Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Objawienie Pańskie

Objawienie Pańskie

Objawienie Pańskie
Epifania

Pokłon Trzech Mędrców przed nowonarodzonym Jezusem (Adoración de los Reyes Magos, pędzla Bartoloméa Murillo ; Muzeum w Toledo ).
Dzień 6 stycznia - Kościół katolicki
6/ 19 stycznia - Cerkiew prawosławna
Typ święta chrześcijańskie
Religie katolicyzm , prawosławie i część wyznań protestanckich
Upamiętnia objawienie się Boga całemu światu oraz Trzech Mędrców (Magów), którzy udali się do Betlejem , aby oddać pokłon narodzonemu Jezusowi Chrystusowi
Inne nazwyświęto Trzech Króli (potocznie w kat.)
Epifania (praw., synonim Teofanii , prot.)
Podobne święta Chrzest Pański
Jordan
Podróż Magów, James Tissot .

Objawienie Pańskie, Epifania ( gr. επιφάνεια epifaneia; objawienie, ukazanie się) – chrześcijańskie święto mające uczcić: objawienie się Boga człowiekowi ( teofania ), obecność Boga w historii człowieka, a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Boga. Symbolem święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza [1], według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem , aby oddać pokłon Jezusowi .

Spis treści

Dzień obchodów

Objawienie Pańskie w Kościele katolickim obchodzone 6 stycznia , natomiast w Kościele prawosławnym 6/19 stycznia[2], tj. 6 stycznia wg prawosławnej liturgii posługującej się kalendarzem juliańskim , a 19 stycznia wg obowiązującego kalendarza gregoriańskiego .

W Polsce

W tradycji polskiej , ale nie tylko[3], Objawienie Pańskie nazywane jest potocznie świętem Trzech Króli.
W powojennej Polsce , było dniem wolnym od pracy do 16 listopada 1960 roku. Zostało zniesione ustawą Sejmu PRL-u [4]. Od września 2010 roku trwają prace legislacyjne nad ponownym przywróceniem dnia wolnego. Odpowiednią ustawę uchwalił Sejm RP przy okazji zmiany Kodeksu pracy[5]. Obecnie ustawa oczekuje na przyjęcie przez Senat i podpisanie przez Prezydenta oraz ogłoszenie w Dzienniku Ustaw i wejście w życie.

Na podstawie rozporządzenia Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej , opublikowanego w Dz.U. , osoby należące do kościołów i innych związków wyznaniowych (niż katolickie), w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy, mają prawo do zwolnień od pracy lub nauki[6].

Na świecie

Święto jest również dniem wolnym od pracy m.in. w trzech landach niemieckich (w Badenii-Wirtembergii , Bawarii i Saksonii-Anhalt ), Austrii , Grecji , Hiszpanii , Słowacji , Szwajcarii , Włoszech , Szwecji i Finlandii .

Historia święta

Objawienie Pańskie należy do pierwszych świąt, które uświęcił Kościół . W pierwszych wiekach chrześcijaństwa święto to wyznaczało początek roku liturgicznego . W Kościele wschodnim znane już było w III wieku , natomiast w Kościele obrządku zachodniego obchodzić je zaczęto od schyłku IV wieku .

We wczesnym chrześcijaństwie dzień ten obchodzony był jako święto Bożego Narodzenia : w Apostolskim Kościele Ormiańskim jest tak do dzisiaj; w Cerkwi prawosławnej jest to Wigilia święta Narodzenia Chrystusa wg prawosławnej liturgii (24 grudnia/6 stycznia)[7]. Była więc to rocznica objawienia się Boga całemu światu (Objawienie Pańskie).

Po Konstantynie (zm. 337) Boże Narodzenie utożsamiono ze świętem narodzin Niezwyciężonego Słońca obchodzonym w najkrótszy dzień roku (21-22 grudnia), a dzień 6 stycznia stał się na zachodzie obecnym świętem „ Trzech Króli ”, które interpretuje się, jako objawienie się Boga ludom nieżydowskim, pogańskim , reprezentowanym przez Mędrców ze wschodu.

Kościół wschodni łączył święto „Trzech Króli” z Bożym Narodzeniem, obchodzonym jednocześnie, jako wielkie święto Epifanii , natomiast w Kościele łacińskim Trzech Króli było i jest świętem niezależnym od Bożego Narodzenia.

Symbolika

Według chrześcijan Objawienie Pańskie ma swoją symbolikę: jest pokłonem zarówno części świata pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych oraz narodowych w ogóle (stąd dużo późniejsze przedstawienie Mędrców (Magów), jako trzech osób, z których jedna jest czarna, druga młoda, a trzecia stara, przed Bogiem Wcielonym. Wśród takiej rodziny ludzkiej narodził się Chrystus ze swą zbawczą misją, a ona w swych przedstawicielach przybyła z różnych stron, aby złożyć mu hołd. Dlatego w tradycji chrześcijańskiej jeden z magów jest czarnoskóry (od XIV w.). Uniwersalność zbawienia, ponad wszelkimi podziałami, zaakcentowana jest poprzez samą nazwę święta i jego wysoką rangę w Kościele powszechnym .

Katolicyzm

Objawienia Pańskie w Kościele katolickim ma rangę uroczystości liturgicznej .

Zwyczaje

Zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła wykształcił się na przełomie wieków XV i XVI wieku . Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi. Po uroczystym obiedzie podawano ciasto z migdałem. Ten, kto go odnalazł w swoim kawałku, zostawał "królem migdałowym". Znany był też zwyczaj chodzenia dzieci z gwiazdą, które pukając do domów, otrzymywały rogale, zwane "szczodrakami". Śpiewano przy tym kolędy o Trzech Królach. Przy kościołach stały stragany, sprzedawano kadzidło i kredę.

Od XVIII wieku upowszechnił się także zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisano litery: K+M+B oraz datę bieżącego roku. Zwyczaj ten, znany również w czasach obecnych, jest błędną interpretacją łacińskiej inskrypcji CMB Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), choć święty Augustyn tłumaczy je jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). Legenda o "trzech królach" pojawiła się w średniowieczu , stąd przyjęło się błędne odczytywanie tych liter jako imion Mędrców.

Epifania - powrót diakonów znad rzeki San ( Sanok , 19 stycznia 2010.

Prawosławie

Objawienie Pańskie w tradycji prawosławnej znane jest bardziej pod nazwą Epifanii i jest jednym z 12 głównych świąt obchodzonych w roku liturgicznym .

Święto wprowadzono na początku IV wieku na Wschodzie w celu wyparcia popularnego święta narodzin boga Aiona . Prawdopodobnie pod wpływem gnostycyzmu święto epifanii zaczęto uznawać także za pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanie .

Epifania łączy objawienie się Boga człowiekowi, Teofanię i pierwsze objawienie się Trójcy Świętej podczas Chrztu Pańskiego . Wyznawcy prawosławia określają potocznie grupę tych świąt, obchodzonych jednego dnia, jako święto Jordanu .

Zobacz też

Przypisy

  1. Mt 2,1-12 w przekładach Biblii.
  2. podwójne datowanie
  3. Objawienie Pańskie (Epifania, Trzech Króli) - Niedziela , Edycja szczecińska 01/2003 ( alumn Grzegorz Gęsikowski)
  4. Dz. U. z 1960 r. Nr 51, poz. 297
  5. Druk sejmowy nr 2992
  6. Dz. U. z 1999 r. Nr 26, poz. 235 - Rozporządzenie Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej w/s zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy.
  7. Wigilia święta Narodzenia Chrystusa (24 grudnia/6 stycznia) na cerkiew.pl

Źródła

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Objawienie Pańskie":

Adwentyzm ...

William Blake ...

Zakon Kaznodziejski ...

Adolf Hitler ...

Chrześcijaństwo ...

Łaska ...

Jacek Bolewski ...

Małopolska Droga św. Jakuba ...

Różaniec ...

Oliver Cromwell ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Objawienie Pańskie":

Renesansowy charakter fraszek Jana Kochanowskiego (plansza 5) ...

183. Dowcipy po niemiecku...(2) (plansza 20) ...

26. Etyka w biznesie (plansza 17) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie