tzw. architekturę weimarską. Elewacja obiektu pokryta jest jasną ceramiką.

W okresie międzywojennym na parterze budynku przy wejściu do kina od strony Rynku znajdowała się kawiarnia "Capitol". Na północnej elewacji budynku znajdowała się wysoka na pięć pięter reklama lokalu. W późniejszym czasie zmieniono napis na szyldzie, aby promował kino "Gloria".

Kino

Widok budynku ze strony Rynku

Gloria w momencie powstania była jednym z dwóch najnowocześniejszych kin w ówczesnych Niemczech. Jej powierzchnia użytkowa użytkowa wynosi 1184 m². Od początku swojej działalności prezentowano w niej filmy dźwiękowe. Funkcjonowanie kina przerwano po II wojnie światowej, gdy do Bytomia weszła Armia Czerwona oraz na początku lat 90. XX wieku po przemianach ustrojowych. Ostatni operator kina - Adamark S.C. - w 1999 roku otrzymał nagrodę prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury "Muza". W latach 2001 - 2002 w Glorii odbyły się trzy edycje objazdowego festiwalu "Filmostrada". Wraz z początkiem kwietnia 2007 roku kino zostało zamknięte. Gloria jest jedyną instytucją w Bytomiu, która zachowała swoją przedwojenną nazwę.

Fundacja

29 kwietnia 2008 roku podpisano akt założycielski Fundacji Kino Gloria w Bytomiu. Celem działalności fundacji jest ponowne otwarcie kina oraz dalsze prowadzenie jego działalności. FKG 20 maja 2008 roku otrzymała osobowość prawną poprzez wpis do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000306290. Aby doprowadzić do osiągnięcia celu, fundacja zamierza uzbierać 2,5-3 mln zł z funduszy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej , Województwa Śląskiego oraz Unii Europejskiej . Pieniądze te mają zostać przeznaczone na modernizację kina i jego wyposażenie.

Założycielami fundacji są: Barbara Bisanz, Marek Kasperski, Daniel Lekszycki i Mariusz Wróbel, reprezentujący Bytomskie Centrum Kultury .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kino Gloria":

Adwentyzm ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

Romeo i Julia (film 1996) ...

Kowary ...

Widmo Brockenu ...

Santiago de Compostela ...

1932 ...

Nicejsko-konstantynopolitańskie wyznanie wiary ...

1983 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kino Gloria":

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 10) ...

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 5) ...

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie