Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Obwód charkowski

Obwód charkowski

Obwód
charkowski
Herb
Flaga
Herb obwodu charkowskiego Flaga obwodu charkowskiego
Położenie na mapie kraju
Państwo   Ukraina
GubernatorArsen Awakow
Stolica Charków
Powierzchnia 31 415 km²
Ludność 
•  liczba ludności
•  gęstość

2 808 701
91 os./km²
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba rejonów 27

Obwód charkowski ( ukr. Харківська область, ros. Харьковская область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy . Leży we wschodniej części Ukrainy, od północy graniczy z Rosją , od wschodu z obwodem łuhańskim , od południowego wschodu z obwodem donieckim , od południowego zachodu z obwodem dniepropetrowskim , od zachodu z obwodem połtawskim , od północnego zachodu z obwodem sumskim . Obwód zajmuje powierzchnię 31 415 km², co stanowi 5,2% powierzchni Ukrainy.

Obwód charkowski jest trzecim najbardziej zaludnionym obwodem na Ukrainie. Na 2 808 701 mieszkańców, więcej niż połowa (1,5 mln) mieszka w stolicy obwodu Charkowie . W stolicy okręgu większość mieszkańców posługuje się językiem rosyjskim , na prowincji natomiast ludność używa dialektu stanowiącego mieszankę języka rosyjskiego i ukraińskiego , zwanego surżyk .

Historia

Terytorium obwodu zostało zaludnione w późnym paleolicie (10-12 tys. lat temu), lecz archeologowie odkryli na tym terenie ślady człowieka neandertalskiego pochodzące sprzed 80 tys. lat.

Do lat 30. XVII wieku tereny dzisiejszego obwodu charkowskiego były stosunkowo słabo zaludnione. W czasie powstania Chmielnickiego nastąpił znaczny napływ ukraińskich chłopów z obszarów objętych walkami. W 1656 na mocy ugody perejasławskiej , tereny te razem z całą lewobrzeżną częścią Ukrainy zostały włączone do Rosji .

Przez kolejne 340 lat obszar był silnie rusyfikowany . W połowie XVIII wieku Charków stał się centrum administracyjnym oraz kulturalnym Imperium Rosyjskiego. W latach 1919 - 1934 stolica obwodu była jednocześnie stolicą Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej . Obwód charkowski we współczesnych granicach został utworzony 27 lutego 1932 . Obwody charkowski oraz kijowski były najbardziej dotkniętymi rejonami w czasach wielkiego głodu na Ukrainie w latach 30. W latach II wojny światowej o Charków toczyły się cztery ciężkie bitwy.


Inne hasła zawierające informacje o "Obwód charkowski":

Tiumeń ...

Koszykówka ...

Bereza (Białoruś) ...

Klaudiusz Ptolemeusz ...

Bar ...

Armia Czerwona ...

Kraina Węgorapy ...

Pojezierza Wschodniobałtyckie ...

Kraina historyczna ...

Toruń ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Obwód charkowski":

Twierdzenie Pitagorasa (plansza 13) ...

Dodawanie i odejmowanie sum algebraicznych (plansza 9) ...

Przekątna kwadratu. Wysokość trójkąta równobocznego (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie