Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Rajmund VI z Tuluzy

Rajmund VI z Tuluzy

Rajmund VI z Tuluzy, Rajmund VI z Saint-Gilles (ur. 27 października 1156 , zm. 2 sierpnia 1222 ) – syn Rajmunda V - hrabiego Tuluzy , po śmierci ojca w 1194 został hrabią Tuluzy i podobnie jak ojciec nie był w stanie przekonać władz Kościoła , że jego wioski i miasta nie są przesiąknięte herezją albigensów .

Oskarżony (prawdopodobnie niesłusznie) o przyczynienie się do śmierci Peire de Castelnau stał się celem świętej wojny , jaka rozpętała się w roku 1208 . W 1211 został zaatakowany przez krzyżowców z Szymonem z Montfort na czele, któremu papież powierzył dowództwo wojskowe w krucjacie przeciwko albigensom ( 1209 ), którzy mieli dominować na ziemiach hrabstwa Tuluzy ( Carcassonne , Albi i Béziers ). Krucjata przerodziła się w podbój Langwedocji przez feudałów z północy. Walki charakteryzowały się wyjątkowym okrucieństwem i bezwzględnością: dokonywano rzezi całych miast. W samym Béziers zabito 20 000 mieszkańców. Słynne Zabijcie wszystkich, Bóg rozpozna swoich przypisywane jest duchowemu przewodnikowi krucjaty, papieskiemu legatowi, opatowi Arnaud Amaury'emu .

Po szybkim zdobyciu Béziers i Carcassonne Szymon z Montfort został wyznaczony namiestnikiem hrabstwa Tuluzy i w ciągu kilku lat dokonał podboju całej Langwedocji. Decydujące znaczenie miała bitwa pod Muret w 1213 r., gdzie Montfort pokonał znacznie większą armię Rajmunda i wspomagającego go szwagra, króla Aragonii , Piotra II , który w bitwie tej poległ. W 1215 Rajmund został ekskomunikowany i pozbawiony swych włości przez papieża Innocentego III . Szymon z Montfort przyjął tytuły hrabiego Tuluzy, wicehrabiego Béziers i Carcassonne oraz diuka Narbonny , ale cieszył się nimi tylko do swej śmierci w roku 1218 .

Rajmund VI był pięciokrotnie żonaty. Odzyskane pod koniec życia hrabstwo Tuluzy odziedziczył po nim najstarszy syn, Rajmund VII .

Małżeństwa i potomstwo


Poprzednik
Rajmund V z Tuluzy
Hrabia Tuluzy
1194 - 1215 i 1218 - 1222
Następca
Rajmund VII


Inne hasła zawierające informacje o "Rajmund VI z Tuluzy":

Zakon Kaznodziejski ...

1136 ...

Polska Partia Socjalistyczna ...

Imieniny ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Traktat paryski ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Carcassonne ...

Karol I Andegaweński ...

III wyprawa krzyżowa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Rajmund VI z Tuluzy":

051. Neotomizm J. Maritaina (plansza 7) ...

Żywność i żywienie (plansza 19) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie